UWAGA!

Czy systemy ERP są niezbędne w małych firmach?

2019-09-03
12:44
 
Czy systemy ERP są niezbędne w małych firmach?

Wykorzystanie nowych technologii w zarządzaniu przedsiębiorstwami już teraz jest standardem, pozwalającym na odnoszenie sukcesów w rywalizacji z konkurentami. Najbardziej kompleksowo do tej kwestii podchodzą systemy ERP, umożliwiające kontrolowanie wszystkich zasobów posiadanych przez firmę. Wbrew pozorom nie jest to rozwiązanie przeznaczone wyłącznie dla dużych podmiotów, równie dobrze sprawdzi się w średnich i małych przedsiębiorstwach.

Czym jest system ERP?
       System ERP (ang. Enterprise Resource Planning – planowanie zasobów przedsiębiorstwa) umożliwia integrację wszystkich działów firmy, co przekłada się na minimalizację strat i maksymalizację efektywności. W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań, które coraz częściej odchodzą do lamusa, bazuje na jednej bazie danych, dającej dostęp do aktualnych informacji wszystkim uprawnionym użytkownikom oraz ułatwiającej zarządzanie przedsiębiorstwem. Jak wyjaśniają specjaliści z firmy Kotrak wbrew pozorom wdrożenie systemu ERP nie musi pochłaniać olbrzymich kosztów i dezorganizować pracy firmy. Współpraca ze sprawdzonym dostawcą systemów zarządzania ERP i właściwe określenie swoich potrzeb i celów ułatwi przejście przez cały proces i jak najszybsze osiągnięcie wymiernych korzyści.
      
       Budowa dostosowana do potrzeb

       Najważniejszą cechą systemów ERP jest modułowa budowa. Dzięki niej każdy podmiot, niezależnie od branży i rozmiaru, może dobrać narzędzia dostosowane do własnych potrzeb. Pozwala to także na minimalizację kosztów związanych z wdrożeniem systemu ERP. Katowicka firma Kotrak S.A. - www.kotrak.pl - ma duże doświadczenie w tworzeniu systemów ERP zarówno dla olbrzymich korporacji, jak i małych przedsiębiorstw. Praktyka pokazuje, że małe firmy w wielu przypadkach wykorzystują konkretny produkt, który usprawnia np. fakturowanie lub zarządzanie kadrami. Systemy można jednak dowolnie rozbudowywać, dostosowując je do profilu konkretnej działalności. Praca w systemie ERP daje gwarancję lepszego przepływu informacji, nie stanowi natomiast wyzwania dla samych pracowników. Oczywiście olbrzymi wpływ na to, jak będzie wyglądała, ma przede wszystkim wybór samego oprogramowania.
      
       System ERP w małej firmie

       Systemy zarządzania ERP znakomicie sprawdzają się zarówno w olbrzymich firmach, jak i mikroprzedsiębiorstwach. Kluczem do sukcesu w tym aspekcie jest wybór odpowiedniego dostawcy, który zatroszczy się nie tylko o kwestie implementacji, ale sprawdzi się również jako kompetentny doradca przed i po wdrożeniu systemu ERP. Wiele małych firm decyduje się na zastosowanie tych rozwiązań, które zwykle sprawiają największe problemy w zarządzaniu przedsiębiorstwem: oprogramowanie może znacznie ułatwić funkcjonowanie księgowości czy działu kadr, świetnie sprawdzi się również w realizacji procesów handlowych czy marketingowych. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby nawet w bardzo małej firmie obejmowało wszystkie sektory funkcjonowania, razem z nadzorowaniem stanów magazynowych, potrzebnych zakupów czy koordynowaniem dostaw.
      
       Raportowanie dla lepszego zarządzania

       Właściciele małych firm mogą także wykorzystać funkcję sporządzania zaawansowanych raportów i analiz, ułatwiającą zarządzanie przedsiębiorstwem. Dzięki niej dostęp do wiarygodnych informacji jest bardzo łatwy, a sam proces przygotowywania, a nawet częściowej analizy danych nie wiąże się z wkładem pracy ze strony człowieka. Dzięki temu to znakomity sposób na diagnozowanie i unikanie potencjalnych błędów, co przekłada się bezpośrednio na podniesienie konkurencyjności i maksymalizację zysków.

       ----- materiał płatny -----

      
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej