UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elbląg nie musi wstydzić się konsultacji społecznych

2015-06-17
07:00
 

W Elblągu od 1 lipca 2013 roku realizowany jest projekt „Elbląg konsultuje!”, którego założeniem było wdrożenie konsultacji społecznych. Powołany został zespół ds. konsultacji społecznych, którego członkami byli przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz samorządu Elbląga. Wypracowany został regulamin prowadzenia konsultacji społecznych, nad którym obradować będą radni podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej w Elblągu.

Opracowane zostały narzędzia wspomagające procesy konsultacji w tym przede wszystkim platforma ds. konsultacji społecznych: http://konsultacje.elblag.eu. Wszystkie założenia wdrażania systemu konsultacji społecznych były poddawane konsultacjom społecznym.
      
       Co to oznacza dla mieszkańców w praktyce?

       Realny wpływ projektu to możliwość aktywnego udziału w konsultacjach społecznych powszechnych i otwartych na głos mieszkańców. Wdrażanie konsultacji, których podstawą jest poczucie realnego wpływu, sprawczości obywateli na sprawy publiczne było podstawowym założeniem przy realizacji projektu. Miało to wpływ na projektowanie rozwiązań np. sposobu informowania o zakończonych konsultacjach czy funkcjonalności platformy konsultacyjnej.
      
       Platforma konsultacyjna to po prostu strona internetowa o konsultacjach?

       Platforma konsultacyjna to nie jest zwykła strona informacyjna. To miejsce konsultacji. Funkcjonalność platformy pozwala nie tylko zapoznawać się informacjami, ale przede wszystkim brać aktywny udział w konsultacjach. Strona posiada funkcję przeprowadzania ankiet, możliwość komentowania, dyskusji w ramach forum, przesyłania informacji za pośrednictwem e-mail czy udostępniania na portalach społecznościowych. Po dość długim czasie udało się pozytywnie rozwiązać problem rejestracji użytkowników. Będzie odbywał się w taki sam sposób jak w ramach budżetu obywatelskiego. Jeszcze trwają ostatnie poprawki i za chwilę (do końca czerwca 2015 r.) wszystkie funkcje będą dostępne. Strona jest także dostępna poprzez urządzenia przenośne np. smartfony, tablety. Ułatwiliśmy korzystanie ze strony osobom słabo widzącym poprzez wprowadzenie wyboru opcji kontrastu i czcionek.
      
       Czy konsultacje społeczne w Elblągu są trudne?

       Realizując projekt założyliśmy przeprowadzenie konsultacji społecznych. Były poligonem doświadczeń, testów oraz nauki, ale przede wszystkim pokazywaniem możliwości różnorodnych form i sposób konsultacji społecznych. Udawało się czasem lepiej czasem gorzej. Ze wszystkich konsultacji wyciągamy wnioski, poddajemy je ewaluacji. Na tej podstawie poprawiliśmy narzędzia (np. funkcje platformy, czy wzory raportów z konsultacji). Konsultacje w Elblągu mają szansę być dobre tak samo jak w innych miastach. Pozytywne przykłady pokazują, że można. Elblążanie chcą się wypowiadać nawet na tematy trudne. Wystarczy stwarzać ku temu możliwości, których podstawą jest zrozumiałość tematu, języka, otwartość na wpływ wyników konsultacji i dobra wiara (np. liczba osób, które wzięły udział w konsultacjach o konsultacjach społecznych w Elblągu za pośrednictwem ankiety on-line oraz papierowej to ponad 150 osób, w ankiecie o estetyce Elbląga ponad 230 osób, w spotkaniu dot. rewitalizacji obszaru Zawodzie udział wzięło około 50 osób). Elblążanie chcą mieć wpływ na sprawy publiczne i angażują się w sprawy publiczne. Nie mamy się czego wstydzić jako obywatele. Musimy jednak pamiętać, że wszyscy uczymy się konsultacji: uczymy się jak je dobrze organizować i wykorzystywać ich efekty, ale także uczymy się barć udział w konsultacjach. Możemy się pochwalić Elbląskim Kodeksem Uczestnika Konsultacji, ponieważ podobnych rozwiązań w Polsce dotychczas nie spotykaliśmy.
      
       Projekt się kończy, a konsultacje …?

       Projekt „Elbląg konsultuje!” kończy się z dniem 30 czerwca 2015 r., jednak konsultacje społeczne - mamy nadzieję - dopiero rozkwitają.
      
       23 czerwca o godz. 10 w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu odbędzie się uroczyste spotkanie zespołu ds. konsultacji. Zapraszamy, spotkanie jest otwarte.
      
       Podczas spotkania podsumujemy efekty projektu. Wręczone zostaną podziękowania za pracę w zespole wszystkim członkom, w tym za pracę społeczną przedstawicieli organizacji pozarządowych. Zespół pracował, dyskutował i często podejmował nie łatwe tematy dla wdrażania dobrych konsultacji społecznych. Był miejscem kreatywnej, a niekiedy burzliwej pracy.

 


       Droga dla rozwoju konsultacji społecznych opartych o 7 zasad konsultacji została wyznaczona.
      

------- Artykuł sponsorowany -------
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej