UWAGA!

Elbląg 24. w rankingu zielonych miast

 Elbląg, Elbląg 24. w rankingu zielonych miast
Fot. Michał Skroboszewski (arch. portEl.pl)

"Europejski Zielony Ład to strategia Unii Europejskiej zakładająca proekologiczną przebudowę unijnej gospodarki, aby w 2050 roku osiągnąć neutralność klimatyczną" – czytamy na stronie konferencji Europolis. Najbardziej zielone polskie miasto? Według nowego rankingu przygotowanego w związku z wydarzeniem to Lublin. Gdzie w zestawieniu uplasował się Elbląg?

Opublikowany 15 czerwca raport „Zielone miasta. Polskie miasta na rzecz klimatu, środowiska i zdrowia mieszkańców” Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana i Fundacji Konrada Adenauera przygotowany przez Politykę Insight uwzględnia 66 miast na prawach powiatu. Elbląg zajął w tym zestawieniu 24 miejsce.

- Koncepcja green cities znana jest w polityce urbanistycznej od dziesiątków lat. Jej genezy można doszukiwać się w idei „miast-ogrodów” Ebenezera Howarda, które miały łączyć zalety miasta (rozrywka, dostęp do dobrze płatnej pracy) z korzyściami życia na wsi (świeże powietrze, piękno natury) - czytamy w raporcie. Miasto przyjazne środowisku powinno spełnić odpowiednie wymogi w pięciu obszarach:

- zwalczanie chorób i ograniczenie ich wpływu na zdrowie,

- redukcja chemicznych i fizycznych zagrożeń,

- ochrona dziedzictwa naturalnego i kulturowego wraz z rozwojem wysokiej jakości środowiska miejskiego,

- minimalizacja kosztów środowiskowych oraz

- prowadzenie zrównoważonej konsumpcji.

Autorzy raportu przebadali polskie miasta zgodnie ze wskaźnikiem dotyczącym indywidualnego transportu elektrycznego, transportu publicznego, działań na rzecz jakości powietrza, społeczności lokalnej i zdrowia publicznego. Elbląg w pierwszych dwóch kategoriach zajął odpowiednio 24 i 29 miejsce. Dużo gorzej jest w przypadku działań na rzecz jakości powietrza: 45 miejsce. Pod kątem zdrowia publicznego Elbląg zajął w rankingu 30 miejsce. Miasto może się pochwalić przede wszystkim swoimi mieszkańcami, bo Elbląg jest na 8 miejscu pod kątem działań społeczności lokalnej. Zaangażowanie elblążan w działania na rzecz ochrony środowiska zdają się potwierdzać także ostatnie wydarzenia, jak zainteresowanie mieszkańców przebudową ul. Wschodniej.

- Nawet najlepiej skonstruowane programy rozwoju transportu elektrycznego czy wymiany ogrzewania mogą okazać się nieskuteczne, jeśli mieszkańcy miast sami nie będą chcieli z nich skorzystać. Skłonność do działań na rzecz klimatu i ochrony środowiska często wynika jednak z głęboko utrwalonych postaw społeczności lokalnych; trudno jest na nie wpływać, a ich zmiana wymaga czasu. W tej kategorii nie wyróżniamy zatem najbardziej zaangażowanych miast, lecz te, w których mieszkańcy sami wspomagają władze, tworząc odpowiednie uwarunkowania dla zrównoważonego rozwoju – czytamy w raporcie.

Dokument przypomina też inne tego rodzaju zestawienia przygotowane w minionych latach. Elbląg zajmował w nim następujące miejsca:

Ranking miast dla młodych 2019: 64,

Ranking miast obywatelskich 2018: 57,

Ranking miast bezpiecznych i otwartych 2017: 44,

Ranking miast zrównoważonych 2016: 57,

Ranking miast uczących się 2015: 39.

Wydanie raportu wiąże się z konferencją Europolis, spotkania na temat rozwoju miast, którego inicjatorami w 2013 roku była Fundacja Schumana, miasto Warszawa i Fundacja Konrada Adenauera. Cały raport znaleźć można tutaj.

oprac. TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Dzięki rządom Prawa i Sprawiedliwości, nieprawdaż Teofilu!?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  3
  znaffca(2021-06-17)
 • Elbląg zielone miasto xDDD Budżet obywatelski buduje parkingi wzdłuż ulic, gdzie powinny biec ścieżki rowerowe. Szroty na chodnikach, że się przejść nie da, a straż miejska śpi. Jeszcze trochę i zaczną parki wycinać pod budowę parkingów jak to miało miejsce na Sienkiewicza, gdzie za 365 tys zł powstał parking dla mieszkańców Kosciuszki z funduszu BO, czy Nas podatników.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  18
  Gosc7473(2021-06-17)
 • Nowy ład będzie dla naszego kraju czymś na wzór tego czym plan Marshalla był dla zrujnowanej po wojnie Europy. Szeroka oferta działań proekologicznych i bodźców dla zrównoważonego rozwoju znajduje w nim poczesne miejsce.
 • Zielony, bo trawa ma już pół metra
 • Panie Prezydencie ja Pana proszę niech Pan obsadzi miasto drzewami, pięknymi krzewami, sa takie gatunki drzew które, az zapierają dech w piersiach np. magnolia, złotokap itp. Proszę nasadzić na trawnikach, pasach przy ulicy są wolne miejsca przy ulicach. Niech przy ulicach będą drzewa i krzewy, przy pomniku jest spory goły plac, . Przy UM jest pięknie niech tak będzie w każdej części miasta i PROSZE O ZIELONE PRZYSTANKI, niech one powstaną w Elblągu. Ciesze się bo nasze miasto jest coraz piękniejsze ale jeszcze więcej ZIELENI:)i przy okazji chylę czoła nad pracą Pań z zieleni, które pielą i dbaja o nasza zieleń. Dziękuję Drogie Panie, :)Jesteście Cudowne! Ide do pracy i aż miło dzięki Waszej pracy popatrzeć na wszystko. Brawo Zieleń
 • Wróblewski zniszczył Bażantarnię - a chce jeszcze poprawić "obwodnicą"wschodnią hahaha. W wielu miejscach trawa nie była koszona w tym roku. Dlatego Elbląg taki zielony. A ile asfaltu w dolince ?
 • Rżną drzewa na potęgę, tylko szmal się liczy- mam na myśli Elbląg.
 • Mieszkańcy zaangazowani a rządzacy myślą czy kasa na konto płynie. WYPAD i to szybko, nie nadajecie sie.
 • Niesamowite osiągniecie XD
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  5
  Halyna ekolożka(2021-06-17)
 • Gdyby w ostatnich latach tak nagminnie i bez logicznego uzasadnienia nie wycinano drzew w elblagu to bylibysmy na 10.
 • hrabia_George - a ile Ty drzew zasadziłeś zamiast marudzić ?
 • Co by nie mówić Elbląg jest dosyć ładny. Pisałem to już z 2-3 lata temu i powtórzę to. Nie ma co już inwestować w parki, zieleńce, infrastrukture itd (no chyba że kasa z unii prawie całkowicie to pokryje to jak najbardziej)teraz trzeba inwestować w gospodarkę miasta która upada! Wybudować hale targowa, organizować targi, jeździć na konferencję, promować miasto ile się da i w to pchać kasę. Wszystko po to aby na Modrzewinie i w innych rejonach inwestowały wielkie firmy zatrudniające po 500-1000 osob aby elblążanie mieli godna pracę a nie same biedronki i lidle. Przy okazji takich targów zyskaja gastronomia i hotele na starówce, będzie więcej turystów a to też jakaś szansa gospodarcza.
Reklama