UWAGA!

Doktor ze sportowym duchem

 
Elbląg, Zdzisław Rogacewicz kończy pracę w przychodni sportowej
Zdzisław Rogacewicz kończy pracę w przychodni sportowej (fot. Anna Dembińska)

Każdy, kto w Elblągu uprawiał jakąkolwiek dyscyplinę sportową, musiał przejść przez ręce Zdzisława Rogacewicza. Dzisiaj pan doktor żegna się ze sportową przychodnią, przepracował w niej 54 lata!

- Gdy w 1960 roku wróciłem do Elbląga po studiach medycznych, rozpocząłem pracę w szpitalu wojskowym jako chirurg. Wówczas poważnie zachorował pan Brzozowski, ówczesny lekarz sportowy i jego żona – farmaceutka – poprosiła mnie, bym go zastąpił w przychodni. I tak już zostało na lata – wspomina 83-letni dziś doktor Zdzisław Rogacewicz, który jako młody człowiek trenował lekką atletykę.
       Przez lata przez jego ręce przewinęły się tysiące sportowców, którzy trenowali najróżniejsze dyscypliny sportu. - Miałem okazję współpracować z 20 trenerami jacy prowadzili piłkarzy Olimpii. Dane mi było przeżyć wiele znakomitych wydarzeń sportowych nie tylko piłce nożnej, ale także łyżwiarstwie, piłce ręcznej, zapasach i podnoszeniu ciężarów z udziałem sportowców z Elbląga – wspominał Zdzisław Rogacewicz w jednym z wywiadów.
       Jedną z jego podopiecznych była Helena Pilejczyk, słynna elbląska panczenistka i zdobywczyni brązowego medalu na igrzyskach w Squaw Valley, która razem z Marianem Kuleszą, prezesem Elbląskiego Klubu Nestora, odwiedziła doktora Rogacewicza w ostatnim dniu pracy.
       - Pan doktor jako lekarz sportowy jeździł z nami na wiele obozów i w kraju, i za granicą. To były niesamowite lata – wspomina dziś Helena Pilejczyk.
       Gdy powstało województwo elbląskie, ranga sportowej przychodni wzrosła. Pracowało w niej wówczas trzech lekarzy i żaden nie narzekał na brak zajęcia. Jak pisał w 2009 roku znany elbląski dziennikarz sportowy Andrzej Minkiewicz, „Zdzisław Rogacewicz otrzymał też powołanie na członka Komisji Lekarskiej Polskiego Związku Piłki Nożnej, pełnił również te obowiązki w komisji Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego. Zakres zadań obejmował między innymi uczestnictwo lekarza w zgrupowaniach kadr narodowych i opiekę medyczną podczas zawodów kadr w kraju i za granicą”.

  Elbląg, Życzenia doktorowi złożyli przedstawiciele Elbląskiego Klubu Nestora: Helena Pilejczyk i Marian Kulesza
Życzenia doktorowi złożyli przedstawiciele Elbląskiego Klubu Nestora: Helena Pilejczyk i Marian Kulesza (fot. AD)


       Przychodnia sportowa na przestrzeni lat mieściła się w różnych miejscach: przy ul. Czerwonego Krzyża, Bema, Jaśminowej, w ostatnich latach znalazła przystań w Centrum Rehabilitacji przy ul. Królewieckiej. Teraz czeka ją kolejna przeprowadzka. Po odejściu doktora Rogacewicza będzie się mieścić w Szpitalu Miejskim, który przejął kontrakt z NFZ na tego rodzaju usługi. Nie wiadomo jednak, kiedy będzie przyjmować pierwszych sportowców, w ostatnich dniach w prasie ukazało się ogłoszenie o poszukiwaniu lekarza sportowego... - Lekarz sportowy nie może być jak urzędnik, musi czuć ducha sportu – mówi dzisiaj doktor Rogacewicz.
       Zdzisław Rogacewicz ma 83 lata, urodził się w Wołkowysku na Kresach. Po wojnie wraz z rodziną przeprowadził się do Kwidzyna, gdzie skończył gimnazjum, potem do Elbląga, gdzie ukończył liceum. Trenował lekką atletykę u legendarnego trenera Witolda Truszkowskiego. Po maturze rozpoczął studia na Akademii Medycznej w Gdańsku, był zawodnikiem Lechii Gdańsk. Po odbyciu lekarskich staży wrócił do Elbląga. Za swoją pracę został uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi, medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju” i nagrodą prezydenta Elbląga w 2003 roku.
      

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama