UWAGA!

Do sądu za nieuczciwe pokazy dla seniorów

 Elbląg, Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację tekstu
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację tekstu (fot. pixabay)

Czy w Elblągu skończą się pokazy dla seniorów, podczas których starsze osoby są oszukiwane przez sprzedawców? Taką nadzieję ma Miejski Rzecznik Konsumentów. Po jego interwencji prokuratura wszczęła śledztwo w jednej z takich spraw i właśnie wysłała akt oskarżenia do sądu.

Media w całym kraju systematycznie informują o nieuczciwych praktykach prowadzonych przez firmy sprzedających różnego rodzaju produkty na pokazach dla seniorów. Jedna z takich spraw, pierwsza w Elblągu, swój finał znajdzie w sądzie.

- To kolejna sprawa, którą zgłaszałem do prokuratury. Tym razem nie zakończyła się ona umorzeniem jak poprzednie, ale po raz pierwszy skierowaniem aktu oskarżenia do sądu. Jest doskonale udokumentowana dzięki współpracy z policją i służbami skarbowymi i jedną z mieszkanek Elbląga  – mówi Paweł Rodziewicz, Miejski Rzecznik Konsumentów w Elblągu. - Dotyczy wydarzeń z maja ubiegłego roku. Po licznych sygnałach mieszkańców w sprawie nieuczciwych pokazów razem z policją i służbami skarbowymi zorganizowaliśmy swego rodzaju prowokację. Wybraliśmy się na jeden z takich pokazów i mimo że jako osoby młodsze nie zostaliśmy wpuszczeni, to wprowadziliśmy na spotkanie starszą kobietę z dyktafonem, która nagrała całe spotkanie. Podczas niego „sprzedawca” poinformował tę panią, że wygrała nagrody rzeczowe o wartości 40 tys. zł. By je otrzymać, musiała jedynie podpisać umowę, zrzec się prawa do jej odstąpienia i zapłacić podatek w wysokości 9 tys. zł. Zarejestrowaliśmy cały proces, który miał znamiona oszustwa. Gdy nasza bohaterka udała się odebrać produkty, sprzedawcy zostali zatrzymani przez policję i przesłuchani. Bogatą dokumentację tej sprawy przekazałem prokuraturze wraz z zawiadomieniem o popełnieniu oszustwa. Prokuratura wszczęła śledztwo i właśnie powiadomiła mnie, że wysłała do sądu akt oskarżenia w tej sprawie przeciwko nieuczciwym sprzedawcom.

Miejski Rzecznik Konsumentów ma nadzieję, że ta sprawa odstraszy nieuczciwe firmy, organizujące pokazy dla seniorów w Elblągu.

- Czekam na ustalenie terminu pierwszej rozprawy. Nadal mam wiele sygnałów od mieszkańców o takich nieuczciwych pokazach i prezentacjach. Na spotkaniach z seniorami padł nawet pomysł, by powołać taką nieoficjalną grupę – straż konsumencką – złożoną ze starszych osób, która chodziłaby po takich pokazach i dokumentowała nieuczciwe praktyki. Organizatorzy takich spotkań są bardzo ostrożni i nie wpuszczają młodszych osób, a służby mundurowe przecież nie zatrudniają seniorów. Mam nadzieję, że ta sprawa i wyrok sądu przyczyni się do tego, że nieuczciwe firmy od pokazów będą omijać nasze miasto – dodaje Paweł Rodziewicz.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Brawo. Do pudła z takimi hienami oszustami. Wszystkie takie umowy podpisywane przez starszych (i niestety czasem naiwnych)ludzi powinny być przez sąd anulowane.
 • @StefanK - dokładnie popieram
 • Starsi powinni być z urzędu chronieni przed takimi oszustami, i nie wińmy ludzi starszych to już wiek wsxyscy tacy będziemy.
 • Okradanie starych ludzi wciskając im chinskie smieci warte 50 groszy za setki złotych to przestępstwo wołające o pomstę do nieba
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25
  1
  focal(2020-05-13)
 • Jak to mogło trwać tak dlugo? Juz kilka lat temu z ciekawisci poszedlem i widzialem co te, ,firmy"robią z ludzmi. Poinformowalem policję. To sie u nas egu odbywalo czesto. Naprawde przykre, ze tyle czasu trwa zakonczenie takiego procederu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  0
  W końcu(2020-05-13)
 • Służby mundurkowe nie zatrudniają seniorów. niemniej jest bardzo wielu emerytów policyjnych, którzy bardzo chętnie pomogą w łypaniu takich oszustów. Chcieć to móc, a potrzeba matką wynalazku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  0
  ttttttttttttt(2020-05-13)
 • Jacy politycy takie prawo. Ukradniesz cukierka, to potraktują Cię jak najgorszego bandytę. Wydymasz ludzi na setki tysięcy złotych, a służby drapią się po głowie i nie wiedzą jak się za ciebie zabrać.
 • Taką samą hieną jest Koperciarz, Tobiasz Grocki.
 • "prokuratura wszczęła śledztwo w jednej z takich spraw"czyli spraw jest wiecej ale tylko w jednej jest prowadzone postepowanie, to czyli jeden oszust moze zostanie pociagniety do odpowiedzialnosci a reszcie sie upiecze, super
 • Byłem dawno temu na takim spotkaniu. Wciskali jaki "cudowny"przyrząd. Robili pranie mózgu ale stwierdziłem, że to totalny badziew i się zbieram. Wtedy chcieli wyciągnąć dane kontaktowe. Zrobili się agresywni, że nic im nie dałem. Gdyby to było dziś to chętnie bym to nagrał i podał na policję.
 • Pracowałam kiedyś dla takiej firmy. Zwolniłam się jak tylko zdałam sobie sprawę co to jest. Pozdrowienia dla pracowników TopMedu z Poznania, oby chodziło właśnie o was.
 • @Solder - Informuje, że pomówienie oraz bezpodstawne oskarżenie w dniu 15.05.2020 zostaje oficjalnie zgłoszone do Prokuratury z art. Artykuł 234 k. k. stanowi: „Kto, przed organem powołanym do ścigania lub orzekania w sprawach o przestępstwo, w tym i przestępstwo skarbowe, wykroczenie, wykroczenie skarbowe lub przewinienie dyscyplinarne, fałszywie oskarża inną osobę o popełnienie tych czynów zabronionych lub przewinienia dyscyplinarnego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. Termin zamieszczenia oficjalnych przeprosin na stronie portalu elbląg upływa w dniu 14.05.2020 o godz. 12.00
Reklama