UWAGA!

Elblążanin zrealizował film o człowieku ze stali

2014-10-27
Aktualizowany 2014-11-03 15:21
 
Elbląg, Rafał Wilk ze złotym medalem olimpijskim
Rafał Wilk ze złotym medalem olimpijskim (fot. Robert Szaj)

Był znanym żużlowcem, po wypadku na torze stracił władzę w nogach. Ale nie stracił woli walki o zdrowie i swoją przyszłość. Już jako niepełnosprawny sportowiec został dwukrotnym mistrzem paraolimpijskim. Film o Rafale Wilku wyprodukował elblążanin Robert Szaj. Ogólnopolska premiera odbędzie się już 4 listopada w kinie Światowid.

- Rafał Wilk to prawdziwy człowiek ze stali. Nie poddał się przeciwnościom losu, on po prostu z nimi wygrał, dlatego warto było zrobić o nim film – mówi Robert Szaj. To kolejny film wyprodukowany przez elblążanina, który od kilku lat towarzyszy z kamerą znanym niepełnosprawnym sportowcom.
       - Zrealizowaliśmy film o polskiej kadrze koszykarzy na wózkach, potem o tenisistce stołowej Natalii Partyce, teraz przyszedł czas na Rafała, który po zdobyciu dwóch złotych medali na Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie został uznany najpopularniejszym sportowcem niepełnosprawnym w Polsce 2012 roku w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” i Telewizji Polskiej – mówi Robert Szaj. – Film po raz pierwszy pokażemy w Elblągu, bo nasze miasto ma bogate tradycje promocji i rozwoju sportu niepełnosprawnych, siatkówki na siedząco czy hokeja na sledżach. To przecież do nas, do klubu IKS Atak, po naukę przyjeżdżali niepełnosprawni hokeiści z Rosji, którzy w tym roku sięgali po medale paraolimpijskie w tej dyscyplinie.
       Rafał Wilk był znanym żużlowcem. W 2006 roku wskutek wypadku na torze stracił władzę w nogach. Wielomiesięczna rehabilitacja, wiara oraz wewnętrzna siła pozwoliła mu powrócić do tego, co najbardziej kocha – sportu. Podczas XIV Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie zdobył dwa złote medale w kolarstwie szosowym w kategorii H3 (tzw. handbike): w jeździe indywidualnej na czas oraz w wyścigu ze startu wspólnego. Swoją dominację w tej dyscyplinie potwierdził w 2013 i 2014 roku, zdobywając złote medale na kolarskich mistrzostwach świata. Dzisiaj, oprócz kolarstwa na rowerze z napędem ręcznym uprawia też narciarstwo zjazdowe na nartach jednośladowych monoski.
       - Film pokazuje sportową drogę Rafała Wilka. W sposób niekiedy humorystyczny prezentuje początki jego żużlowej kariery, przyczyny wypadku oraz wielki powrót na sportowe areny podczas igrzysk – mówi Robert Szaj.
       Bohater filmu jeszcze go nie obejrzał. Zobaczy go razem z widzami, którzy 4 listopada o godz. 18, przyjdą do kina Światowid. - W premierze weźmie także udział reżyser filmu Michał Juszczakiewicz, znany powszechnie widzom jako prowadzący program „Od przedszkola do Opola”. To wybitny dokumentalista, z którym się znam dzięki zamiłowaniu do astronomii. To
       właśnie Michał jako jedyny sfilmował moment odkrycia grobu Mikołaja Kopernika oraz jego włosów w bibliotece w Upssali, co przyczyniło się potem do identyfikację naszego wielkiego uczonego Kopernika we z Fromborka – dodaje Robert Szaj.
       Wstęp na premierę filmu o Rafale Wilku jest bezpłatny. Obowiązują wejściówki, które można odebrać w kasie kina Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, na każdego będzie czekał też prezent – film DVD o Natalii Partyce.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama