UWAGA!

Drużyna z warmińsko-mazurskiego najlepsza

 Elbląg, Finał we Wrocławiu, realizacja filmu.
Finał we Wrocławiu, realizacja filmu. Fot. M. Nowosad, FCS

Drużyna z województwa warmińsko-mazurskiego zwyciężyła w prestiżowej „Olimpiadzie Solidarności – Dwie dekady historii". Beata Dzięgo z II Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu wraz z kolegami Mateuszem Latawskim z liceum w Węgorzewie i Arkadiuszem Tarakwian z Kętrzyna pokonali w finale we Wrocławiu 15 innych 3-osobowych zespołów z całej Polski.

- To wyjątkowy konkurs, bo wymaga „solidarności" od zespołu. W etapach wojewódzkich wyłanianych jest 3 najlepszych uczniów najczęściej z różnych miast, wsi i miasteczek. Muszą oni razem pracować do finału. W innych konkursach najczęściej jest jeden finalista, z którym pracuje nauczyciel. Tu wymagana jest praca zespołowa – wyjaśnia prezes Fundacji Centrum Solidarności Danuta Kobzdej.
       Ekipa z Warmii i Mazur przygotowała prezentacje/film na temat satyry, anegdoty w walce z propagandą PRL w latach 70 i 80 tych ubiegłego wieku.
       - Nagraliśmy „Dziennik Telewizyjny" ale z informacjami z kawałów i skeczy z tamtych czasów. Takie odwrócenie roli. Było o „ścieżkach zdrowia" MO i pustych półkach w sklepach – mówi Beata Dzięgo z II LO w Elblągu.
       Film spodobał się jury, na czele którego stał szef warszawskiego IPN prof. Jerzy Eisler, bo warmińska prezentacja „nie była ponura".
       Podczas finału w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu ( tam gdzie narodziła się „Solidarność Walcząca" ) młodzi ludzie przeszli szczegółowy egzamin ustny i musieli obronić swojej prezentacji (podobna formuła jak obrona pracy magisterskiej). Jury zauroczona została naturalnością elbląskiej ekipy, która o wartości anegdoty i satyry mówiła w odniesieniu do dzisiejszych czasów.
       - Do historii, źródeł ale także do obecnych wydarzeń należy podchodzić z humorem i dystansem – podsumował Mateusz Latawski z Węgorzewa.
       - Chciałbym, żeby tak myśleli wszyscy, a zwłaszcza młodzi historycy – skomplementował wystąpienie prof. Eisler.
       Drużyna z województwa warmińsko-mazurskiego w nagrodę otrzymała promesę indeksu na Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Gdański. Ponadto dla każdego 3 tysiące złotych, cenne nagrody rzeczowe oraz dwudniowe szkolenie w Warszawie. Nauka się opłaca.
M. Nowosad

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama