UWAGA!

Doktor Ola na ołtarze?

 Elbląg, Aleksandra Gabrysiak.
Aleksandra Gabrysiak. Fot. diecezja elbląska

- Podjąłem decyzję o rozpoczęciu sprawy Aleksandry Gabrysiak, lekarza medycyny, córki Jana i Jadwigi z domu Grajek, w formie procesu o beatyfikację – poinformował wczoraj (6 lutego) bp Jacek Jezierski, ordynariusz diecezji elbląskiej. Oznacza to, że dr Ola może w przyszłości zostać błogosławioną i być otoczona publicznym kultem w Kościele

O wczorajszych uroczystościach, które odbyły się w 30 rocznicę zamordowania Aleksandry Gabrysiak przez jednego z jej podopiecznych, pisaliśmy tutaj. O planowanym procesie beatyfikacyjnym poinformował wczoraj bp Jacek Jezierski podczas mszy świętej w elbląskim hospicjum, któremu patronuje Aleksandra Gabrysiak. Podajemy za stroną diecezji elbląskiej:

- Aleksandra Gabrysiak wykonywała swoją pracę bardzo starannie i dynamicznie. Była aktywna. Wychodziła naprzeciw swoim pacjentom, w pewnym sensie ich poszukiwała – mówił bp Jezierski. - Widziała potrzebę działań profilaktycznych, opiekuńczych, charytatywnych, postpenitencjarnych oraz terapeutycznych – wyjaśniał biskup elbląski. - Intensywne życie religijne, szlachetność jej obyczajów, ofiarność w wypełnianiu szeroko rozumianej misji lekarza, czy wreszcie pozytywne głosy uznanych i szanowanych osób ze środowiska medycznego na temat pani doktor, sprawiły, że 5 lutego 2023 r. podjąłem decyzję o rozpoczęciu sprawy Aleksandry Gabrysiak, lekarza medycyny, córki Jana i Jadwigi z domu Grajek, w formie procesu o beatyfikację – podkreślił ordynariusz diecezji elbląskiej.

Jak wyjaśnia biskup Jezierski w rozmowie z portEl.pl, teraz musi się ukonstytuować zespół, który będzie prowadził tę sprawę. Będą m. in. poszukiwani świadkowie życia dr Oli. Jak podkreśla ordynariusz elbląski, w Kościele beatyfikacja od kanonizacji różni się m. in. zasięgiem kultu.

- Osoba kanonizowana (święta – red.) ma ten zasięg bardziej powszechny, jej oddziaływanie jest bardziej powszechne – tłumaczy biskup. To jednak dalszy etap, pierwszy, beatyfikacja, wiąże się z ogłoszeniem danej osoby "błogosławioną". Biskup Jezierski dodaje, że są już pewne sygnały dotyczące kultu związanego z dr Olą, jednak to będzie podlegało badaniu procesowemu. - Są osoby, które się interesują, modlą się, przychodzą na modlitwę w rocznicę jej śmierci – przyznaje biskup elbląski. To zjawisko dotyczyć ma w pewnym stopniu Elbląga, a także Trójmiasta.

TB

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama