UWAGA!

Drzewko za odpady

Elbląg, Jak zapewnia Marian Wojtkowski, dyrektor ZUO – ilość posegregowanych śmieci w mieście systematycznie wzrasta
Jak zapewnia Marian Wojtkowski, dyrektor ZUO – ilość posegregowanych śmieci w mieście systematycznie wzrasta (fot. AD)

Podobno pieniądze leżą na ulicy. Niestety, jeszcze tego nie potwierdziliśmy. Za to na pewno nagrody rzeczowe znajdują się w… koszu na śmieci. Zawiłe? Już spieszymy z wyjaśnieniami. W sobotę (22 maja) elblążanie w zamian za odpady nadające się do recyklingu otrzymają drobny upominek. Wystarczy tylko zawitać na festyn ekologiczny organizowany w ramach III Elbląskich Dni Recyklingu, który odbędzie się na terenie Centrum Handlowego „Ogrody”.

Festyn organizowany przez Zakład Utylizacji Odpadów oraz Urząd Miejski ma na celu promowanie selektywnej zbiórki odpadów. I choć – jak zapewnia Marian Wojtkowski, dyrektor ZUO – ilość posegregowanych śmieci w mieście systematycznie wzrasta, a Elbląg jest w czołówce miast polskich w zbiórkach selektywnych, to jednak nadal w tej dziedzinie jest sporo do zrobienia. Stąd pomysł festynu ekologicznego, który ma zachęcić mieszkańców do dbania o domową segregację odpadów: - Warto wyrobić w sobie ten pozytywny nawyk, nie tylko w trosce o środowisko, ale też dbając o własny portfel. To się po prostu opłaca. Na razie odpady do ponownego wykorzystania są odbierane bezpłatnie, ale to ulegnie zmianie – ostrzega Wojtkowski.
      
       Święto recyklingu
       Porównując dwa poprzednie festyny dyrektor ZUO zauważa ogromny wzrost zebranych odpadów: - Za pierwszym razem zebraliśmy około 3 ton, ale już w zeszłym roku uzbieraliśmy 17 ton. Dlatego myślę, że w tym roku będzie jeszcze lepiej – dyrektor Zakładu Utylizacji Odpadów wyraża nadzieję na większą, niż poprzednio, ilość zebranych śmieci. Mobilizując elblążan do odwiedzin festynu, dyrektor zachęca: - Już tradycyjnie jako nagrody za odpowiednią ilość punktów otrzymywanych za oddanie śmieci, przygotowaliśmy krzewy, drzewka i byliny. Dodatkowo wśród nagród znajdą się także książki, zabawki, plecaki, kubki i inne gadżety – wymienia. Podczas festynu nie zabraknie artystycznych występów najmłodszych elblążan - w ekologicznych programach zaprezentują się bowiem przedszkola i szkoły. Nie zabraknie konkursów i innych niespodzianek przygotowanych dla odwiedzających sobotni festyn ekologiczny.
       By móc z festynu wrócić z upominkiem przygotowanym przez ZUO, należy oddać odpady zamieniając je na punkty. Monika Sawko, referentka d/s recyklingu w Zakładzie Utylizacji Odpadów w Elblągu, zachęca, by śmieci przyniesione na festyn były jak najlepiej przygotowane do oddania. I tak na przykład plastikowe nakrętki należy przynieść już policzone, makulaturę związaną sznurkiem, butelki i puszki zgniecione, a pojemniki szklane pozbawić nakrętek, co ułatwi i przyspieszy odbieranie punktów. „Wartość” śmieci to:
       - 5 szt. zużytych baterii – 1 punkt
       - 1 kg makulatury – 1 punkt
       - 5 szt. puszek aluminiowych – 1 punkt
       - 5 szt. opakowań z tworzyw sztucznych – 1 punkt
       - 15 nakrętek z tworzyw sztucznych – 1 punkt
       - 5 szt. opakowań szklanych – 1 punkt
       - 5 szt. opakowań po płynnej żywności i napojach – 1 punkt
       - 1 szt. sprzętu elektrycznego i elektronicznego – 1 punkt
       - 1 komputer – 5 punktów
      
       Recykling na co dzień
       Oprócz konkursów i nagród podczas festynu będzie można także porozmawiać o recyklingu i korzyściach płynących z segregacji odpadów. Nie zabraknie bowiem punktów informacyjnych organizacji zajmujących się odzyskiem odpadów. Witold Wróblewski, wiceprezydent Elbląga zachęca elblążan do odwiedzin sobotniego festynu: - Warto zajrzeć na festyn całą rodziną nie tylko by pozbyć się odpadów, ale też by spędzić czas w miłej atmosferze, przy okazji nabywając wiedzę jak i gdzie segregować domowe śmieci.
      
       Eko - Przedszkolaki
       Podczas sobotniej imprezy zostaną także ogłoszone wyniki XIV edycji konkursu na selektywną zbiórkę odpadów prowadzoną wśród przedszkolaków i uczniów z Elbląga i gmin sąsiadujących. Jak podkreślił Marian Wojtkowski konkurs co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W tym roku przystąpiły do niego 72 placówki oświatowe -w tym 59 z samego Elbląga -które uzbierały łącznie prawie 37 ton śmieci. Szczególnie chętnie do akcji włączyły się przedszkola i szkoły podstawowe: - Zaangażowanie najmłodszych mieszkańców w tę akcję świadczy także o rozwiniętej świadomości ekologicznej u rodziców uczniów. Wiadomo bowiem, że w tym wieku opiekunowie biorą czynny udział w szkolnym życiu swoich pociech. Co widać po wynikach jakie osiągnęły szkoły ze starszymi uczniami, które w porównaniu z maluchami są zdecydowanie słabsze – tłumaczy Marian Wojtkowski, przytaczając szczegółowe wyliczenia, z których wynika, że średnio jeden przedszkolak zebrał ponad 3 kg odpadów, a uczeń szkoły średniej niewiele ponad 600 gramów. Dyrektor podkreśla, że należy także tę starszą młodzież przekonać do słuszności segregacji odpadów. Zaznacza jednak, że mimo tego i tak w tym roku udało się zebrać ok. 3 ton więcej niż podczas poprzedniego konkursu.
       Zobacz materiał filmowy przygotowany przez Telewizję Elbląską
      
       Program III Elbląskich Dni Recyklingu – 22 maja, CH „Ogrody”
      
       godz. 10 – 10.10 Otwarcie festynu; ogłoszenie programu Dni Recyklingu i zasad konkursu w zakresie zbiórki: szkła, baterii, puszek aluminiowych, butelek PET, opakowań wielomateriałowych, elektro śmieci; ogłoszenie „Konkursu ze sceny”
       godz. 10.20 – 12 – prezentacje szkół – blok I:
       - Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2
       - SP nr 19
       - Szkoła Tańca Interdans oraz Towarzystwo Aktywno kreatywne „TAK” – pokaz tańca grupy dziecięcej z Przedszkola nr 34
       - Przedszkole nr 5
       godz. 12.10 – 12.30 – „Konkurs ze sceny” podczas którego zostanie między innymi wybrane najlepsze hasło reklamujące Zakład Utylizacji Odpadów.
       godz. 12.30 – 14 – prezentacje szkół – blok II:
       - Przedszkole nr 29
       - SP nr 12
       - Przedszkole nr 21
       14:00 – 14:40 – koncert Majki Jeżowskiej, część pierwsza
       14:40 – 15:30 – prezentacje szkół – blok III:
       - SP nr 18
       godz. 15.30 – 15.50 – wystąpienie Prezydenta Miasta Elbląga – promocja przedsięwzięcia „Racjonalizacja gospodarki odpadami komunalnymi i rekultywacja składowisk odpadów w Elblągu” oraz wręczenie Głównych Nagród XIV edycji konkursu na selektywną zbiórkę odpadów w placówkach oświatowych
       godz. 15.50 – 16.30 – rozstrzygnięcie konkursu dotyczącego rozbudowy ZUO i losowanie 35 nagród – zestawów plażowych, wśród uczestników festynu, którzy wypełnili kupony konkursowe
       godz. 16.30 – 17 – koncert Majki Jeżowskiej, część druga
       godz. 17 – podsumowanie festynu – dyrektor Zakładu Utylizacji Odpadów Sp. z o.o. – Marian Wojtkowski
      
Angelika Kosielska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama