UWAGA!

Dzień Ojca

Elbląg, Dzień Ojca

Dzisiaj (23 czerwca) swoje święto mają wszyscy tatusiowie. Im to, wraz z życzeniami niewielu zmartwień i wielkiej radości ze swoich latorośli, dedykujemy słowa Eugeniusza Korkosza: „Nie sztuka zostać ojcem, sztuka nim być”.

Pierwszy raz Dzień Ojca obchodzony był w miejscowości Spokane w USA 19 czerwca 1910 r. Z inicjatywą tego święta wystąpiła mieszkanka tej miejscowości, Sonora Louise Smart Dodd - w ten sposób chciała oddać hołd swojemu ojcu, który po śmierci żony sam wychował sześcioro dzieci. I choć od tamtego zdarzenia upłynął już niemal cały wiek, to problemy ojców z ich misją ojcowską wciąż pozostają w dużej mierze takie same. Dlatego młodzi i całkiem dojrzali tatusiowie wyszli z inicjatywą wzajemnej pomocy przy rozwiązywaniu tych małych i tych całkiem sporych kłopotów, zakładając portal internetowy misjatata.pl dla aktywnych i odpowiedzialnych ojców, który informuje, doradza, cieszy, aktywizuje wszystkich, którym bliska jest ta misja.
       Innym ciekawym przedsięwzięciem jest strona www.tato.net, za pośrednictwem której tatusiowie wymieniają się swoimi doświadczeniami, chwalą sukcesami i rozmawiają o męskich problemach. Na stronie tej, znaleźć można dekalog ojca, który brzmi następująco:
      
       1. Okazuj szacunek matce swoich dzieci
      
Jedną z najlepszych rzeczy, jaką ojciec może zrobić dla swoich dzieci, to okazywać szacunek ich mamie. Jeśli jesteś żonaty, dbaj o relacje w swoim małżeństwie. Jeśli nie - szanuj i wspieraj matkę swoich dzieci. One nasiąkają atmosferą więzi, jaka jest między rodzicami. Jeśli jest pełna szacunku, będzie najlepszym środowiskiem wzrostu i prawidłowego rozwoju dzieci.
      
       2. Daj dzieciom swój czas
      
Sposób, w jaki spędzasz czas ze swoimi dziećmi, mówi im, na ile są one dla ciebie ważne. Jeśli ciągle wyglądasz na zapracowanego i nie masz dla nich czasu, nie dziw się, że to, co do nich mówisz, jest pustosłowiem. Gdy potraktujesz swoje dzieci jak skarb, będziesz musiał poświęcić dla nich inne rzeczy, by móc spędzać z nimi czas. Dzieci rosną szybko, i tak naprawdę, chwile z dzieckiem odkładane, zaniedbane - są stracone na zawsze.
      
       3. Zapracuj na autorytet
      
Najczęściej albo zbyt często jedynym czasem rozmów z dzieckiem jest sytuacja, gdy coś „zmaluje”. Mama wtedy oschle przekazuje komunikat: „ojciec chce z tobą rozmawiać”. Trudno się dziwić, że „porozmawiać” kojarzy się wówczas negatywnie i wywołuje u dziecka dreszczyk lęku. Woli ono unikać „rozmów” z ojcem. Nie popełnij tego błędu i zaczynaj rozmawiać z dzieckiem, kiedy jest jeszcze małe i chętnie przychodzi do ciebie z całym swoim światem. Znajdź czas i słuchaj. W przyszłości dziecku będzie łatwiej dzielić się i radzić sobie z trudnymi tematami.
      
       4. Wymagaj z miłości
      
Wszystkie dzieci potrzebują prowadzenia i dyscypliny. Może niekoniecznie jako kary, ale przede wszystkim wyznaczania jasnych granic. Przypominaj dziecku o konsekwencjach złego postępowania, ale także nagradzaj oczekiwane zachowanie. Ojciec, który wymaga i wprowadza dyscyplinę w sposób opanowany i sprawiedliwy, również w ten sposób okazuje miłość swoim dzieciom.
      
       5. Bądź wzorem
      
Ojciec jest wzorem, jakby matrycą dla swojego dziecka, bez względu na to, czy jest ono tego świadome, czy nie. Dziewczynka, spędzając czas z kochającym ojcem, wzrasta w poczuciu, że zasługuje na traktowanie z szacunkiem przez chłopców. Tej cechy będzie też szukała u przyszłego męża. Ojciec może nauczyć syna tego, co jest naprawdę w życiu ważne, pokazując na własnym przykładzie uczciwość, pokorę czy odpowiedzialność. „Życie jest teatrem…” a ojciec gra w nim jedną z najważniejszych ról…
      
       6. Bądź nauczycielem
      
Jeśli nauczysz swoje dziecko tego, co jest dobre, a co złe, będziesz świadkiem jego dobrych wyborów. Zaangażowany ojciec codziennie omawia sytuacje, podaje przykłady, by pomóc dziecku zrozumieć i nauczyć się podstawowych lekcji życia.
      
       7. Dbaj o wspólne, rodzinne posiłki
      
Nic tak nie daje poczucia przynależności do rodziny, jak wspólny stół. Dzielenie się „chlebem” jest jedną z najważniejszych rzeczy, jakie robimy razem. Wyznaczony czas posiłków może wprowadzić rytm i porządek w zapracowany i pełen wrażeń dzień. Dla dzieci jest to świetna okazja, by móc podzielić się tym, co aktualnie przeżywają. To jest również świetny czas dla ojca, aby słuchał i by mógł udzielić rady czy wsparcia, jeśli trzeba. Trudno przecenić wysiłek podjęty, by rodzina mogła spotykać się przy stole każdego dnia.
      
       8. Czytaj dzieciom
      
W świecie, gdzie telewizja dominuje w życiu dzieci, ważne jest, by ojciec poświęcił czas, czytając im. Dzieci uczą się najlepiej, kiedy coś robią, słuchają, oglądają bądź czytają. Zaczynaj czytać, gdy dzieci są jeszcze bardzo małe. Gdy są starsze, zachęcaj je, by czytały same. Zaszczepienie w dziecku miłości do czytania jest cennym bagażem, w jaki możesz je wyposażyć na przyszłość.
      
       9. Okazuj uczucia
      
Dzieci potrzebują bezpieczeństwa, które rodzi się z pewności, że są chciane, akceptowane i kochane przez swoich rodziców. Przytulanie i okazywanie pozytywnych uczuć to najlepszy sposób, by przekonać dzieci, że je kochasz.
      
       10. Rola ojca nigdy się nie kończy
      
Również, gdy dzieci są już dorosłe i gotowe, by wyfrunąć z gniazdka, będą zawsze szukać twojej życiowej mądrości i rady. Bez względu na to, czy sprawa dotyczy dalszej nauki, nowej pracy czy ślubu, ojciec nadal będzie grał najważniejsza rolę w życiu swoich dzieci, nawet, gdy założą własne rodziny. . . (źródło: www.tato.net)
      
       Szczęście jest na wyciągnięcie ręki. Jednak, aby się nim cieszyć, trzeba tę dłoń wprawić w działanie. Wówczas Dzień Kochanego Taty będzie mógł trwać przez cały rok…
      
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama