UWAGA!

Dzień dawcy szpiku

 Elbląg, Dzień dawcy szpiku
fot. AD

Jak co roku, 13 października przypada dzień dawstwa szpiku i leczenia nowotworów krwi. W tym dniu media i organizacje pozarządowe organizują akcje informacyjne i promują osoby, które oddały szpik i komórki krwiotwórcze po to, aby ciężko chorym dać szansę na zdrowie i na życie. Zarejestrowanych dawców mamy obecnie ok. 200 tys.

Obecnie co druga osoba chora na białaczkę nie ma odpowiedniego dawcy wśród osób niespokrewnionych. Dlatego tak ważne jest, aby potencjalnych dawców było jak najwięcej, gdyż oddanie szpiku może dać szansę na odzyskanie zdrowia osobom chorym na białaczkę oraz inne choroby układu krwiotwórczego. Osoby, które chciałyby zarejestrować się w banku dawców, mogą złożyć oświadczenie woli drogą internetową (np. przez www.poltransplant.org.pl) i w ten sposób przejść procedurę rejestracji lub czekać na jedną z organizowanych co jakiś czas w Elblągu akcji specjalnych. Po rejestracji zostaje pobrany wymaz z policzka lub 4 ml krwi. Później trzeba czekać na wiadomość, czy nasz szpik jest komuś potrzebny, gdyż priorytetem jest tu ustalenie zgodności tkankowej dawcy i chorego pacjenta.
      
       Białaczkę można pokonać
      
Nazwa „białaczka” pochodzi od koloru krwi osób w zaawansowanym stadium choroby, która polega na utracie kontroli nad ilością i jakością wytwarzanych białych krwinek, czyli leukocytów. Zmiany dotyczą najczęściej leukocytów we krwi i szpiku kostnym. Białaczka szpikowa charakteryzuje się zaburzeniem namnażania i dojrzewania krwinek. Ich niedojrzałe formy gromadzą się w szpiku kostnym, dochodzi też do ich naciekania do innych narządów i tkanek. W ostrej białaczce limfoblastycznej następuje rozrost i naciekanie tkanki limfatycznej, połączone zwykle z powiększeniem węzłów chłonnych, wątroby i śledziony. Łagodniejszy przebieg mają przewlekłe typy choroby np. białaczka przewlekła limfatyczna, która przy dobrym leczeniu daje szanse nawet na kilkanaście lat życia. W jej przebiegu następuje rozrost komórek układu odpornościowego – limfocytów oraz niedojrzałych komórek zwanych limfoblastami.
       W stosunku do chorych na przewlekłą białaczkę szpikową, dzięki nowoczesnym metodom leczenia i możliwości przeszczepienia szpiku istnieją pozytywne rokowania, gdyż pacjenci mogą mieć nadzieję na powrót do zdrowia. Szczegółowych informacji osobom zainteresowanym tymi zagadnieniami udzielają za pośrednictwem portalu abcbialaczka.pl lekarze, psycholodzy i dietetycy.
      
       Gdy ktoś z bliskich będzie potrzebował przeszczepu
      
W kraju największą bazę dawców komórek macierzystych ma obecnie, działająca w Polsce od 2008 r. (a w Niemczech od 1991 r.), Fundacja DKMS Polska (www.dkms.pl). Jest to organizacja typu non-profit. W DKMS zarejestrowało się już ponad 2, 4 mln potencjalnych dawców. Fundacja zapewnia ubezpieczenie dawców i przez 5 lat od pobrania szpiku monitoruje ich stan zdrowia. Dzięki jej działalności 86 dawców z Polski oddało swoje komórki macierzyste lub szpik kostny, dając chorym pacjentom szansę na dalsze życie.
       Prywatne rejestry dawców szpiku posiadają również: Fundacja Przeciw Leukemii, Fundacja Urszuli Jaworskiej oraz rejestry działające przy placówkach naukowo-medycznych t.j.: Centralny Rejestr Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej (CRNDSiKP), który działa przy Poltransplancie w Warszawie i zawiera przeszło 18 mln zarejestrowanych dawców komórek macierzystych (www.bmdw.org); Rejestr Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej przy Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie; Krajowy Bank Dawców Szpiku przy Dolnośląskim Centrum Transplantacji Komórkowych we Wrocławiu.
      
Marta Kowalczyk

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Jestem zainteresowany, ile płacą ???
 • ORBS_ oddanie szpiku jak i krwi, czy czegokolwiek w celu ratowania życia innej osoby jest aktem dobrej woli. Szlachetnym aktem. W Polsce nie dostaje się za to pieniędzy. To Ty masz dać komuś życie! A gdy Ty potrzebowałbyś/abyś pomocy i kazaliby Ci słono zapłacić za pomoc, a nie byłoby Cie stać na to?? Pomyśl trochę zanim napiszesz coś durnego.
 • a kiedy taka akcja będzie się odbywać w Elblągu bo widzę że najbliżej to w Gdańsku
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  oddam chętnie(2011-10-13)
 • Przecież jest napisane, że mażna się zarejestrować przez internet. Wchodzisz na ich stronę, rejestrujesz się. Oni przyślą ci dokumenty do wypełnienia i podpisu oraz patyczki do wymazu z buzi. Odsyłasz im i i jesteś dawcą :) Ja tak zrobiłam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ja1985(2011-10-13)
 • Szkoda, poczekam jeszcze
 • ja tez się zarejestrowałam, przysłali pocztą patyczki do wymazu z policzka i trzeba było postąpić zgodnie ze wskazówkami. Potem odesłać i teraz czekać na sygnał czy będę mogła komuś pomóc. To nic nie boli i nie kosztuje!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zarejestrowana w DKMS(2011-10-13)
 • Zalecałbym rozwagę nad wyborem banku dawców szpiku. DKMS jest fundacją niemiecką, z odziałem w Polsce która prawdopodobnie na tym zarabia. Pod pretekstem zwrotu kosztów pobrania i transportu szpiku do odbiorcy. A ilość dawców w dużej mierze zawdzięcza Dodzie która pod szyldem tej fundacji i być może za jakieś marne srebrniki rozdmuchała potrzebę dla tego swojego biednego kochasia Nergala. Czy też zarejestrować się w naszym polskim PolTransplancie który jest naszą państową jednostką budżetową i raczej na naszej ofiarności nie zarobi. A jeśli nawet to mamona zasili polską transplantologię.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Patriota idiota(2011-10-13)
 • Dla wszystkich zainteresowanych dnia 24 pażdziernika w godzinach od 10.00 do 16.30 w sali konferencyjnej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu, odbędzie się rekrutacja potencjalnych dawców szpiku pod patronatem poltransplantu. Trzeba przynieść ze sobą dowód osobisty, nie trzeba być na czczo. Jedynym ograniczeniem jest wiek od 18 do 50 lat. Zapraszamy serdecznie ratujmy życie innym.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Fil6onka@interia.pl(2011-10-13)
 • Niestety nie tylko wiek jest ograniczeniem przy oddaniu próbki krwi celem umieszczenia w Banku Dawców Szpiku Kostnego! Ja z kolei polecam współpracę z Bankiem Dawców Szpiku Kostnego Urszuli Jaworskiej, którą miałam okazję wspierać parę lat temu w Elblągu. Poltransplant...ma niezbyt dobre opinie. A ich działalność okazuje się mało bezinteresowna - a chyba nie o to tu chodzi. Odsyłam do lektury www.fundacjauj.pl Pozdrawiam!!! Podaruj Życie - Oddaj Swój Szpik
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  E.P.-K.(2011-10-14)
 • W prywatyzowanej służbie zdrowia, honorwi dawcy krwi, szpiku i wszelkich narządów są zawsze mile widziani; D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  farmaceuta(2011-10-15)
 • DKMS pozbawia pieniędzy polskie fundacje, bo robią kampanię, proszą o środki a w sprawozdaniu które jest dostępne na ich stronie widać że od fundacji matki z Niemiec dostają grubue miliony na działalność i daliby sobie radę bez 1%.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  finansista(2011-10-15)
Reklama