UWAGA!

Cyberprzemoc - szkolenie pedagogów

 Elbląg, O problemie cyberprzemocy mówił m.in. asp. szt. Jarosław Graman
O problemie cyberprzemocy mówił m.in. asp. szt. Jarosław Graman (fot. KMP Elbląg)

Dzisiaj (20 października) w Elbląskim Centrum Mediacji i Aktywacji Społecznej odbyło się spotkanie poświęcone bezpieczeństwu internetowemu. Uczestniczyli w nim pedagodzy, pracownicy socjalni z terenu miasta i powiatu elbląskiego.

Podobnie, jak w przypadku innych form przemocy, małoletnia ofiara cyberprzemocy potrzebuje emocjonalnego wsparcia ze strony dorosłych. Musi także wiedzieć, że szkoła podejmie odpowiednie kroki w celu rozwiązania problemu. Na spotkaniu poruszano między innymi problematykę zjawiska postrzeganego przez niektórych jako część przemocy domowej - tzw. stalking. Najprościej mówiąc jest to powtarzalny ciąg zachowań podejmowanych przez napastnika w celu wywołania u prześladowanej przez niego osoby, stanu uzasadnionych obaw o bezpieczeństwo jej lub osób jej najbliższych. O tym, jak również o innych zagadnieniach problematyki przemocy internetowej (cyberprzemocy) uczestnicy szkolenia mogli dowiedzieć się od policyjnego specjalisty prewencji kryminalnej - asp. szt. Jarosława Gramana oraz trenera Centrum Mediacji w Elblągu - Rafała Olszewskiego. Policjant dzielił się z uczestnikami także refleksjami na temat przemocy w Rosji i penalizacji tego typu zachowań w świetle rosyjskiego prawa. Wszystkie wnioski dotyczące działania wymiaru sprawiedliwości i funkcjonowania pomocy w tym zakresie, elbląscy specjaliści mogli skonfrontować również z tymi obowiązującymi u naszych wschodnich sąsiadów. O tym oraz innych pokrewnych problemach rozmawiano podczas spotkania, które odbyło się w dniach 1-3 października w Kaliningradzie.
       Do końca roku specjaliści poprowadzą jeszcze 12 tego typu szkoleń na ternie Elbląga. Szkolenia te są kierowane do kadr pedagogicznych, policjantów, rodziców, psychologów, pracowników organizacji pozarządowych i innych osób pracujących z dziećmi i młodzieżą , jak również do pracowników instytucji pomocowych.
       W związku z kampanią realizowaną przez Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej oraz Komendę Miejską Policji w Elblągu - "Cyberbezpieczni. Czy wiesz, co w sieci piszczy?", wydana została ulotka, która będzie rozdawana m.in. w szkołach. Znajdują
       się w niej informacje jak przeciwdziałać takiej cyberprzemocy, a także jak zachować się, gdy do niej dochodzi.
      
Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Nie będzie końca cyberprzemocy dopóki nie będzie odpowiednich metod wychowawczych i odpowiedniego podejścia rodziców do dzieci.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  strzelec_wyborowy(2010-10-20)
 • dlaczego znowu szkolicie nauczycieli, może zaczniecie robić coś z rodzicami!!! No chyba, że boicie się, że oni wyjdą w trakcie spotkanie i Was oleją, a wy będziecie mogli tylko patrzeć jak jak zostajecie sami w sali! Nauczyciele są posłuszni, posiedzą, wysłuchają tego samego po raz setny, a dzieciaki dalej w nocy, gdy rodzice śpią będą uskuteczniać tą Waszą Cyberprzestrzeń. Brawo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  cybernauta(2010-10-20)
 • Drogi cybernauto Policja szkoli nauczycieli, ponieważ to Oni przekazą tą wiedzę rodzicom, dość oczywsite i logiczne, nie ma to nic wspólnego z posłuszeństwem czy wychodzeniem z sali
 • ZAGADKA: Czy pan trener Rafał Olszewski to brat pani szefującej elbląskim miediatorom Anny Olszewskiej (która nota bene nie jest prawnikiem, jak wszędzie podaje. .. )? TAK! Niech żyje nasz kraj kochany, RODZINA NA SWOIM:))
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Klyjentka(2010-10-24)
 • xxl - a jak i kiedy nauczyciele mają tę wiedzę rodzicom przekazać? na wywiadówkach? od wychowywania dzieci są rodzice, szkoła ma uczyć. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Postel(2010-10-24)
Reklama