UWAGA!

Elblążanie z wizytą w Bułgarii

 
Elbląg, Elblążanie z wizytą w Bułgarii
fot. nadesłana

W dniach 6-12 listopada w ramach wspólnie realizowanego projektu odbyła się wizyta przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Elblągu, Szkoły Podstawowej nr 14, Zespołu Szkół Technicznych oraz funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w bułgarskiej miejscowości Berkowica. Zobacz więcej zdjęć.

Od  września bieżącego roku  Szkoła Podstawowa nr 14  wspólnie z Urzędem Miasta, Komendą Miejską Policji oraz Zespołem Szkół Technicznych w Elblągu realizuje projekt „Safe School -  system współpracy samorządu lokalnego i policji na rzecz szkół i placówek oświatowych w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego i sytuacji kryzysowych”. Założeniem projektu jest zwiększenie skuteczności działań wychowawczych i profilaktycznych w zakresie bezpieczeństwa komunikacyjnego oraz bezpieczeństwa w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych w szkole. Projekt zakłada także kreowanie zdrowego, bezpiecznego i przyjaznego środowiska szkoły, rozwijanie potencjału w zakresie bezpiecznego funkcjonowania uczniów w szkole, a także podnoszenie kompetencji nauczycieli i zwiększenie współpracy pomiędzy podmiotami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo, działającymi w dziedzinie kształcenia oraz szkolenia dzieci i młodzieży.
       Jednym z założeń programu jest zapoznanie się z kulturą Bułgarii, jej systemem oświatowym oraz pracą policji i innych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo kraju. W związku z tym w dniach 6-12 listopada odbyła się pierwsza wizyta przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Elblągu, Szkoły Podstawowej nr 14 w Elblągu, Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu oraz funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu w bułgarskiej miejscowości Berkowica.
       Podczas pobytu w Bułgarii polska delegacja uczestniczyła w spotkaniach z przedstawicielami Urzędu Miasta Berkowicy, a także zapoznała się z pracą lokalnych szkół podstawowych i służb czuwających nad bezpieczeństwem mieszkańców tamtejszego regionu. Złożyła także wizytę w Komendzie Policji w Montanie, zapoznając się z pracą tamtejszych funkcjonariuszy. Podobnie jak w naszym kraju wymaga ona doskonałej znajomości prawa, umiejętności szybkiego podejmowania decyzji, ale także sprawności fizycznej.
       Niezwykle interesującym doświadczeniem była obserwacja ćwiczeń służb reagowania kryzysowego, których praca polega na redukowaniu i eliminowaniu wystąpienia klęski żywiołowej lub w znacznym stopniu ograniczania ich skutków. Ponadto podejmują one działania planistyczne, a także dostarczają pomoc poszkodowanym. Hamują rozwój występujących zagrożeń oraz ograniczają straty i zniszczenia spowodowane przez klęski żywiołowe.
       Podczas wizyty w Szkole Podstawowej nr 1 i nr 2 w Berkowicy polska delegacja została serdecznie przywitana przez Dyrekcję obu szkół , nauczycieli i dzieci. Miała okazję zapoznać się z dorobkiem obu placówek, ze sposobem prowadzenia w nich zajęć lekcyjnych oraz uczestniczyła w pokazach artystycznych tamtejszych uczniów. Piękno folkloru bułgarskiego w wykonaniu dzieci i niezwykłe zaangażowanie nauczycieli urzekało wszystkich.
       Nawiązana została współpraca międzynarodowa, która z pewnością zaowocuje wymianą wiedzy stanowiącej przedmiot projektu oraz stworzy możliwości do wymiany wzajemnych doświadczeń. Przedstawiciele polskich instytucji zostali przyjęci przez bułgarskich partnerów w serdeczny sposób. Delegaci wszystkich zaangażowanych w realizację projektu są zdania, że Bułgaria to nie tylko malowniczy pod względem położenia geograficznego kraj, ale przede wszystkim miejsce, gdzie spotkać można otwartych na nowe przyjaźnie, pełnych ciepła i pogody ducha ludzi.
      
      
      
Dorota Burdynowicz, koordynator projektu w SP nr 14
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama