UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elblążanie pożegnali ks. Mieczysława Józefczyka

 
Elbląg, W ostatniej drodze ks. Mieczysławowi Józefczykowi towarzyszyli elblążanie
W ostatniej drodze ks. Mieczysławowi Józefczykowi towarzyszyli elblążanie (fot. Michał Skroboszewski)

W pogrzebie ks. infułata Mieczysława Józefczyka uczestniczyli przedstawiciele władzy świeckiej i duchownej, przedstawiciele organizacji społecznych, a także zwykli elblążanie. Ks. infułat został pochowany w kwaterze kapłańskiej na cmentarzu Dębica. Zobacz zdjęcia z pogrzebu.

Dziś (31 grudnia) elblążanie pożegnali ks. infułata Mieczysława Józefczyka. Napisać o zmarłym, że był księdzem, to stanowczo zbyt mało.

- Żegnamy dziś księdza infułata, żołnierza, powstańca warszawskiego, ale przede wszystkim kapłana, pasterza elbląskiej Solidarności, człowieka niezwykle ważnego i zasłużonego zarówno dla Elbląga jak i całego regionu – mówił Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski podczas mszy św, przed pogrzebem ks. infułata Mieczysława Józefczyka.

- Honorowy Obywatel Elbląga, laureat nagrody prezydenta Elbląga za rok 2018. Spotykaliśmy się w miarę cyklicznie, rozmawialiśmy na wiele tematów, głównie związanych z miastem. Były wspomnienia księdza Mieczysława z czasów stanu wojennego, pomocy parafianom, informacje o kolejnych książkach, tłumaczeniach starodruków – wspominał Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

- Człowiek o ogromnym sercu oddany naszemu miastu i jego mieszkańcom. Kapelan elbląskiej Solidarności, proboszcz kościoła pw. św. Mikołaja, autor licznych publikacji o dziejach Elbląga – dodał Antoni Czyżyk, przewodniczący elbląskiej Rady Miejskiej.

Życie ks. infułata niemal od początku pełne było niespodzianek.

- Został ochrzczony w cerkwi grekokatolickiej. Gdyż w jego wsi nie było kościoła rzymskokatolickiego – mówił bp. Elbląski Jacek Jezierski.

- Postanowiłem, że jeżeli Pan Bóg pozwoli przeżyć [w czasie II wojny światowej - przyp. SM], to zostanę kapłanem – tak o kulisach zostania księdzem przez Mieczysława Józefczyka opowiadała Urszula Przymus, prezes Rady Pamięci Niepoległej Rzeczypospolitej Kampinoskiej

Ksiądz infułat został pochowany w kwaterze kapłańskiej na cmentarzu Dębica.

Mieczysław Józefczyk urodził się 15 maja 1928 r. w Woli Michowej koło Komańczy, ale przez całe swoje dorosłe życie był związany z Elblągiem. Tu przez lata, jako proboszcz parafii św. Mikołaja, remontował kościół zniszczony podczas drugiej wojny światowej. Tu pisał swoje książki, pomagał ludziom i wychowywał kolejne pokolenia kapłanów. Zmarł 25 grudnia w szpitalu wojewódzkim w Elblągu.

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama