UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elbląg uczci 500-lecie Reformacji

 
Elbląg, Elbląg uczci 500-lecie Reformacji

W bieżącym 2017 roku przypada okrągła, 500-letnia rocznica Reformacji. Kościoły protestanckie w Elblągu pragną uczcić okrągłą rocznicę i z tej okazji wspólnie zaplanowały szereg imprez mających na celu przybliżenie mieszkańcom Elbląga historii i idei reformacji.

31 października 1517 roku ks. dr Marcin Luter przybija do drzwi kościoła w Wittenberdze 95 tez, zawierających postulaty reformy Kościoła. Akt ten stanowi symboliczny początek wielkiego ruchu religijno-intelektualnego, który trwale zmienił oblicze Europy. Idee reformacji bardzo szybko rozprzestrzeniły się po całej Europie i dotarły również do Elbląga. Większość mieszkańców miasta w krótkim czasie przyjęła Lutrowe postulaty naprawy kościoła.
       W Elblągu protestanci stanowili przez pięć wieków większość mieszkańców. Pozostawili po sobie liczne ślady i pamiątki. Dominującym wyznaniem był luteranizm, ale później w mieście i jego okolicach pojawili się również menonici, reformowani (kalwiniści), anglikanie. W XIX wieku docierają baptyści, a w XX wieku pojawili się zielonoświątkowcy.
       Wspólne obchody 500-lecia Reformacji w Elblągu zainauguruje koncert zespołu Mate.O z repertuarem „Pieśni naszych ojców.” Koncert odbędzie się w najbliższy piątek, 12 maja o godz. 18 w Sali Biblioteki Elbląskiej przy ul. Św. Ducha 13. Wstęp bezpłatny – serdecznie zapraszamy.
       Szczegóły związane z wydarzeniami będą publikowane na bieżąco na stronie: www.facebook.com/elblag500.
       W skład Elbląskiego Komitetu Organizacyjnego Obchodów 500-lecia Reformacji weszły następujące Kościoły: Parafia Ewangelicko-Augsburskiego, Kościół Chrześcijan Baptystów w Elblągu, Kościół Zielonoświątkowy w Elblągu i Kościół Zielonoświątkowy we Fromborku.
inf. nadesłana
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Szkoda, że nie ma więcej protestantów w nbaszym kraju. Byłqaby zdrowa konkurencja dla monopoliosty - rzymskokatolyckiego. Wiara protestancka lepiej wpływa wg mnie na człowieka i jest zdrowsza niż nierzadnica babilońska. Nie ma spowiedzi na ucho tylkio powszechna, ksieza mog ą miec rodziny - no jest normalniej.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    szimurina(2017-05-11)
Reklama