UWAGA!

Elblążanom zależy

 Elbląg, Takich kreatywnych podwórek w następnym roku będzie jeszcze więcej
Takich kreatywnych podwórek w następnym roku będzie jeszcze więcej (fot. arch. WS)

 Dziewięć zwycięskich wniosków, cztery razy więcej głosów i dwumilionowy budżet – wiadomo już na co zostaną przeznaczone środki z tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. – To świadczy o dużej aktywności mieszkańców i o tym, że zależy im na najbliższym otoczeniu – powiedział prezydent Jerzy Wilk podczas dzisiejszego (30 października) ogłoszenia wyników.

 Przede wszystkim renowacja chodników i nowe place zabaw – właśnie na to mieszkańcy chcą przeznaczyć 2 mln zł. Ogłoszono wyniki głosowania na inwestycje, które zostaną zrealizowane w 2014 r. w ramach Budżetu Obywatelskiego. W tym roku swój głos postanowiło oddać ok. 20 tys. elblążan, z czego 17 tys. zrobiło to przez Internet. To cztery razy więcej niż w roku ubiegłym – wtedy w głosowaniu wzięło udział nieco ponad 5 tys. osób.
       - To świadczy o dużej aktywności mieszkańców i o tym, że zależy im na najbliższym otoczeniu. W ten sposób elblążanie również się integrowali, wzajemnie zachęcali do głosowania, każdy chciał wygrać – powiedział prezydent Jerzy Wilk podczas dzisiejszego (30 października) ogłoszenia wyników i dodał: – Dla porównania w Olsztynie, który jest większym miastem, oddano 10,5 tys. głosów na Budżet Obywatelski.
       Każdy mógł wybrać maksymalnie pięć propozycji, jednakże tylko z tych, które były przypisane do jego okręgu (było ich pięć). Głosowanie trwało około miesiąca, ostatecznie zwyciężyło dziewięć wniosków.
       -W ubiegłym roku złożyłam wniosek do Budżetu Obywatelskiego o zrobienie dwóch placów sportowych przy ul. Mazurskiej. Obecnie projekt jest realizowany, było trochę problemów ze znalezieniem wykonawcy, dlatego też ostatecznie zostanie on wykonany na zimę, ale myślę, że w następnym roku będzie dobrze służył mieszkańcom. To wspaniała sprawa dla dzieci i młodzieży, ale i starszych – wyjaśnia pani Teodozja Moczadłowska, która na Zawadzie mieszka od 36 lat. W tym roku złożyła wniosek do Budżetu o remont chodnika położonego właśnie na tym osiedlu, który znalazł się w szczęśliwej dziewiątce. – To bardzo zaniedbane osiedle, chodniki są, jakie są, widać góry i doliny, a przecież mieszkają tam ludzie starsi.
       Prace nad wybranymi inwestycjami mają rozpocząć się najpóźniej latem, planuje się, że potrwają one do końca września przyszłego roku.
       Podczas spotkania padło również pytanie o budżet na następną edycję.
       - Zobaczymy jak to będzie, ale nie powinien on być niższy – odpowiedział prezydent Elbląga.
      
       Inwestycje, które zostaną zrealizowane ze środków Budżetu Obywatelskiego w 2014 r. :
      
Międzypokoleniowe podwórko i plac zabaw przy alei Odrodzenia na osiedlu Zawada (na górce za kościołem). Koszt 150 tys. zł, 983 głosy.
       Kreatywny plac zabaw i siłownia dla seniorów w parku Modrzewia - 150 tys. zł, 926 głosów.
       Chodnik przy al. Odrodzenia (od ul. Mazurskiej do Wiejskiej) - 100 tys. zł, 636 głosów.
       Pół kilometra trasy pieszo-rowerowej od ul. Fromborskiej w kierunku Krasnego Lasu - 400 tys. zł, 992 głosy.
       Remont i modernizacja pasażu przy ul. Gwiezdnej (m.in. nowa nawierzchnia, ławki i klomby) - 400 tys., 385 głosów.
       Miejsca parkingowe i remont chodnika przy ul. Odzieżowej (cd. prac z tego roku) - 400 tys. zł, 280 głosów.
       Remont chodnika przy ul. Grottgera (od skrzyżowania z ul. Grunwaldzką do ul. Chełmońskiego) - 180 tys. zł, 352 głosy.
       Chodnik przy ul. Bema (od ul. św. Floriana do Reymonta) - 150 tys. zł, 349 głosów.
       Plac zabaw przy ul. Peryferyjnej - 80 tys. zł, 349 głosów.
      
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • 0,5 km za 400 tyś?? szok
 • mało tych zadań wygrało, a już kolejny wniosek pani ze spółdzielni z okręgu 1 wygrał, w 4 okręgu wygrała kontynuacja zadania z roku poprzedniego. .. przecież to kilka bloków wzięło się i wybrało, niepoważna jest taka organizacja budzetu obywatelskiego. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  2
  optymist(2013-10-31)
 • Wszystko fajnie, tylko kiedy się wezmą za chodnik na odcinku Grottgera czyli mniej więcej za Technikum Budowlanym aż do Skrzyżowania z Rawską i Łęczycką !!! Przecież ten chodnik aż się prosi o remont, bo nogi można sobie połamać lub skręcić ! Dzieciaki nie mogą jechać rowerem bo trzęsie, a wózkiem to już w ogóle. Mogliby zrobić od Grunwaldzkiej aż do końca Grottgera a nie tylko połowę !!
 • Jak dla mnie to ten budżet to jeden wielki bubel. Dlaczego kosztorys danego projektu jest równy z przewidzianą na okręg kwotę? Co widać z automatu inne projekty nie mają szans. Także niech mi ktoś powie/napisze jak ma wygrać projekt dotyczący małego okręgu (blok/dwa bloki) do większego ogółu np droga rowerowa. BEZSENS. Szkoda czasu na pisanie takich projektów bo takie głosowanie mija się z celem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  jaciesune(2013-10-31)
 • teraz ja chciałbym zobaczyć te tłumy 992 osób co będą jeździć tam w kółko
 • Chciałam jeszcze dodać, że przez "dziurawy" chodnik na Grottgera moja córka ostatnio mało co zębów sobie nie wybiła tak się przewróciła przez "wspaniały" chodnik, na szczęście nic poważnego się nie stało tylko zdarta broda i kolano. .. .mimo iż przewróciła się na twarz. Także niech UM weźmie pod uwagę tę okolicę również !!!
 • A kort tenisowy, plac zabaw aktualnie budowany dla mieszkańców "Zawady", za prawie 600 tys zł to nie szok. Ile innych fajnych inicjatyw można by było zrobić, za taką kwotę ?? I co gorsza, na utzrymanie tego obiektu, płacić będzie miasto ! Czyli MY wszyscy. Jak KTO tak ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  UszatekzPO(2013-10-31)
 • Jak zwykle narzekania, taka mentalność. Osobiście uważam, że to fajna sprawa - nie kilka osób z Rady Miejskiej ale my mieszkańcy decydujemy. Wygrywają Ci, których jest więcej, to normalne chyba. Głowa do góry - następnym razem się uda
 • Fajna sprawa - przestańcie w końcu narzekać, tylko się zaangażujcie- to się uda!
 • Tak, na Zawadzie powstaje inwestycja za 600 tys zł, Pani Moczadłowskiej, w tym roku wygrała 100 tys. zł na chodnik nieopodal tej inwestycji. Razem to już 700 tys zł z pieniędzy miasta, KTO będzie urzymywał te obiekty - MIASTO. Zapowiedziała walkę o B. O w przyszłym roku, pewnie znów coś wygra. Inwestycja kreatywnego placu zabaw z tego rocznego budżetu to 150 tys. i takiego samego w parku Modrzewia 150 tys. zł !. Czyli razem okrągły 100000 !!?? W 2 lata !! A gdzie wola, pomysły innych mieszkańców Okregu 1 !? Jak tu konkurować z wieżowcami "Zawady" ?? Chora sytuacja.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  TojestB.O.??(2013-11-01)
 • Chcialbym aby zrobili potezny plac zabaw jak ma Olsztyn Nie ma gdzie w tym miescie spedzac czasu z dziecmi, czy młodzieżą. Szczegolnie jak sie nie ma pieniedzy. Fajny jest park linowy czy Mexyk, ale z trójką dzieci mnie njd stac.
 • Przydałby się jakiś ciąg rurowy dla dzieci do zabawy w chowanego
Reklama