
Lalki, drewniane koniki, a nawet miniaturowe kusze. To tylko nieliczne z dziecięcych zabawek odnalezione przez elbląskich archeologów w trakcie wykopalisk na Starym Mieście. Dziś robią furorę w wielu muzeach polskich.

Wiele dziecięcych zabawek znajduje się w Muzeum zabawek i zabawy w Kielcach, Karpaczu i Kudowie, ale nie są to zabytki pochodzące z badań wykopaliskowych, a poza tym są znacznie młodsze.
Zabytkowe zabawki eksponowane było i nadal są w elbląskim muzeum. W tej chwili znaczna część elbląskiej kolekcji podróżuje po Polsce. Prezentowane są na wystawie w Muzeum w Darłowie na Zamku Książąt Pomorskich. Wcześniej wystawa ta gościła w Muzeum w Sierakowie oraz w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. Na wystawie prezentowane są oryginalne zabytki pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, Muzeum w Stargardzie, Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz z kolekcji prywatnych.
Kolejna grupa dziecięcych zabawek ze staromiejskich badań wykopaliskowych prezentowana jest w Muzeum Zabawek „Bajka” w Kudowie-Zdroju. Elbląskie zabawki eksponowane tam wraz z planami i widokami dawnego Elbląga oraz historią miasta reklamują elbląskie Muzeum i miasto. W Kudowie będą wystawiane do końca lutego 2011 roku.
Zabawki z badań na Starym Mieście i ich wykorzystanie do muzealnych działań edukacyjnych były prezentowane na sesji "Od grzechotki do klocków lego. Dawne i współczesne zabawki dziecięce", która odbyła się w ubiegłym roku w Kielcach.