UWAGA!

Dwadzieścia lat minęło!

 Elbląg, Dwadzieścia lat minęło!
fot. dk

48 800 zł - taką kwotę zebrano podczas wczorajszej (23 listopada) aukcji obrazów, która już po raz osiemnasty odbyła się w naszym mieście w ramach działalności Elbląskiego Klubu Rotary. Uzyskane środki elbląscy rotarianie przeznaczą na szczepienie dziewczynek przeciw wirusowi HPV.

Dokładnie 20 lat temu Elbląski Klub Rotary został oficjalnie przyjęty do Rotary International. Wczorajsza przedświąteczna aukcja rotariańska została więc połączona z obchodami dwudziestolecia klubu. Dochód z wylicytowanych obrazów przeznaczony zostanie na szczepienie dziewczynek przeciw wirusowi HPV. Szczepienie to ma chronić je w przyszłości przed ryzykiem zachorowania na raka szyjki macicy. Tym razem elbląscy rotarianie swą pomoc postanowili skierować na Zatorze. Zaszczepione mają zostać bowiem uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 14: - Za nasz główny cel obraliśmy pomoc dzieciom i młodym osobom, które z różnych przyczyn mają problemy w życiu – mówi prezydent Elbląskiego Klubu Rotary, Wojciech Wenski. - Pomagamy chorym dzieciom, ale nie tylko, fundujemy także stypendia młodym zdolnym ludziom. Jednym z naszych największych projektów było wyposażenie sali dziecięcej w elbląskim hospicjum – dodaje. - Ze środków Klubu Rotary ufundowano także respirator dla chorej dziewczynki. Pomagaliśmy też dzieciom z porażeniem mózgowym. Tych dzieci może na co dzień tak się nie widzi, ale jest ich naprawdę bardzo dużo. W tym roku pozyskane środki postanowiliśmy przekazać na szczepienie dziewczynek przeciwko wirusowi HPV, które to szczepienie zapobiega rakowi szyjki macicy.
       Rotary jest światową organizacją zrzeszającą 1,2 mln osób w 180 krajach, skupionych w ponad 500 dystryktach i ponad 34 tysiącach klubów. W Polsce takich klubów jest ponad 70. Ich członkowie wywodzą się ze wszystkich środowisk zawodowych, kulturowych, politycznych i religijnych, a łączy ich chęć niesienia pomocy najbardziej potrzebującym.
       - Półtora roku przed założeniem klubu miałem zaszczyt gościć rotarianina z Kanady Russella Wilkinsa, który jako wolontariusz przyjechał do Elbląga, by odwiedzić naszą firmę i poradzić nam, jak dostosować ją do wyzwań związanych z urynkowieniem polskiej gospodarki – wspomina początki funkcjonowania klubu jego założyciel, Tadeusz Kaszczyc. - Był to czas, gdy przestawialiśmy zwrotnicę na gospodarkę wolnorynkową. Kanadyjczyk ten zorientował się wtedy, że w Olsztynie istnieje Klub Rotary i spotkał się z ówczesnym sekretarzem klubu. Po kilku spotkaniach obaj panowie wpadli na pomysł, by mnie zaangażować w realizację idei powołania Klubu Rotary w naszym mieście – dodaje. - Na początku podszedłem do tego z pewnym dystansem. Z drugiej strony odczuwałem potrzebę dania z siebie czegoś społeczności. Takie są moje refleksje z tamtego okresu, choć wówczas sobie tego nie uświadamiałem, ale wiedziałem, że czegoś takiego brakuje w moim życiu. Zakładając klub zastawialiśmy się, jaki kierunek ma przyjąć ta działalność. Postanowiliśmy, że będziemy koncentrować się na działalności filantropijnej, ukierunkowanej na pomoc dzieciom poszkodowanym przez los.
       Elbląski Klub Rotary liczy obecnie 23 członków. Pieniądze zasilające konto klubu trafiają do osób prywatnych - są przeznaczane na zakup specjalistycznego sprzętu, leczenie, stypendia. Beneficjentami są także instytucje: szpitale, hospicjum, ośrodki opiekuńcze czy szkoły.
       Podczas wczorajszej (23 listopada) XVIII Aukcji Rotariańskiej połączonej z obchodami dwudziestolecia klubu zebrano pokaźną sumę 48 800 zł. W uroczystościach wzięło także udział ośmioro członków z niemieckiego Klubu Rotary w Leer. Tuż przed aukcją nasi niemieccy goście mieli okazję zapoznać się z historią powstania naszego miasta w elbląskim muzeum oraz zwiedzić nowy szpitalny obiekt przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu. W robiącym ogromne wrażenie budynku mogli zobaczyć nowocześnie wyposażony Blok Operacyjny, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Centralną Sterylizatornię.
      
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Masońskie przedszkole zbiera kasę na najgroźniejszą ze wszystkich szczepionek jakie można podać dziecku. Szczepionkę której skuteczność ocenia się na 10% i która działa na 1 ze 112 różnych wirusów podejrzewanych o powodowanie raka szyjki a za to o pewnych i udowodnionych skutkach ubocznych. Ale podejrzewam że na tym stopniu wtajemniczenia jeszcze masońskim przedszkolakom nikt nie tłumaczy jaka jest ich prawdziwa misja. Piekło na was czeka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  3
  RycerzKadosz(2013-11-24)
 • W artykule wiele o historii Rotary, ale ani słowa o aukcji, owiana tajemnicą czyje obrazy, ile za najdroższy, ile osób brało udział oprócz obcokrajowców, czemu nie było wczesniej informacji, wiele osób spoza tego kręgu może chcialoby wesprzeć szczytny cel. , to, tak, jak za komuny, - tylko dla swoich. Na zdjęciu widać tylko twórcę upadku i likwidacji Radia El.
 • Nie bylo informacji o aukcji, bo pewno byla tylko dla swoich. Gdyby im zalezalo na celu, daliby ogloszenie, wiecej ludzi by przyszlo i mozna by uzyskac wieksze wplywy. A tak - celem tylko promocja kolejnej sekty.
 • HPV - szczepionka, która zabija ludzi i zwiększa ryzyko zachorowania na raka!!!!! Czym do cholery jasnej jest w takim razie ten Rotary Club?????
 • Japonia niedawno wycofała swoją rekomendację dla szczepień HPV (tzw wirus brodawczaka ludzkiego). Gdyż okazało się, że szczepionka ta spowodowała poważne powikłania poszczepienne u połowie spośród 3,28 miliona zaszczepionych dziewcząt / kobiet. Do rządowej bazy danych USA (VAERS) zgłoszono 138 przypadków śmierci i ponad 30.00 powikłań po szczepionce na HPV. Te liczby należy przemnożyć przez 20 do 50 aby otrzymać prawdziwą liczbą powikłań i zgonów. Gdyż zgłaszanych jest zaledwie 2 do 5 procent powikłań ze względu na celowe luki w tym systemie. Tak więc szczepionka na HPV mogła zabić od 2760 do 6900 dziewcząt i kobiet w USA. . Poniżej: tabelki powikłań z baz danych VAERS. Wśród nich są m. in. : -patologiczne rozmazy cytologiczne; -dysplazje komórek szyjki macicy; -rak szyjki macicy (!) -ponad 10.000 przypadków interwencji pogotowia ratunkowego po szczepieniu i ponad 3.000 hospitalizacji Te wielkości także należy przemnożyć przez 20 do 50 ze względu na luki w systemie. Tak więc szczepienia na HPV nie tylko nie chroni przed rakiem szyjki macicy, ale wręcz go wywołuje! Ten typ raka jest rzadko spotykany, występuje prawie zawsze u starszych kobiet nie dbających o profilaktykę. A odkąd zaczęto masowe szczepienia – występuje także u młodych kobiet! Wiadomo także, że szczepienia na HPV wywołują bezpłodność i poronienia.
 • Japonia niedawno wycofała swoją rekomendację dla szczepień HPV (tzw wirus brodawczaka ludzkiego). Gdyż okazało się, że szczepionka ta spowodowała poważne powikłania poszczepienne u połowie spośród 3,28 miliona zaszczepionych dziewcząt / kobiet. Do rządowej bazy danych USA (VAERS) zgłoszono 138 przypadków śmierci i ponad 30.00 powikłań po szczepionce na HPV. Te liczby należy przemnożyć przez 20 do 50 aby otrzymać prawdziwą liczbą powikłań i zgonów. Tak więc szczepionka na HPV mogła zabić od 2760 do 6900 dziewcząt i kobiet w USA. Wiadomo także, że szczepienia na HPV wywołują bezpłodność i poronienia.
 • Rodzice ze szkoły nr 14 nie pozwólcie szczepić Waszych córek!!!! Japonia w trybie natychmiastowym zakazała stosowania szczepionek na HPV z uwagi na ogromną śmiertelność i powikłania poszczepienne. Czytajcie, pytajcie, nie dawajcie prowadzić się lobyy farmaceutycznemu n RZEŹ!!!!
 • Szczepionka na HPV to eksperyment medyczny XXI wieku - są silnie zabójcze i okaleczające dla dziewcząt, młodych kobiet oraz ich potomstwa. Najprawdopodobniej wynika to z zawartych w nich tajemniczych toksycznych adjuwantów oraz „ zanieczyszczeń” . Na pewno nie powstydziłby się ich dr Joseph Mengele. Prawdopodobnie dlatego WHO, kartele farmaceutyczne i przekupione ministerstwa zdrowia zalecają teraz, żeby podawać je także chłopcom oraz wszystkim młodym kobietom i dziewczętom świata. Szczepienie przeciw HPV wywołuje setki b. poważnych skutków ubocznych.
 • Ludobójstwo szczepionkowe – eskalacja przemocy- Doradca Obamy dr E. Pianka: “ kryzys nadmiernej populacji musi być rozwiązany by elity mogły przeżyć. Wojna i głód nie są rozwiązaniem, AIDS jest zbyt wolny” . Dla E. Pianki marzeniem jest wyeliminowanie 90% populacji przez skażenie ludzi wirusem eboli lub ptasiej grypy, bo te zabijają w kilka dni! NIEPŁODNOŚĆ - to jeden ze skutków stosowania szczpionki na HPV (to program depopulacji); dziewczynki zaczepione na HPV nie dożyją 60 roku życia- na 90% będą miały raka (drugi skutek - nie trzeba będzie "utrzymywć" emerytów); zdarzały się przypadki, ze dziewczynki umierały zanim wyjęto z nich igłę (sic!); w szczepionce znajdują się toksyczne pierwiastki, min. RTĘĆ!; NIE MA ANI JEDNEGO DOWODU NA TO, ŻE TA SZCZEPIONKA CHRONI PRZED RAKIEM!- cytaty z wywiadu z dr Coldwellem. .. a i tak ostatecznie chodzi o wielkie pieniądze dla firm produkujących szczpionki
 • Jak to skonstatowała znajoma: O Boże. .. w jakim kierunku zmierza ten świat? Co można zrobić? Tylko uświadomić rodziców. Fajne miejsce wybrali. .. blokowiska i marne chałupki. .. .wokół raczej biednie. .. Nikt się o te dziewczynki nie upomni, w razie powikłań i zgodnów rodzice zostaną posostawieni sami. .. Testy szczepionek zawsze robi się na najbiedniejszych. ..
 • Jestem zszokowany opiniami. Przecież dopuszczenie leku ( szczepionki) do " obrotu" wiąże się z uprzednimi badaniami. To co piszecie to jakieś zasłyszane opinie. Prosimy o wyjaśnienia fachowców a nie o opinie typu "RycerzKadosz"
 • Haha, narzekania sfrustrowanych, że ich nie zaproszono-jeśli znacie się tak na sztuce jak na medycynie-to nic dziwnego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  7
  :))))))(2013-11-25)
Reklama