UWAGA!

Dziś XVII Dzień Papieski

Elbląg, Dziś XVII Dzień Papieski

„Idźmy naprzód z nadzieją” to hasło tegorocznych dni papieskich. Ma ono stanowić zaproszenie do rozważania nauczania Jana Pawła II i być okazją do wsparcia działalności Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która otacza opieką stypendialną mniej zamożną młodzież z małych miasteczek i wsi.

Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego jest cytatem z Listu Apostolskiego Novo Millenio Ineunte (pol. na początku nowego tysiąclecia), który został podpisany przez Jana Pawła II w dniu 6 stycznia 2001 roku. Zdanie będące hasłem w dokumencie jest umieszczone na początku Zakończenia zatytułowanego Duc in altum (pol. wypłyń na głębię). Sformułowanie to zostało wypowiedziane przez papieża wielokrotnie w perspektywie Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 i mimo upływu czasu nie straciło na aktualności. Chodzi bowiem o to, by entuzjazm wiary i świadectwo życia były autentyczne. Do realizacji codziennych wyzwań jest potrzebna odwaga i prawdziwa nadzieja, która w sensie biblijnym jest kluczowym elementem żywej wiary.
       Z Dniem Papieskim nieodłącznie związane jest wręczanie przez kapitułę Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” nagrody Totus Tuus. Nagrody te trafiają do osób i instytucji szczególnie zaangażowanych w propagowanie nauczania św. Jana Pawła II.
       W sobotę (7 października) na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala, na której wręczono cztery statuetki i nagrodę specjalną. W kategorii „Promocja godności człowieka” laureatem został poruszający się na wózku inwalidzkim Jan Arczewski, który od lat prowadzi rozmowy w Telefonie Zaufania dla osób niepełnosprawnych i zajęcia psychoterapeutyczne z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Lublinie. Nagrodę w kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” przyznano Jerzemu Kalinie – za tworzenie wyjątkowych rzeźb i obrazów, które wpisują się w najważniejsze wydarzenia społeczne i religijne naszego kraju. Laureatem nagrody głównej w kategorii „Propagowanie nauczania Świętego Jana Pawła II” zostało Progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie, za wyjątkową aktywność i organizację procesu dydaktyczno-wychowawczego na Wileńszczyźnie.
       Statuetka w kategorii „TOTUS TUUS medialny im. bpa Jana Chrapka” została wręczona Redakcji Radia Plus za przybliżanie nauczania św. Jana Pawła II. Nagrodę specjalną TOTUS TUUS otrzymali Twórcy muzycznej, choreograficznej i literackiej oprawy wydarzenia Światowych Dni Młodzieży 2016’ za pokazanie na międzynarodową skalę, że można w wielu wymiarach tworzyć chrześcijańską syntezę w przestrzeni kultury i sacrum.
       Dzień Papieski to również dzieło charytatywne, które obejmuje ogólnopolską zbiórkę środków na fundusz stypendialny dla uzdolnionej, niezamożnej młodzieży z małych miast i wsi. W ramach przykościelnej zbiórki do puszek na fundusz stypendialny Fundacja dzieło Nowego Tysiąclecia w 2016 r. zgromadzono 925 tys. zł, a za pośrednictwem akcji SMS na konto Fundacji przekazano 203 281,40 zł. Zebrane środki wspierają aktualnie 2300 młodych stypendystów. Program stypendialny można wesprzeć wpłacając środki na konto Fundacji dostępne na stronie dzielo.pl albo wysyłając SMS o treści „POMOC” na numer 74 265 lub dzwoniąc na nr 704407401.
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama