UWAGA!

Dzień Solidarności i Wolności

 
Elbląg, Elbląskie obchody rocznicy Porozumień Sierpniowych,
Elbląskie obchody rocznicy Porozumień Sierpniowych, fot. WS (arch.portElu)

Każdego roku 31 sierpnia, w rocznicę zawarcia porozumień sierpniowych, obchodzimy święto państwowe, które ustanowione zostało na pamiątkę wydarzeń, które zmieniły obliczę Rzeczypospolitej oraz państw bloku wschodniego.

Dzień 31 sierpnia został ustanowiony świętem państwowym przez Sejm RP 27 lipca 2005 roku (Dz. U. 2005 nr 155 poz. 1295) w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności w 1980 roku. Zryw ten zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej.
      
       Porozumienia, które zmieniły perspektywę
      
Punktem kulminacyjnym Sierpnia 80’ było podpisanie porozumień: w Szczecinie (30 sierpnia – sygnowane przez Mariana Jurczyka), w Gdańsku (31 sierpnia – sygnowane przez Lecha Wałęsę) i w Jastrzębiu (3 września – sygnowane przez Jarosława Sienkiewicza) oraz w Hucie Katowice (11 września – sygnowane przez Zbigniewa Kupisiewicza). Za symboliczną datę przyjmuje się dzień 31 sierpnia, gdy zostały podpisane porozumienia w Gdańsku.
       Dzięki zawartym porozumieniom dopuszczono do zarejestrowania NSZZ Solidarność, wprowadzono przepisy ograniczające cenzurę, władze zobowiązały się do zatrudnienia osób, które za udział w strajkach zostały zwolnione z pracy, a wobec wielu działaczy zmniejszono restrykcje.
       O tej dacie i wydarzeniach warto pamiętać, bo naród, który nie zna własnej historii, nie wyciągając z niej wniosków, popełnia wciąż te same błędy.
       W naszym mieście główne obchody odbyły się w czwartek (29 sierpnia). Po mszy św. w intencji ojczyzny, która została odprawiona w katedrze św. Mikołaja, mieszkańcy Elbląga przeszli pod Pomnik Ofiar Grudnia ’70, gdzie złożono kwiaty i odbyły się dalsze uroczystości.
      
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama