UWAGA!

Dzień Konsumenta

Dzisiaj (15 marca) przypada Światowy Dzień Konsumenta. Data obchodów została wybrana w nawiązaniu do deklaracji prezydenta Johna Kennedy'ego z 15 marca 1962 r. przed Kongresem Stanów Zjednoczonych, w której wypowiedział się za obroną konsumentów i ogłosił ich cztery podstawowe prawa: do bezpieczeństwa, informacji, wyboru oraz prawo do tego, by zostać wysłuchanym.

W 1983 roku, na pamiątkę wystąpienia amerykańskiego prezydenta, międzynarodowa organizacja konsumencka Consumers International (grupująca ponad 270 organizacji i instytucji ze 110 krajów) ustanowiła dzień 15 marca Światowym Dniem Praw Konsumenta.
     Dwa lata później Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęto jednomyślnie "Wytyczne w sprawie ochrony konsumentów", które określają obowiązki rządów w stosunku do Konsumentów - obywateli poszczególnych krajów członkowskich ONZ.
     Obecnie w Polsce fundamentalnym zapisem dotyczącym ochrony praw konsumenta jest artykuł 76 Konstytucji RP, który stanowi, że "Władze publiczne chronią konsumentów, użytkowników i najemców przed działaniami zagrażającymi ich zdrowiu, prywatności i bezpieczeństwu oraz przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi."
     Jedną z instytucji powołaną do ochrony niektórych praw konsumentów jest Inspekcja Handlowa.
     W 2007 r. w Wojewódzkim Inspektoracie Inspekcji Handlowej w Olsztynie, w skład której wchodzą Delegatury w Elblągu i Ełku, przeprowadzono 348 mediacji, z których 206 załatwiono pozytywnie dla konsumentów.
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Jako konsument stanowczo protestuje przeciwko blokadzie informacji niekorzystnych dla PO i Tuska, to jest tak jak za komuny- trzeba było słuchac Radia Wolna Eurpa a teraz Radia Maryja, Jak mówił Papież JPII- nie lękajcie się
  • Platforma Obywatelska odrzuciła wniosek PISu o budżet 7 mln zł na żuławy elbląskie-zapamietajcie to ELBLążANIE
Reklama