UWAGA!

Elblążanie pożegnali ks. Mieczysława Józefczyka

 Elbląg, W ostatniej drodze ks. Mieczysławowi Józefczykowi towarzyszyli elblążanie
W ostatniej drodze ks. Mieczysławowi Józefczykowi towarzyszyli elblążanie (fot. Michał Skroboszewski)

W pogrzebie ks. infułata Mieczysława Józefczyka uczestniczyli przedstawiciele władzy świeckiej i duchownej, przedstawiciele organizacji społecznych, a także zwykli elblążanie. Ks. infułat został pochowany w kwaterze kapłańskiej na cmentarzu Dębica. Zobacz zdjęcia z pogrzebu.

Dziś (31 grudnia) elblążanie pożegnali ks. infułata Mieczysława Józefczyka. Napisać o zmarłym, że był księdzem, to stanowczo zbyt mało.

- Żegnamy dziś księdza infułata, żołnierza, powstańca warszawskiego, ale przede wszystkim kapłana, pasterza elbląskiej Solidarności, człowieka niezwykle ważnego i zasłużonego zarówno dla Elbląga jak i całego regionu – mówił Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski podczas mszy św, przed pogrzebem ks. infułata Mieczysława Józefczyka.

- Honorowy Obywatel Elbląga, laureat nagrody prezydenta Elbląga za rok 2018. Spotykaliśmy się w miarę cyklicznie, rozmawialiśmy na wiele tematów, głównie związanych z miastem. Były wspomnienia księdza Mieczysława z czasów stanu wojennego, pomocy parafianom, informacje o kolejnych książkach, tłumaczeniach starodruków – wspominał Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

- Człowiek o ogromnym sercu oddany naszemu miastu i jego mieszkańcom. Kapelan elbląskiej Solidarności, proboszcz kościoła pw. św. Mikołaja, autor licznych publikacji o dziejach Elbląga – dodał Antoni Czyżyk, przewodniczący elbląskiej Rady Miejskiej.

Życie ks. infułata niemal od początku pełne było niespodzianek.

- Został ochrzczony w cerkwi grekokatolickiej. Gdyż w jego wsi nie było kościoła rzymskokatolickiego – mówił bp. Elbląski Jacek Jezierski.

- Postanowiłem, że jeżeli Pan Bóg pozwoli przeżyć [w czasie II wojny światowej - przyp. SM], to zostanę kapłanem – tak o kulisach zostania księdzem przez Mieczysława Józefczyka opowiadała Urszula Przymus, prezes Rady Pamięci Niepoległej Rzeczypospolitej Kampinoskiej

Ksiądz infułat został pochowany w kwaterze kapłańskiej na cmentarzu Dębica.

Mieczysław Józefczyk urodził się 15 maja 1928 r. w Woli Michowej koło Komańczy, ale przez całe swoje dorosłe życie był związany z Elblągiem. Tu przez lata, jako proboszcz parafii św. Mikołaja, remontował kościół zniszczony podczas drugiej wojny światowej. Tu pisał swoje książki, pomagał ludziom i wychowywał kolejne pokolenia kapłanów. Zmarł 25 grudnia w szpitalu wojewódzkim w Elblągu.

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama