UWAGA!

Dać im choć chwilę wytchnienia...

 
Elbląg, Dać im choć chwilę wytchnienia...

100 tysięcy złotych -  taką kwotę elbląski samorząd przeznaczy na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. W ramach tzw. opieki wytchnieniowej opiekuni będą mogli skorzystać z pomocy wykwalifikowanej kadry czy z poradnictwa w wielu dziedzinach. Jak będzie to wyglądało w praktyce?

Program przewiduje wsparcie członków rodzin i opiekunów sprawujących opiekę nad osobami niepełnosprawnymi, a także poradnictwo psychologiczne, terapeutyczne, w zakresie pielęgnacji, rehabilitacji i dietetyki. Będzie on realizowany w trzech modułach. Można z niego skorzystać bezpłatnie na wniosek złożony w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy ulicy Winnej.
       Moduł pierwszy obejmuje pomoc w opiece w ramach pobytu dziennego: w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej i będzie realizowany przez Elbląskie Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej Lazarus oraz stacjonarnie w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Bema 8. W ramach drugiego modułu pomoc będzie świadczona całodobowo w Środowiskowych Domach Samopomocy przy Skrzydlatej i Podgórnej. Z kolei moduł trzeci gwarantuje poradnictwo specjalistyczne realizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Sprawniejsi, obejmujące pomoc terapeuty zajęciowego, dietetyka, pedagoga specjalnego, oligofrenopedagoga, rehabilitanta, psychologa oraz pielęgniarki. W sumie z wszystkich trzech modułów będzie mogło skorzystać ok. 150 osób. 
       - Opiekunowie osób niepełnosprawnych, zwłaszcza w stopniu znacznym, muszą się na co dzień borykać z różnymi problemami związanymi z zapewnieniem całodobowej opieki i pielęgnacji członkom swoich rodzin – mówi Monika Kurpanik, dyrektor Departamentu Zdrowia i Spraw Społecznych. - Żyją w stałym stresie, obciążeniu psychicznym i fizycznym. Rezygnują czasami z realizacji swoich planów, marzeń, z pracy zawodowej, przedkładają potrzeby bliskich nad swoje potrzeby. Właśnie dlatego powstał ten program, który, jak sama nazwa wskazuje, ma dać wytchnienie tym osobom poprzez zapewnienie opieki osobom niepełnosprawnym w sytuacji, gdy opiekun będzie potrzebował np. skorzystać z pobytu w szpitalu, rehabilitacji, w przypadku różnych zdarzeń losowych czy po prostu odpoczynku – dodaje.
       Program jest skierowany do członków rodzin lub opiekunów, którzy sprawują bezpośrednią opiekę nad: dzieckiem z niepełnosprawnością posiadającym orzeczenie i mającym wskazania do konieczności stałej lub długotrwałej opieki oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka oraz dorosłymi osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności. W ramach pobytu całodobowego opiekun będzie mógł skorzystać z 14 dni bezpłatnej opieki w roku (pomoc świadczona będzie w weekendy lub w formie jednego tygodnia w danym miesiącu). W ramach pobytu dziennego oraz wsparcia specjalistycznego limit wynosi 240 godzin w roku.
       Aby skorzystać z tej formy pomocy, należy zgłosić się do MOPS przy ul Winnej, gdzie zostanie przyjęty wniosek, przeprowadzony wywiad środowiskowy, a następnie wydana decyzja administracyjna. Na tym etapie z opiekunem zostanie ustalony termin, zakres opieki oraz jej forma.
       Program ma charakter pilotażowy. Na jego realizację Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przyznało elbląskiemu samorządowi ok. 77 tys. zł. Łącznie z wkładem własnym gminy (ok. 23 300 zł) na jego realizację miasto przeznaczy niewiele ponad 100 tys. zł.
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • BRAWO, oby program wszedł na stałe i uzyskał jeszcze większe dofinansowanie. Potrzeby są ogromne.
 • elblaski samorzad wydaje okolo 150 tys rocznie na pensje wiceprezydenta jednego ktory to urzad mozna zlikwidowac bez zadnej straty, co to jest 100 tys dla niego?
 • @Ecru - Tylko to nawet prezydent nie zarabia!
 • Naprawdę wspaniały projekt a mówię to jako opiekun osoby niepełnosprawnej. Oby więcej miejsc i osób mogło korzystać z tego projektu.
 • A może by tak zapytać te panie które swego czasu pikietowały przed szpitalem wojewódzkim przeciwko aborcji ile czasu poświęciły na pomoc. Była tam nawet córuchna byłego p osła braniewskiego z ruchu palikota.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  4
  ciekawy(2019-08-13)
 • Brak mi słow uznania dla osób które przyczyniły sie do wdrożenia takiego programu. Osobiście nikim się nie opiekuję ale znam kilkiu "opiekunów" którzy nie maja własnego życia. Strasznie im współczuję. Wiele osób tracą w marazmie całe dni. Dla opiekunów jedno wolne popołudnie może znaczyć. .. .ach, brak słów.
Reklama