UWAGA!

Czytają już dwa lata

 
Elbląg, Czytają już dwa lata
fot. Anna Dembińska

O tym, jak wielką rolę w rozwoju małego dziecka odgrywa czytanie, wie każdy rodzic. Książka to bardzo ważny rekwizyt w życiu każdego przedszkolaka. Nie tylko pobudza wyobraźnię i wspomaga rozwój intelektualny malucha, lecz także pomaga w zacieśnianiu więzów rodzinnych. W niedzielę (6 października) w Ratuszu Staromiejskim odbyło się kolejne, urodzinowe czytanie w ramach akcji Elbląg Czyta Dzieciom Zobacz więcej zdjęć.

Akcja Elbląg Czyta Dzieciom, rozpowszechniona przez młodych rodziców ze Stowarzyszenia Inicjatyw Rodzinnych, ma już dwa lata. Spotkania najmłodszych elblążan z literaturą dziecięcą odbywają się regularnie od września 2011 roku i cieszą się sporym zainteresowaniem. Celem akcji jest zachęcenie rodziców do wspólnego spędzania czasu z dzieckiem poprzez czytanie bajek. Książka ma nie tylko wspomagać rozwój i edukację najmłodszych, lecz także stanowić płaszczyznę porozumienia między rodzicem i dzieckiem. Wspólne czytanie to także forma dzielenia się emocjami, nawiązania głębszej relacji z dzieckiem: - W pierwszym roku naszej działalności szukaliśmy partnerów do współpracy z różnych środowisk: partnerów publicznych, prywatnych, partnerów z organizacji pozarządowych – mówi prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Rodzinnych, Beata Wachniewska-Mazurek. - Z kolei w roku 2013 nasza akcja była organizowana bez żadnych zewnętrznych środków finansowych. Opieramy się na współpracy firm, różnych instytucji, centrum wolontariatu. Jest to akcja typowo społeczna, akcja partnerska, jeśli chodzi o współpracę międzyinstytucjonalną. Jeżeli chodzi o małych czytelników, to wciąż ich przybywa. Mamy stałych bywalców, co bardzo nas cieszy. Odwiedza nas przeważnie od 30 do 50 dzieci. Największym powodzeniem cieszą się akcje z udziałem policji.
       Spotkania z książką przygotowują młodzi rodzice ze Stowarzyszenia Inicjatyw Rodzinnych. To oni wybierają literaturę, opracowują program spotkania oraz przygotowują wydarzenie od strony organizacyjnej i sami w nim uczestniczą. W zanadrzu mają wiele nowych pomysłów:
       - Mamy już plany na kolejne lata – mówi Beata Wachniewska – Mazurek. - Oprócz tego, że akcja będzie kontynuowana, staramy się o pozyskanie nowych partnerów i nowych instytucji, gotowych do współpracy z nami. Staramy się także urozmaicać nasz program. W ramach rozpowszechniania idei czytania dzieciom i spędzania z nimi czasu mamy w planie uruchomienie sieci bibliotek przy elbląskich przedszkolach, które mają być wypożyczalnią książek i gier planszowych dla dzieci, takich gier, które wymuszają trochę na rodzicach częstszy udział w życiu swojego dziecka. Na razie rozpoczniemy pilotaż w jednym z przedszkoli. Zobaczymy, czy pomysł będzie się cieszył zainteresowaniem. W zależności od wyników będziemy przymierzali się do utworzenia podobnych bibliotek przy innych placówkach przedszkolnych.
       Stowarzyszenie ma w planach rozpowszechnienie idei czytania także wśród starszych dzieci, by nie kojarzyło się im ono tylko z przymusem, a stało się czymś miłym i przyjemnym.
       Na niedzielnym (6 października) urodzinowym spotkaniu z książką miały miejsce rymowanki-tralalanki idąc za wierszem Juliana Tuwima „O Panu Tralalińskim”. Po nich dzieciaki ruszyły z mozołem niczym Tuwimowa „Lokomotywa”. Po czytance-tralalance oddały się pląsom i zabawom animacyjnym. Punktem kulminacyjnym był pyszny urodzinowy tort.
       A czym jest wspólne czytanie dla rodziców i ich małych pociech? - Staram się czytać swojemu dziecku w miarę możliwości kilka razy w tygodniu – mówi tata pięcioletniego Mikołaja. - Czytanie ma ogromne znaczenie dla dziecka, rozwija intelektualnie i pobudza wyobraźnię. Dzisiejszy świat jest zdominowany prze technikę: komputery, telewizję. Choćby dlatego czytanie jest tak ważne. Mój syn bardzo lubi nasze wspólne czytanie i często się o nie dopomina.
      
      
Patronat medialny nad akcją Elblag Czyta Dzieciom objęła Elblaska Gazeta Internetowa portEl.pl

      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama