UWAGA!

Elbląg nie jest uciążliwy

 Elbląg, Elbląg nie jest uciążliwy
Fot. Mikołaj Sobczak, arch. portEl.pl

Sondaż portElu

Czy zgadzasz się z tym, że Elbląg nie jest miastem uciążliwym do życia?
Tak, zgadzam się 76.8%
Nie, nie zgadzam się 17.4%
NIe mam zdania 5.8%
Liczba głosów: 69. Sondaż został zakończony.

Serwis ratanland.pl opracował "ranking uciążliwości miast". Elblążanie powinni mieć powody do zadowolenia.

- W obliczu rosnącej urbanizacji i zanieczyszczenia środowiska, nowy ranking opracowany przez ratanland.pl ujawnia skalę problemów mieszkańców największych polskich miast. Przedstawiamy Wskaźnik Uciążliwości Miejskiej (WUM), nowy, kompleksowy miernik, który łączy trzy kluczowe wskaźniki środowiskowe: hałas w nocy, hałas w ciągu doby oraz stężenie cząstek PM10 – czytamy w informacji prasowej serwisu.

Najgorzej w ogólnym rankingu wypada Kraków, po nim są Gliwice i Łódź. Z kolei w kategorii "najgłośniejsze miasta w nocy" niechlubne zwycięstwo przypada Szczecinowi, za nim są Gliwice i Kraków.

Jak w tym rankingu wypada Elbląg? Bardzo dobrze, bo jest trzeci od końca. Na 32 miasta lepiej prezentuje się tylko Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski, który jest na szczycie tego "odwróconego" podium.

- Elbląg plasuje się na trzeciej pozycji, dzięki niskiemu poziomowi hałasu nocnego (0.2 proc.) i dziennego (0.3 proc.). Stężenie PM10 wynosi tu 19.9 μg/m³, co przyczynia się do dobrych warunków życia mieszkańców – czytamy w informacji prasowej. Jej autorzy przypominają, hałas i zanieczyszczenia powietrza to przyczyny zaburzeń snu i problemów zdrowotnych, takich jak m. in. choroby układu oddechowego i kardiologicznego.

Wskaźnik Uciążliwości Miejskiej obliczany jest jako suma trzech elementów, są nimi procent ludności narażonej na hałas w nocy, procent ludności narażonej na hałas w ciągu doby, stężenie cząstek PM10 (μg/m³).

oprac. red. na podst. inf. nadesłanej

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • W Elblągu brakuje 1 rzeczy.... PRACY. Reszta to kosmetyka. Jak nie chcesz robić w wojsku, czy stolarni, gdzie każdy wciąga nosem wszystko, co ma kolor biały, to nie znajdziesz nic.
 • Święte słowa!!! Praca, praca, raz jeszcze miejsca pracy. Miasto powinno podstawiać też na rozwój komunikacji miejskiej budując buspaasy, nowe linie tramwajowe i więcej ścieżek rowerowych. Brakuje też zieleni i sensownego połączenia kolejowego z krajem.
 • Wszystko fajnie ale napiszcie o miejscach pract, wyzysku, śmieciowych umowach i zarobkach poniżej godnosci
 • halas i zanieczyszczenie powietrza choc wazne, to mimo wszystko jednak nie sa najważniejsze czynniki. Jeszcze wazniejsze sa miejsca pracy i wysokosc plac, uciazliwe korki, dziurawe ulice i chodniki, fatalna jakosc komunuikacji miejskiej, wredność i chciwość tubylców, ilosc i jakosc oferty na spedzanie wolnego czasu. Biorac to pod uwage, to ta miescina klasyfikuje sie gdzies miedzy Malborkiem, Braniewem a Paslekiem.
 • Czerwca fala w mieście powoduje flustracje. Jadąc od zatorza do zawady na każdych światłach stajemy na czerwonym co wydłuża czas przejazdu do czasu porownalnego do trasy elblag- gdańsk
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  41
  9
  Jamaleg(2024-06-17)
 • Nie jest uciążliwy bo to małe miasto jest i sami emeryci i renciści. Wszyscy z niego wyjeżdzają bo nie ma pracy a miasto jest skazane na peryferie województwa. To miasto jest biedne, bez perspektyw i rozwoju.
 • Dumny Elblag wolny od *** niech szykuje pustostany i wykwaterowania/dokwaterowania. "Uroczyscie uniewazniam referendum" za Was nie przyjmie gosci.
 • Są rejony w Polsce i Europie gdzie szukają pracowników i jest praca. Czas puścić maminą spódnice i usamodzielnić się.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  28
  Markkol1(2024-06-17)
 • Elbląg nie jest uciążliwy, ale też nie jest przyjazny. Brak rozrywki, słabo z pracą - oczywiście praca jest, ale nie taka jaką byśmy chcieli. Brak rozrywki powoduje ciszę i spokój, w najbliższy weekend będzie można zaobserwować ile jak zachowujących się alkoholików na mieście powoduje ta rozrywka.
 • To już wolę posiedzieć w domu niż oglądać wielbicieli trunków z procentami.
 • Jedyne co mi przeszkadza w Elblągu, to komunikacja miejska, która na tle innych miast jest największą porażką. No i brak życia na mieście. W innych miastach starówka tętni życiem turystycznym i imprezowym, a u nas żywej duszy.
 • A może tak odrobinę kreatywności i odwagi. Jest tyle możliwości samozatrudnienia i budowania firmy, ale bierni zawsze będą narzekać.
Reklama