UWAGA!

Egzamin w cieniu strajku

 
Elbląg, Gimnazjaliści zmierzyli się z częścią humanistyczną egzaminu
Gimnazjaliści zmierzyli się z częścią humanistyczną egzaminu (fot. Anna Dembińska)

Dziś – część humanistyczna, jutro matematyczno - przyrodnicza, pojutrze – języki obce. Taki jest plan maratonu egzaminów gimnazjalnych. Jednak ze względu na strajk nauczycieli nie wiadomo czy egzaminy się odbędą. Dziś zdołano skompletować komisje we wszystkich gimnazjach w Elblągu, co będzie jutro i pojutrze? Pewności na razie nie ma. Zobacz zdjęcia z przygotowań w Gimnazjum nr 4.

To już ostatni egzamin gimnazjalny. Na skutek zmian w edukacji, gimnazja zostały wygaszone, a dziś do egzaminów kończących ten etap nauki ostatni rocznik, który rozpoczął naukę trzy lata temu.
       Ostatni egzamin gimnazjalisty przebiega w cieniu strajku nauczycieli. Do końca nie było wiadomo, czy uda się skompletować składy komisji egzaminacyjnych na dziś.
       - Byłam dobrej myśli. Wiedziałam, że egzamin się odbędzie i spokojnie przygotowywałam się do niego – mówiła Eliza Chaberek, która dziś podchodziła do egzaminu w Gimnazjum nr 4 (przy ul. Korczaka).
       - Dziś komisje we wszystkich szkołach zostały sformowane . W ich skład wchodzą nauczyciele z innych szkół. Nie jest też tajemnicą, że są tam emeryci – wyjaśniał Bogusław Milusz, dyrektor Zespołu Szkół, w skład którego wchodzi Gimnazjum nr 4.
       Powstaje pytanie, czy takie składy komisji egzaminacyjnych są powołane zgodnie z prawem. Wątpliwości ma m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich. „Karta Nauczyciela definiuje bowiem nauczycieli jako osobny zatrudnione w szkole (na etacie). A z tego wynika, że nie każda osoba z kwalifikacjami nauczycielskimi oraz doświadczeniem może być uznana za nauczyciela. W świetle ustawy o Karcie Nauczyciela nie są np. nauczycielami osoby o kwalifikacjach nauczycielskich zatrudnione na podstawie umowy cywilnoprawnej albo emerytowani pedagodzy.” – możemy przeczytać na stronie internetowej RPO.
       Egzaminy z języka polskiego odbyły się we wszystkich gimnazjach w Elblągu. Jak będzie jutro? Tego do końca nie wie nikt.
       - Jutro są zupełnie inne komisje, inne osoby w tych komisjach. Matematyk może być dziś w komisji, a jutro już nie. Pracujemy cały czas nad tym, żeby egzaminy mogły się odbyć – mówił Bogusław Milusz.
       Dziś gimnazjaliści zmierzyli się z częścią humanistyczną.
       - Stres pojawił się dziś rano. Ale ogólnie jestem spokojna. Od początku roku powtarzaliśmy materiał, robiliśmy próbne testy. Co po gimnazjum? Jeszcze nie wiem – mówiła Eliza Chaberek.
      
SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • ..... uczeń przygotowuje się cały rok do egzaminów, ale te ostatnie dni powinny być przypomnienie wiadomości, których nauczyciel nie zrobi... mało tego , uczeń powinien mieć wsparcie od nauczyciela, którego również nie dostanie.... Mam dziecko, które przystępuje do egzaminów i widzę, że stres z powodu strajku udzielił się mu i jego kolegom. Szkoda, że ten strajk jest robiony kosztem dzieci.
 • Jak można przeprowadzać egzaminy z przedmiotów humanistycznych w szkołach w których nie ma humanizmu. Wyparła go mamona i politykierstwo. Zapewne egzaminy są w atmosferze pełnego humanizmu, co czyni je wyjątkowym i niepowtarzalnym.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  46
  15
  mieszkaniec.(2019-04-10)
 • Jak już to pretensje można mieć do państwa a nie do nauczycieli, każdy człowiek pracujący zasługuje na godną pensje. Wystarczy popatrzeć ile zarabiają chociażby nauczyciele w Niemczech i jakie też mają prawa. W Polsce nauczyciel jest teraz gnojony i nieszanowany przez państwo i rodziców. Jak chcecie by Wasze dzieci były uczone przez ludzi posiadających wiedzę i umiejętności skoro Państwo po 30 latach pracy w tym zawodzie płaci 2500 na rękę ? Jak młodzi zdolni ludzie po studiach mają iść pracować jako nauczyciel skoro dostają 1200 na rękę ? Sam pracowałem 3 lata jako nauczyciel, po studiach inżynierskich miałem 980 złotych na rękę (bez kursu pedagogicznego), potem wskoczyłem na 1200 :D skończyłem na około 1800 i rzuciłem to zarabiając teraz kilka razy więcej. Wincie Państwo a nie nauczycieli, którzy może mają już dosyć takiej pracy ? Odpowiedzialności za Wasze dzieci za śmieszne pieniądze ? Są jeszcze nauczyciele z powołania, których miałem okazję poznać i wiem, że zasługują na więcej niż mają.
 • A radny nauczyciel Tołwiński to w której szkole będzie przy egzaminach? Bo stwierdził w wywiadzie, że będzie w szkole robił to co zawsze, to jak to jest z tym pańskim zaangażowaniem w walkę o lepszą edukację panie radny-nauczycielu?
 • A dlaczego nie ma zdjęć "egzaminatorów", czy się " wstydzą "?
 • Zmarnowales glabie szansę żeby zamknąć ryjca, znowu.....
 • Podwyżki okej ale nie tak duże jakich oczekuja napewno ;) ja bym osobiście dał im 8 godzin dziennie od 7-15 okienka i niech sprawdzają wszystko w szkole i układają testy niech pracują godzinowo jak wszyscy bo taki nauczyciel wf plastyki czy muzyki to w domu nic nie robi ;) pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  40
  14
  Podwyżka 400(2019-04-10)
 • Niech się wstydzą ci, którzy się wypieli na swoich uczniów.
 • @Wiewior - Ty pseudo nauczycielu i podobno inżynierze. Skoro z przymusu pracujesz jako nauczyciel to najprościej zmień pracę na taką jaka będzie Cię satysfakcjonowała finansowo. Mało ci pieniędzy w szkole spróbuj w Castoramie, Biedronce itp. ./tylko nie mów że nie po to studiowałeś bo po studiach jest dziś 80% młodych ludzi/ O ile się orientuję to zarówno Ciebie jak i innych pseudo nauczycieli nikt nie przykuwał łańcuchem do danej szkoły? Jestem przekonany /czytając twoje wypociny/, że jesteś bardzo słabym nauczycielem a i inżynierem nie lepszym i niezależnie gdzie byś pracował to zawsze będziesz zwykła miernotą.
 • To po co przeprowadzac egzaminy jak nie wiadomo czy beda w kolejnych dniach. Zmienic odrazu termin albo odwolac I zrobic konkurs swiadectw
 • Niestety nauczyciele SP11 nie zdali tego najważniejszego egzaminu - wstyd. Nie mam dla nich najmniejszego szacunku - szczególnie dla wychowawców klas gimnazjalnych, którzy wypięli się na swoich uczniów
 • Podwyżki każdemu się należą ! Czy urzednik w szkole czy urzędzie to tez wykształcony człowiek. Dlaczego ma zarabiac 2 tys ? za 40 godzin. Przecież to jest wegetacja. Dwójka pracując za taka kase nie jest w stanie normalnie funkcjonować ! a gdzie tu rodzine założyc dzieci miec mieszkanie kupic !!! dyplomowany nauczyciel ma ponad 3 tys za niezałe 20 godzin. A reszta zarabia 2 tys za 40 godzin. Gdzie tu sprawiedliwość. !!!! ku. ..
Reklama