UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Filmy VR – na czym to polega?

2017-04-06
15:48
Filmy VR – na czym to polega?

Filmy Virtual Reality, znane pod akronimem VR, to rewolucja w zakresie rozrywki i sztuki filmowej, na jaką czekaliśmy. Ich zrealizowane jest możliwe dzięki wieloobiektywowej kamerze sferycznej, która rejestruje obraz pod kątem 360 stopni.

Dlaczego filmy 360 stopni są tak wyjątkowe?
       Technologia VR pozwala na niemalże przeniesienie się widza do wirtualnej rzeczywistości, która została wcześniej wykreowana lub też nagrana. Obserwujący wchodząc w wirtualny świat, może w sposób samodzielny dokonywać manipulacji perspektywą – przybliżać, oddalać, czy też skupiać się na szczegółach, które interesują go najbardziej – dzięki czemu może on odnieść wrażenie uczestnictwa w wydarzeniach, które może podziwiać przecież tylko ukazanych na filmie.
      
       Jak oglądać filmy VR? Czy ich odtworzenie wymaga specjalistycznego sprzętu?

       Absolutnie nie! Filmy 360 stopni bez przeszkód obejrzysz na każdym urządzeniu, które ma możliwość odtwarzania zwykłych filmów. Za pomocą myszki, ekranu dotykowego, czy touchpada dostosujesz perspektywę kilkoma prostymi kliknięciami lub dotknięciami na komputerze stacjonarnym, laptopie, urządzeniach mobilnych, a także gogli wirtualnych dedykowanych do technologii VR.
      
       Czy czeka nas przełom w kinematografii?

       Niektórzy twierdzą, że dni filmów w 2d i – mało zachęcającym – 3d, są tak naprawdę policzone. I tylko wyczekują oni dni, kiedy to na wielkim ekranie zagoszczą filmy sferyczne, gdzie widzowie sami będą decydować, co tak naprawdę chcą oglądać. Jeszcze do niedawna technologia umożliwiająca nagrywanie filmów VR, była powszechnie używana i wykorzystywana do tworzenia wirtualnych spacerów. Jednak, jak widać jej potencjał jest o wiele większy.
      
       Jak kręci się filmy VR?
       Zarówno realizacja, jak i montaż filmów 360 stopni znacząco różni się od tego, co robi się w przypadku filmów w znanych nam dotychczas technologiach. Znaczącą odmianą, która niejako „wymusza” innych sposób filmowania, to umiejscowienie widza w centrum akcji. W przypadku filmów VR niezbędne jest również odpowiednie przygotowanie planu filmowego. Ekipa nagrywająca nie może być umiejscowiona za kamerą. Kamera – podobnie, jak widz – znajduje się w samym centrum wydarzeń i rejestruje wszystko, co znajduje się wokół.
       Do kręcenia filmów VR wykorzystuje się kamery sferyczne – które posiadają wbudowane kilka obiektów rejestrujących obraz dla określonych fragmentów całości wizji – a także drony – dzięki czemu, możliwe jest "wzniesienie się" widza i przeniesienie jego wizji na perspektywę lotu ptaka.
      
       Dlaczego warto kręcić filmy VR?

       Bez wątpienia jest to narzędzie, które ma ogromny potencjał i daje ogromne możliwości zarówno tworzenia – dla samego jego twórcy – jak i odbioru – dla jego widza, co sprawia, że kontakt z nim jest niezwykłą przyjemnością. Techniki sferyczne to również doskonałe narzędzie marketingowe, które sprzyjać będzie prezentacji nieruchomości, wnętrz gabinetów, mieszkań, czy domów.
      
       Artykuł poleca serwis internetowy www.ostro-video.pl
      
                                                              ----------------- artykuł sponsorowany -----------------
      
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl