UWAGA!

Dla mieszkańców i turystów

2015-04-28
12:45
 

Serwis Cyfrowe Warmia i Mazury to miejsce w sieci, w którym można zobaczyć zbiory muzealne - w formie cyfrowej. Dzięki dofinansowaniu, w wirtualnej rzeczywistości znalazło się jeszcze więcej obiektów. Został zakupiony sprzęt do digitalizacji 3D obiektów wielkogabarytowych oraz rozbudowany serwis cyfrowewm.

- Teraz, za pośrednictwem Internetu, każdy może poznać dziedzictwo kulturowe Warmii i Mazur, co jest istotne zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych ruchowo – mówi Magdalena Czarnocka-Kaptur, koordynatorka projektu realizowanego przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.
      
       A Ci, których „Światowid” zachęci do odwiedzenia naszego regionu mogą zaplanować sobie wizytę. Dzięki uruchomionemu serwisowi wycieczkowemu e-wędrówki - w oparciu o informacje na temat dziedzictwa kulturowego regionu - można tworzyć własne szlaki on-line i pobierać je na urządzenia mobilne.
      
       - Mamy też niespodziankę dla młodszych internautów. Powstaje edukacyjna gra multimedialna. Tymczasem zapraszamy do strefy dzieci na stronie cyfrowewm.pl - mówi Magdalena Czarnocka-Kaptur.
      
       Portal mapowy e-wędrówki to szybka i łatwo dostępna wiedza o atrakcyjnych miejscach i obiektach na Warmii i Mazurach. Na stronie cyfrowewm.pl można już oglądać zabytkowe eksponaty z sześciu muzeów regionu oraz obiekty architektoniczne, w tym charakterystyczne dla krajobrazu Warmii przydrożne kapliczki, zeskanowane w technice 3D.
      
       - Partnerami projektu „Wirtualne zabytki Warmii i Mazur – rozbudowa serwisu Cyfrowe Warmia i Mazury" były trzy muzea: Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku oraz Żuławski Park Historyczny w Nowym Dworze Gdańskim. Eksponaty z tych muzeów poszerzyły dotychczasową bazę ciekawych przedmiotów i obiektów, które można oglądać na stronie – dodaje Magdalena Czarnocka-Kaptur.
      
       Portal jest przeznaczony dla szerokiej grupy odbiorców – mieszkańców i turystów. Każdy użytkownik portalu może samodzielnie stworzyć własny szlak wędrówki lub wycieczki i udostępnić go innym zainteresowanym. Dzięki zastosowaniu kodów QR każdy może pobrać wybraną trasę na urządzenie mobilne - smartfona czy tablet i udać się na wycieczkę.

 


       Serwis e-wędrówki korzysta z zasobów portalu cyfrowewm.pl. Internauta po zarejestrowaniu się i zalogowaniu - przy czym może wykorzystać serwisy społecznościowe Facebook i Google+ - może komentować trasy i obiekty, wyznaczać i zapisywać własne trasy wędrówek na podstawie dostępnych punktów.
      
       Projekt „Wirtualne zabytki Warmii i Mazur – rozbudowa serwisu Cyfrowe Warmia i Mazury" dofinansowany został ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 – 2013 oraz z budżetu Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
      
      

------ Artykuł sponsorowany -----
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej