UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elbląska klasa mundurowa „w boju”

 
Elbląg, Elbląska klasa mundurowa „w boju”
fot. Danuta Szwarc

Uczniowie klasy mundurowej ZSTI w Elblągu rozpoczęli swoją „wojnę” na świętoszowskim poligonie. Porządek dnia jak w wojsku. 6. 00 pobudka, następnie poranna zaprawa fizyczna, poranna toaleta i śniadanie. O 9.00 poranny apel i … ”w pole”.

Pod czujnym okiem wojskowych instruktorów rzut granatem, przyjmowanie postawy strzeleckiej, strzelanie z wiatrówki i broni krótkiej, strzelanie z replik broni maszynowej oraz – dla relaksu - paintball. A wszystkie przemarsze na posiłki czy na zajęcia zgodnie z regulaminem musztry, w ugrupowaniu marszowym z pieśnią na ustach. O 19. 00 prezentacja na scenie części artystycznej - wczoraj, 7 października, zaprezentowało się 6 szkół. Dla poprawy samopoczucia i relaksu - „polowa dyskoteka”. Po kilku tanecznych pląsach, a nogi po całym dniu zajęć lekko obolałe, do miejsca zakwaterowania. Ale przed snem, kilka rundek biegiem wokół baraku i kilka zbiórek na czas. I nie ma znaczenia, że uczniowie zakwaterowani są w lesie, daleko od cywilizacji, bez wygód i luksusów. Jak donoszą nasi „wojenni korespondenci” – nikt nie narzeka, nastroje bojowe i cały czas na wszystkich buziach uśmiech. No i tak trzymać. Dziś kolejny dzień zmagań. Oczywiście relacja „na gorąco” już wkrótce.

 


       Pragnę przypomnieć, że klasy mundurowe istnieją w polskich szkołach ponadgimnazjalnych od 12 lat. Według danych Departamentu Wychowania i Promocji Obronności, obecnie 356 szkół w Polsce prowadzi ponad 1300 klas mundurowych – w tym 700 wojskowych. Uczy się w nich około 33 tysiące uczniów. Program nauczania w klasach o profilu wojskowych obejmuje wojskowe abecadło – między innymi regulaminy SZ RP, musztrę, szkolenie operacyjne i taktyczne, szkolenie inżynieryjne, przeciwchemiczne, strzeleckie i ogniowe, rozpoznanie ale także historię i współczesność Sił Zbrojnych RP. Dzięki podpisanym umowom z Jednostkami Wojskowymi, szkolenie realizowane jest na trenie jednostek, z udziałem wojskowych instruktorów jak i pomocy dydaktycznych. Organizowane są także obozy szkoleniowe w oparciu o Wojskowe Ośrodki Szkolenia Poligonowego. W Elblągu klasy o profilu wojskowym istnieją w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznym oraz Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących.
      

mjr Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16 PDZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama