UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Czy opłaca się zostać strażakiem?

2017-04-12
13:17
 
Czy opłaca się zostać strażakiem?

W czasach dzieciństwa chyba każdy z nas marzył o tym, żeby zajmować stanowisko lekarza, policjanta lub strażaka. Dla maluchów pomoc innym i czynienie dobra jest najważniejsze, jednak wraz z upływem czasu wcześniejsze przekonania ulegają zmianie. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane przez kandydatów ubiegających się o stanowisko strażaka pytania, czyli co należy do obowiązków strażaka, jakie są stawiane wobec niego wymagania, a także ile zarabia strażak.

Na czym polega praca strażaka?
       Niektórym wydaje się, że strażacy wzywani są jedynie do gaszenia pożarów. Nic bardziej mylnego. Rzecz jasna pomoc przy okiełznaniu rozprzestrzeniające się ognia udzielana jest przez osoby pracujące w straży pożarnej, jednak prócz tego zadania mają także szereg innych, które w razie potrzeby muszą wykonać. Mowa tu np. o niesieniu pomocy dla ofiar wypadków samochodowych, czy wyciąganie pomocnej dłoni dla osób poszkodowanych przez niszczące siły natury, takie jak deszcz czy wiatr. Czasami zadania strażaków są trochę łatwiejsze, co wcale nie oznacza, że mniej ważne. Od czasu do czasu trzeba zdjąć z drzewa zagubionego kotka czy uznać nowo powstały dom za odpowiedni do zamieszkania w nim, co również wpisuje się w szereg zadań wykonywanych przez strażaków.
      
       Czym musi wyróżniać się kandydat na strażaka?

       Jak nietrudno się domyślić, same chęci do pracy nie wystarczą i konieczne będzie spełnienie warunków, jakie są przed kandydatem stawiane, aby móc dostać się do straży. I tak osoba ubiegająca się o stanowisko strażaka musi być pełnoletnim obywatelem RP oraz musi mieć unormowany stosunek do wojska. Ważne jest także wykształcenie, które powinno być minimum średnie. Pod uwagę brane są także cechy indywidualne, takie jak odporność na stres. Kandydat obowiązkowo musi przejść postępowanie kwalifikacyjne. Strażak na stanowisku musi wykazać się znajomością sprzętu strażackiego, czyli mieć świadomość do czego służy prądownica czy jak szybko i sprawnie obsługiwać węże strażackie.
      
       Ile zarabia strażak?
       Osoba służąca w straży pożarnej może liczyć na wypłatę rzędu 2 tys. złotych. Oczywiście mowa o strażaku niższej rangi. Wraz z podnoszeniem kwalifikacji i wspinaniem się po szczeblach kariery przyznawane jest wyższe wynagrodzenie, mieszczące się w przedziale od 2 tys. zł. do 8 tys. zł. Możliwość rozwoju jest, zatem osoby ubiegające się o stanowisko strażaka w przypadku wysokich ambicji będą miały co robić.
      
                                                                       ------------- artykuł sponsorowany ---------------
      
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej