UWAGA!

Czytelnik pyta, policja wyjaśnia. Gdzie można kontrolować kierowców?

 
Elbląg, Czytelnik pyta, policja wyjaśnia. Gdzie można kontrolować kierowców?
(fot. czytelnik)

- Policjanci znaleźli sobie kolejne miejsce, gdzie według mojej znajomości prawa o ruchu drogowym, parkują niezgodnie z przepisami, zatrzymując kierowców do kontroli – napisał do nas jeden z Czytelników, załączając na dowód zdjęcie z ulicy Fromborskiej. - W tym wypadku policjanci nie złamali przepisów – odpowiada zastępca naczelnika elbląskiej drogówki.

Jeden z czytelników przesłał do naszej redakcji zdjęcie wykonane na Bielanach, u zbiegu ulic Fromborskiej, Okrężnej i Poświatowskiej, niedaleko ogrodów działkowych. „Na zdjęciu widać zaparkowany radiowóz bez włączonych sygnalizatorów świetlnych (według prawa to zwykłe auto, w żaden sposób nieuprzywilejowane). Radiowóz jest zaparkowany bezpośrednio na skrzyżowaniu, co oczywiście jest niezgodne z przepisami. Zaparkowanie radiowozu niezgodnie z przepisami nie robi jednak żadnego problemu funkcjonariuszom wykonującym pomiar prędkości, jeszcze bardziej skandalicznym miernikiem prędkości, jakim jest ISKRA-1” - pisze czytelnik.
       Zdjęcie oraz uwagi czytelnika przesłaliśmy do Komendy Miejskiej Policji z prośbą o wyjaśnienia. Odpowiedział na nie st. asp. Tomasz Krawcewicz, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KMP: - Odnosząc się do sytuacji widocznej na zdjęciu wyraźnie widać, że pojazd służbowy nie stoi bezpośrednio na skrzyżowaniu, lecz w pewnej odległości od krawędzi jezdni ul. Fromborskiej. Należy w tym miejscu odnieść się do art. 49 ust.   1 pkt 1 p.r.d., który mówi o zakazie zatrzymania pojazdu m.in. na skrzyżowaniu i w odległości mniejszej niż 10 metrów od skrzyżowania – napisał do nas Tomasz Krawcewicz. - W omawianym przypadku pojazd policji nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego ani nie powoduje jego utrudnienia bądź tamowania. Przeciwnie, nawet w chwili zatrzymania i kontroli pojazdu, co jest widoczne na zdjęciu, nie zakłóca to płynności ruchu i jest realizowane w sposób zapewniający bezpieczeństwo kontrolowanego jaki i innych użytkowników drogi. Istotnym faktem jest również to, że kierujący zatrzymany do kontroli przez policjanta także nie popełnia wykroczenia, bowiem zgodnie z art. 5 p.r.d. polecenie policjanta uchyla wszystkie inne normy prawne. W omawianym przypadku policjanci działali z mocy ustawy, w celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku ruchu drogowego, służyli społeczeństwu - wyjaśnia zastępca naczelnika i dodaje: - Chcę przypomnieć jedną z podstawowych definicji zawartych w prawie o ruchu drogowym. Skrzyżowaniem jest przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie, łącznie z powierzchniami utworzonymi przez takie przecięcia, połączenia lub rozwidlenia. Określenie to nie dotyczy przecięcia, połączenia lub rozwidlenia drogi twardej z drogą gruntową, z drogą stanowiącą dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze lub z drogą wewnętrzną – twierdzi zastępca naczelnika wydziału ruchu drogowego.
       Starszy aspirant Tomasz Krawcewicz odniósł się także do sprawy bezpieczeństwa kierowców i pieszych na ulicy Fromborskiej: - Miejsca pomiarów prędkości są ustalane w oparciu o systematycznie wykonywane analizy stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, obserwacje ruchu drogowego a często także o informacje uzyskiwane od mieszkańców. Ulica Fromborska jest ulicą o dużym natężeniu ruchu a ponadto stanowi 4 procent miejskiej sieci drogowej. Aż 12 procent wypadków śmiertelnych w obszarze miejskim miało miejsce na tej ulicy.
       Policjant dodał również, że miernik prędkości Iskra 1 „ jest urządzeniem dopuszczonym do użytkowania w policji i posiada świadectwo legalizacji”.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Świetnie ściął Czytelnika pan Rzecznik :) :) Jestem za pomiarem prędkości w terenach zabudowanych, nawet gdyby to miało być co 10 metrów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  19
  kord(2015-02-19)
 • Dobrze jest tak pomarudzić na innych, jednak na tym odcinku nagminnie są przekraczane dopuszczalne prędkości.
 • Jeśli aparat ISKRA 1 posiada świadectwo legalizacji to czy aparat zasilający owe urządzenie również je ma?
 • Czyli ja również nie muszę stosować się do wymogu 10 metrów odległości i także mogę zaparkować swój samochód w bliskiej odległości od skrzyżowania, jeśli pojazd nie będzie zagrażał bezpieczeństwu ruchu drogowego ani nie spowoduje jego utrudnienia bądź tamowania??? No bądźmy poważni Panie aspirancie, to prawo obowiązuje wszystkich czy tylko wybranych?
 • Polecam zapoznać się z wyrokiem sądu: www.autokrata.pl
 • a ja bym tam pojechał, zaparkował przed tym radiowozem i sobie poszedł. Jak można to można. A co mnie interesuje że za mną stoi policja ja chcę tu stanąć zgodnie z przepisami i tyle. Głupotę zwalczać głupotą.
 • 10 m jest od punktu kiedyluk przechodzi w linie prosta
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  0
  kierowcaztejdrogi(2015-02-19)
 • Jeśli już, to powinni być to świadectwo kalibracji i należy je pokazać. Chwalić się że się ma to można po pracy.
 • Na tej samej ulicy przy wjeździe na Bielany bardzo często ustawiają się 2 metry od ulicy na wjeździe w Okrężną a to już jest bezpośrednie skrzyżowanie, ewidentnie łamiąc prawo o ruchu drogowym. Urządzają tam sobie polowanie z radarem i zasadzki na kierowców dodatkowo skutecznie blokują bezpośredni wjazd na osiedle i na działki gdzie trzeba objechać radiowóz i znaleźć się na niewielkim rozwidleniu prowadzącym na wyjazd z Okrężnej w kierunku Kadyn. Jeżeli odnajdę zdjęcie bardzo chętnie prześlę komu trzeba i zachęcam do innych którym leży dobro społeczne do nagrywania i fotografowania łamania prawa przez policje oczywiście dla poprawy bezpieczeństwa. Wysyłać można zarówno do mediów jak i na specjalną skrzynkę policji z odpowiednią adnotacją
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  3
  Fotograf(2015-02-19)
 • Dostali 8zł premii motywacyjnej to teraz za robotę sie wzieli i stoją tam aby bardziej sie wykazać
 • Gościu z tego artykułu nie zadzieraj z polucją bo i tak cie udupią, podaj jeszcze nr rejestracyjny swojego samochodu a śmiało możesz spiepszać gdzie pieprz rośnie bo yu już będziesz miał prze-----bane
 • Polucje to masz w nocy, jak to w gimbazie.
Reklama