UWAGA!

Elbląskie zabawki z wykopalisk

 Elbląg, Zabawki sprzed wieków cieszą oko współczesnych dzieci
Zabawki sprzed wieków cieszą oko współczesnych dzieci (fot. muzeum)

Lalki, drewniane koniki, a nawet miniaturowe kusze. To tylko nieliczne z dziecięcych zabawek odnalezione przez elbląskich archeologów w trakcie wykopalisk na Starym Mieście. Dziś robią furorę w wielu muzeach polskich.

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu posiada największą i najbardziej różnorodną kolekcję dziecięcych zabawek pochodzących z badań archeologicznych. To jeden z elementów codziennego, barwnego życia dawnego Elbląga, które udało się poznać dzięki badaniom archeologicznym prowadzonym na Starym Mieście w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Najstarsze pozyskane przez archeologów „dziecięce” zabytki pochodzą z okresu średniowiecza. Są też wśród nich zabawki z XVII i XVIII wieku. To drewniane koniki, łódki, lalki (fot. niżej), skarbonki, mieczyki i kusze z drewna, a nawet miniaturowe naczynia służące do dziecięcych zabaw. Elbląskim archeologom udało się zgromadzić około dwustu takich unikatowych zabawek z okresu prawie siedmiuset lat. To najbogatszy w Polsce tak różnorodny materiał zabytkowy, pochodzący z badań wykopaliskowych. Na przykład dziecięcych kusz nie ma nigdzie w polskich muzeach.
      

 


       Wiele dziecięcych zabawek znajduje się w Muzeum zabawek i zabawy w Kielcach, Karpaczu i Kudowie, ale nie są to zabytki pochodzące z badań wykopaliskowych, a poza tym są znacznie młodsze.
       Zabytkowe zabawki eksponowane było i nadal są w elbląskim muzeum. W tej chwili znaczna część elbląskiej kolekcji podróżuje po Polsce. Prezentowane są na wystawie w Muzeum w Darłowie na Zamku Książąt Pomorskich. Wcześniej wystawa ta gościła w Muzeum w Sierakowie oraz w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. Na wystawie prezentowane są oryginalne zabytki pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, Muzeum w Stargardzie, Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz z kolekcji prywatnych.
       Kolejna grupa dziecięcych zabawek ze staromiejskich badań wykopaliskowych prezentowana jest w Muzeum Zabawek „Bajka” w Kudowie-Zdroju. Elbląskie zabawki eksponowane tam wraz z planami i widokami dawnego Elbląga oraz historią miasta reklamują elbląskie Muzeum i miasto. W Kudowie będą wystawiane do końca lutego 2011 roku.
       Zabawki z badań na Starym Mieście i ich wykorzystanie do muzealnych działań edukacyjnych były prezentowane na sesji "Od grzechotki do klocków lego. Dawne i współczesne zabawki dziecięce", która odbyła się w ubiegłym roku w Kielcach.
      

Mirosław Marcinkowski

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama