UWAGA!

Elbląg turystycznie

 Elbląg, Elbląg turystycznie
fot. Anna Dembińska

Na wyjazd każdy wybiera miejsce wyjątkowe. Miejsce, w którym znajdzie coś, czego często brakuje mu na co dzień, takie które zaciekawi. Według badań Instytutu Turystyki w ubiegłym roku do Polski przyjechało 14,8 mln zagranicznych turystów. Elbląg przez cały rok jest odwiedzany przez wczasowiczów z Polski, jak również z zagranicy.

Mimo że Elbląg jest wciąż w toku prac remontowych, turystów nie brakuje. W tym roku jest ich naprawdę sporo, szczególnie w weekendy. Drzwi do Bramy Targowej są niemalże cały czas otwarte, mimo że czasami pogoda nie rozpieszcza. W tygodniu bywa różnie, wszystko zależy od dnia, dobrze kiedy pojawi się 20-30 turystów. Za to w weekendy dochodzi nawet do 300-400 osób.
       Wielu zwiedzających przyjeżdża do Elbląga ze względu na powiązania rodzinne.
       - Jestem tu pierwszy raz z żoną wakacyjnie, by odwiedzić rodzinę i poznać jej rodzinne miasto - mówi Tomasz z Gorzowa Wielkopolskiego. - Właśnie dostałem mapę z informacjami o ciekawych miejscach, której szlakiem mamy zamiar pozwiedzać Elbląg.
       Inni zaglądają tu bez większego celu, z czystej ciekawości.
       - W Elblągu jesteśmy przejazdem - tłumaczą Karolina i Kamil, studenci. - To miasto jest na trasie do dalszej podróży na Mazury. A że lubimy zwiedzać, postanowiliśmy zobaczyć elbląską starówkę, która spacerem nie jest tak daleko od dworca. I nie żałujemy.
       Dla jeszcze innych to konkretny cel.
       - Historię Elbląga znamy już od dawna. Nasi znajomi, którzy byli tutaj niedawno na weekend bardzo nam polecali odwiedzenie tego miasta - mówi Irene z Niemiec, której mąż Heinrich towarzyszy w zwiedzaniu elbląskiej starówki. - Byliśmy już w Bramie Targowej, kościele św. Mikołaja. Po odwiedzeniu starego miasta planujemy wieczorem wybrać się na rowerach do Bażantarni. Znajomi wspominali, że to bardzo osobliwe miejsce.
       Najczęściej w Elblągu można spotkać turystów z Niemiec. Badania Instytutu Turystyki wskazują, że to właśnie najwięcej obywateli tego kraju (4,8 mln) odwiedza Polskę. Można spotkać także zwiedzających z Litwy, Ukrainy, Rosji, Anglii, Francji, Włoch, Hiszpanii. 
       Turystów z zagranicy, jak i z Polski najczęściej interesują miejsca warte zwiedzania. Często pytają także o bardziej przyziemne miejsca, jak kantor, poczta, sklep.

  Elbląg, W punkcie informacyjnym dla turystów przygotowane są darmowe informatory o Elblągu
W punkcie informacyjnym dla turystów przygotowane są darmowe informatory o Elblągu


       W punkcie informacyjnym dla turystów przygotowane są darmowe informatory o Elblągu w czterech językach. Są także mapki z zaznaczonymi interesującymi miejscami w Elblągu oraz przewodniki: „Elbląg w 300 minut” oraz „Elbląg w 3 dni”. Warto zajrzeć także na stronę Urzędu Miasta, gdzie w dziale „turystyka” można znaleźć wiele ciekawych informacji o mieście, zabytkach, imprezach, jak również m.in. pobrać takie przewodniki w pliku.
       Obecnie punkt informacji turystycznej znajduje się na II piętrze Bramy Targowej i obsługuje turystów w godz. 10-18. Poza sezonem funkcjonuje w budynku Ratusza Staromiejskiego przy ul. Stary Rynek 25.

SO

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • W sezonie też działa punkt w Ratuszu Staromiejskim, ale czy to wszystko warte zachodu? Jestem na 99% pewny, że Elbląg rocznie odwiedza max 15 tys. turystów. To chyba nie za wiele?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  6
  Bogdan_(2013-07-27)
 • Właśnie widać na dołączonej fotce jak jest dużo turystów. Nawet zdjęcie zrobione w weekend w czasie największej okupacji turystycznej jest frekfencyjnie dramatem. Nie ma tu żadnej atrakcji turystycznej. Jak znajomi przyjadą z innych miast - co im pokazać? Jakie atrakcje? Na piwo do knajpy można pójść i tyle. Turystycznie jesteśmy dziurą. Powiedzmy w końcu tę prawdę bez ściemy - dno.
 • Byłam ostatnio w Chełmnie :) liczba ludności to jakieś 20 tys chyba. .. .w centrum turystów jak mrówków. .. co jest z Elblągiem nie tak?; ) dziwna sprawa. .. bo u nas jak by zaraz wybiła ludność a turyści boją się nas odwiedzać. ..
 • Nie no spójrzmy prawdzie w oczy. .. tak ładnej starówki to żadne polskie miasto nie ma. Szkoda, że jeszcze nie jest w całości i że Piekarczyk stoi tylko w jednym miejscu, bo przecież mógłby biec do bramy gdzieś pod Katedra, leżeć na ławce przy Bulwarze, wyglądać zza okna którejś kamienicy, a turyści w ramach zwiedzania Starego Miasta odszukiwali by go z mapką :) Chciałbym też zobaczyć replikę okrętu wojennego albo dużego żaglowca wybudowanego przez Schihaua w Elblągu. Nie ważne że byłby repliką, ważne że pięknie zdobiłby nabrzeże wyspy spichrzów, załoga restauracji Admirał przeniosłaby się na jego pokład, a turyści robiliby zdjęcia na jego tle i całej elbląskiej starówki stojącej tuż za nim.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  1
  PabloEscobar(2013-07-28)
 • Widok perspektywy Starego Rynku z okienka Bramy Targowej to jedna z ikon współczesnego Elblaga. Piekna ta ulica jest ale smutna, bo pozbawiona zieleni, podobnie jak inne ulice Starego Miasta. Jak inaczej wyglądałaby ta ulica, gdyby nasadzić na chodnikach jakies ciekawe, niezbyt wysokie drzewka. Czy ktoś kiedyś w Elblągu to wreszcie dostrzeże?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  tubylecII(2013-07-28)
 • Brakuje promocji miasta na Mierzei, szczegolnie w Krynicy Morskiej, gdzie od lat Elblag mial stale połaczenie z ta miejscowością. Turyści chętnie by skorzystali z rejsu stateczkiem po Zalewie, odwiedzeniu Elbląga, skorzystaniu spacerze po Starym Miescie czy przepięknej Bażantarni, posłuchaniu koncertow w muszli koncertowej. Elblag jest bardzo ladnie połozonym miastem, tylko brak promocji, to chyba zalezy od nas wszystkich-Elblążan. Fredek.
 • Trzeba diametralnie wymienić ekipę zajmującą się promocją miasta skoncentrowaną na wydawaniu pieniędzy na logo ślimak i winnych tego pomysłu, a tak na prawdę niepotrzebnemu wydawaniu pieniędzy !!!!!
 • Elbląg to Miasto zdewastowane społecznie. Zamieszkałe przez ubogich ludzi, bez perspektyw dalszego rozwoju. To widać na ulicach miasta, szczególnie po godz. 16.Wiedzą o tym wszyscy, oprócz Władz miejskich, Radnych. .. innych decydentów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  2
  Wiśka(2013-07-28)
 • Najlepszą promocja naszego miasta było referendum i to co działo sie w mieście przed wyborami-dziękuję nowaczykowi
 • W Elblągu nie ma atrakcji - może i owszem ale wokół Elbląga jest tego całkiem sporo. Malbork - wiadomo zamek krzyżacki, Frombork - Kopernik, Kanał Elbląski z pochylniami, Kadyny, Tolkmicko, Braniewo, Pasłęk - zamek z rewelacyjnymi murami obronnym. Znakomite miejsce na bazę wypadową. W zeszłym roku zwiedzałem z rodziną Wrocław - piękne miasto. W porannej TV pokazywali ludzi, którzy siedzieli w ogródku piwnym w jednej z knajp na starówce i się pytają: co Państwo zwiedzili? A para - tak wiekiem 50+: jesteśmy już 3 dni ale my tylko tu siedzimy, jemy i pijemy piwo. Łał. Super wakacje. A pani dodała, jeszcze, że mają zamiar zwiedzić "coś tam" Racławickie. Nawet nie wiedziała, że chodzi o "Panoramę Racławicką". Brawa dla lokalnej TV, że pokazali jakie to buraki przyjeżdżają do nich w odwiedziny. Ja przez kilka dni zobaczyłem ogród botaniczny, ogród japoński, ogród zoologiczny, stare miasto ze wspaniałymi kościołami, "Panoramę Racławicką", Halę Stulecia, Ostrów Tumski, plac Solny, Fontannę Multimedialną, stadion miejski (Euro 2012), mnóstwo mostów, do tego starczyło czasu na galerie handlowe (Magnolia Park jest naprawdę ogromna - Galeria Bałtycka może się schować w środku) i knajpy. Najbardziej zapamiętane zostały przez moje dzieciaki wrocławskie krasnale, których dziesiątki rozmieszczono w całym mieście (znakomita inicjatywa miasta). Cudze chwalicie a swego nie znacie.
 • Wiska, masz całkowitą rację
 • gwiaździste położenie Elbląga w odniesieniu do wielu atrakcji wręcz 'z urzędu' daje wiele korzyści. .a prezPiS z prezydElem rozpamiętują Potęgę i Sławę przemysłowego Elbląg/Elbinga
Reklama