UWAGA!

Dziś Dzień Pocałunku

Elbląg, na dobry pocałunek nigdy nie jest za późno..
na dobry pocałunek nigdy nie jest za późno..

Nie wiadomo, kto wymyślił to sympatyczne święto, ale z pewnością jest ono popularne, skoro jedni obchodzą je 6 czerwca, a inni... 28 grudnia. Tym, którzy lubią i chcą się całować, data na pewno nie robi różnicy, ważne, żeby pocałunek był długi i namiętny.

Niewielu wie, że średnia długość pocałunku wynosi 30 sekund. Podczas pocałunku pracuje 12 mięśni i pewnie ta właśnie praca powoduje, że podczas namiętnego całusa spalamy aż 52 kalorie.
     Niektórzy mężczyźni nieco złośliwie twierdzą, że pocałunki wymyślono po to, by zamknąć usta gadatliwym kobietom, ale naukowcy przedstawiają zupełnie inną argumentację. Według jednej z teorii, całowali się już neandertalczycy, zbliżając do siebie policzki, aby po zapachu odróżnić swoich członków plemienia od „obcych”. Według innej teorii, pocałunki pochodzą od sposobu, w jaki matki karmiły dzieci rozdrobnionym wcześniej w ustach pokarmem.
     Tak, czy inaczej, pierwsze opisy pocałunków znaleźć można zarówno w Biblii, jak i w mitologii. W jednym z mitów syn Hermesa i Afrodyty całował nimfę Salmakis, przez co powstał mężczyzna z kobiecymi piersiami, czyli hermafrodyta. O pocałunkach poczytać też można w starotestamentalnej księdze Pieśni nad Pieśniami oraz w księgach historycznych opisujących pocałunek, którym przekazywano władzę i „dojrzałość” z ojca na syna.
     W większości kultur pocałunek jest wyrazem pozytywnego uczucia, gdyż zwykle pozwalamy sobie na całowanie bardzo bliskich, zaprzyjaźnionych osób i tych, z którymi jesteśmy w dobrych relacjach.
     W europejskim kręgu kulturowym pocałunek często wyraża sympatię bez seksualnego kontekstu. Inaczej jest w Indiach czy Japonii, gdzie publiczne całowanie, nawet ludzi bardzo nam bliskich, jest absolutnie niedopuszczalne. Tam pocałunki zostały ograniczane wyłącznie do sfery prywatnej. Także w Holandii pocałunek francuski, który został na kimś wymuszony lub nastąpił wbrew czyjejś woli, może być rozpatrywany przez sąd w kategorii molestowania, a nawet zgwałcenia.
     W USA, w Stanie Indiana prawa do całowania kobiet odmówiono mężczyznom z wąsami, a w Stanie Connecticut w miejscowości Hartford małżonkowie nie mogą całować się w niedzielę. W Stanie Iowa w Cedae Rapids obyczajowość nie pozwala pocałować obcej, niespokrewnionej osoby.
     
     Pierwszy raz na ekranie…
     …widzowie zobaczyli pocałunek w kinie już w 1896 r., kiedy to oglądali film zatytułowany właśnie „Pocałunek”. Wywołał on sporą sensację oraz ostrą reakcję purytańskiej cenzury. Rekordzistą pod względem liczby pocałunków w jednym filmie był „Don Juan” z 1927 r., w którym doliczono się 127 całuśnych scen.
     Najdłuższy francuski pocałunek w życiu rzeczywistym trwał 30 godzin, 59 minut i 21 sekund, co od 2001 r. stanowi swoisty rekord, a zarazem wyzwanie dla naśladowców.
     Co ciekawe, amerykańscy naukowcy zidentyfikowali też różnice międzypłciowe dotyczące celów całowania. Mężczyźni podobno całują dążąc do stosunku albo do pojednania, kobiety natomiast chcą w ten sposób scementować związek.
     To, w jaki sposób się całujemy, wiele mówi także o nas samych, bo przecież inaczej całuje się dwóch kumpli, którzy spotkali się po latach, a inaczej para, która namiętnie muska wargami policzki. Są sytuacje, w których pocałunek symbolizuje pokorę. Widać to, kiedy poddany muska wargami rękę lub stopę władcy. Jest też aktem najwyższego szacunku, okazywanego przez pielgrzyma, który po przybyciu do odwiedzanego kraju, klęka i całuje ziemię, jak to czynił na przykład papież Jan Paweł II.
     Pocałunek bywa też aktem pewnej grzeczności, przybierającym różne formy.
     Przede wszystkim jednak pocałunek to wyraz czułości, który, niestety, jak dowodzą badania seksuologów, zamiera wraz ze stażem małżeńskim… a szkoda, bo w ten sposób można ubogacić trwanie pięknej miłości.
     Całujmy zatem jak najczęściej: z szacunku, dla zdrowia, dla przyjemności…
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Pocałuj palącą kobietę. Smacznego!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2008-06-06)
 • Fajne Swięto. Szef albo ktoś inny może dzisiaj czule i namietnie całować w wybrane poniżej pasa miejsce. Teraz lepiej?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Podwładny(2008-06-06)
 • Ruszył. .. w prawo, lewo teraz prosto, skrzyżowanie: jedno, drugie. .. jest coraz bliżej, tuż za Tobą, odwróć się i łap! poczułaś? to był BUZIAK dla Malutkiej od Misiaka; -) Ps. Malutka tego BUZIACZKA wieczorkiem zamienimy w jeden długi i bardzo namietny pocałunek.
 • O kurcze! A ja z moim KOTKIEM dzisiaj się nie spotkam. .. :-(:-(
 • Dzień pocałunku, dzień dziecka, dzień matki, dzień ojca. .. A dzisiaj urodził się Velazquez i nie ma dnia Velazqueza! A dzisiaj świeci słońce i nie ma dni świecącego słońca! Dzień pocałunku zakrawa na tle tego wszystkiego na kiepski żart:/ Z całą pewnością ucieszy jednak pokemony, co to zaraz zaczną głosić "dZi$ jEsT DzieN PoCaŁunkÓ MissIaczQ! DaJ BuSSi!!!!!" Luuudzie, co to za dno! Dzień dla powierzchownych i mało rozgarniętych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  parzygęb(2008-06-06)
 • kogo to obchodzi? chyba tylko jakies gimnazjalistki z bowlinga rodem
Reklama