UWAGA!

Forum okryte tajemnicą

14 marca będzie znany ostateczny kształt specjalnego raportu o stanie miasta i perspektywach jego rozwoju. Pracuje nad nim Elbląskie Forum Społeczne. To inicjatywa na rzecz przyszłości miasta działająca ponad politycznymi podziałami. Dzisiaj obradowali przewodniczący pięciu specjalnych podkomisji. Mamy informacje jednak tylko w jednej sprawie, bo - jak się okazało - spotkanie było zamknięte dla dziennikarzy.

Podkomisja do spraw przyłączenia Elbląga do Pomorza już zakończyła prace. Jak wynika z jej opinii, elblążanom jest bliżej (po każdym względem) do województwa pomorskiego i w ich wniosku zawarta jest chęć ponowienia procedury mającej na celu zmianę przynależności administracyjnej miasta.
     - Rozważając wszelkie możliwe za i przeciw, wszystkie podmioty, a więc organizacje społeczne, pozarządowe, związki zawodowe i samorządowe, biorące udział w posiedzeniach podkomisji, doszły do takiego wspólnego wniosku.
     Tendencje mieszkańców generalnie się nie zmieniły. Są też oczywiście głosy, bardzo pragmatycznie ustosunkowujące się do obecnej sytuacji prawnej i akceptujące ją - powiedział Andrzej Kempiński. - Wskazywaliśmy na wszystkie aspekty wynikające z różnego rodzaju programów przedakcesyjnych (z których jest możliwość pozyskania znacznych środków finansowych na inwestycje dla Elbląga ze względu na to, że miasto należy do jednego z najbiedniejszych regionów w kraju – przyp. autora), jednak ich opinia pozostała taka, a nie inna.
     Zastanawiano się też, co zrobić. Padały głosy, by zachęcić do przeprowadzenia np. konsultacji w gminach powiatu ziemskiego czy w gminie Elbląg, bezpośrednio graniczącej z województwem pomorskim lub też dążyć do stworzenia jednego, silnego powiatu na bazie powiatów elbląskiego i nowodworskiego.
     - Nie ma zapisu, który wskazywałby cezurę czasową, wymagającą ponowienia tych czynności - stwierdził Kempiński. - Czeka nas jednak dalsza praca, związana z rozpropagowaniem tego stanowiska. Zdecydowana większość elblążan jest takiego zdania jak my.
     Andrzej Kempiński dodał, że również czeka ich praca z parlamentarzystami, by wsparli i zechcieli realizować pomysł, bo tylko oni mają możliwość inicjatywy ustawodawczej i wpływ na zmianę ustawy w szczegółach dotyczących Elbląga.
     - Musimy też poinformować wojewodę warmińsko-mazurskiego, bo on jako gospodarz województwa musi mieć świadomość istniejącego stanu rzeczy - powiedział Andrzej Kempiński.
     I to niestety wszystkie informacje, jakie udało nam się zdobyć jeszcze przed spotkaniem przewodniczących podkomisji Forum Społecznego. Wprawdzie prezydenta Henryk Słonina powiedział, że spotkanie nie jest tajne, ale pan rzecznik uprzejmie wyprosił jedynego dziennikarza z sali. Nie znamy więc wniosków podkomisji do spraw bezrobocia czy do spraw inwestycji...
J
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Podkomisja ds. bezrobocia miała się spotkać z podkomisją ds. inwestycji (przeciwko temu podziałowi był radny Pan Jerzy Wilk) i ustalić wspólne stanowisko. Nie było takiego spotkania, a przecież razem tworzyły komisję ds. gospodarczych. Na zebraniach podkomisji ds. bezrobocia dawano szansę wypowiadania się tylko profesorom - innym nieraz coś się udało na siłę powiedzieć. Członkowie tej grupy byli lekceważeni przez Pana Przewodniczącego podkomisji - Pana Borzęckiego, który właściwie sam się wybrał Przewodniczącym. Sam też napisał pierwsze podsumowanie, oceniajac pracę samorządu, do czego nikt Go nie upoważnił. Nie zostaliśmy poinformowani, że pierwsze opracowanie było do wglądu w wydziale Strategii i Rozwoju. Wykładowca Pan A. Górnicki poinformował członków podkomisji - w piatek 22.02, żeby wybić z głowy możliwość zatrudnienia ludziom po 40 roku życia. Pan Borzęcki narzucał grupie to, co może być zapisane. Nie chciał wchodzić w szczegóły. Uważam, że w tych podkomisjach nie powinni pracować ludzie z Zarządu miasta. Oni mieli szansę się wykazać, pobierajac pensję. W żadnym wypadku nie powinni być Przewodniczącymi żadnych komisji - a pchają się wszędzie. Jako uczestnik - oceniam, że te spotkania były kolejnym "bleblaniem". Pan Wilk miał rację, nie zgadzając się na podział komisji. Nie wierzę, że większość z członków tego forum chce pomóc bezrobotnym. Dla wielu była to możliwość pokazania się przed kolejnymi wyborami. Członkowie Urzędu Miejskiego nie powinni brać udziału w tym forum. To oni w końcu opracowali nieudaną strategię walki przeciwko bezrobociu (1999 r.), za co mieli zapłacone. A teraz znowu narzucali innym członkom komisji swoje wnioski. Poza tym godziny pracy były nie do przyjęcia. Członkowie UM chcieli pracować przed godz. 15, bo czmu mieliby siedzieć po godzinach swojej pracy. NIEUDANE FORUM. Kolejny, do niczego nie prowadzący zryw władz miasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Członek FORUM - podkomisji ds.(2002-02-26)
 • Elbląskie Forum Społeczne skończy się fiaskiem. Proszę spojrzeć co jest w tym pierwszym komentarzu obok artykułu i jak UM podchodzi do poinformowania mieszkańców Elbląga o szczegółach prac. Smutna prawda - mamy władzę w rękach 50 latków wychowanych zawodowo w komunie i tam też ukształtowanych mentalnie i zawodowo. Ich głównym celem będzie teraz obrona stołków tak aby dojechać do emeryturki.
 • Przepraszam wszystkich 50 latków. Uwaga skierowana jest i była do osób rządzących Elblągiem - mentalne dziedzictwo Prezydenta który szlify zdobywał w Związku Młodzieży Socjalistycznej z pewnością bardzo jest pomocne przy dzisiejszych obowiązkach np.: rozmowy z niemieckim inwestorem zainteresowanym rynkiem na Dąbka i tak dalej. Raz jeszcze sorry
 • Martwi mnie, że tak mało ludzi bierze udział w tej dyskusji. Czyżbyśmy się przyzwyczaili do bezrobocia? A Zarząd miasta - czas odejść. Może zaczęlibyśmy pracować bez udziału kogokolwiek z Urzędu Miasta? Bo na nich, nie ma co liczyć. Potrwfią tylko powtarzać zasłyszane od kobiet z Ligi Kobiet Polskich - "bezrobocie dziedziczne". Powtarzało to 4 członków Zarządu Miasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Andrzej L.(2002-02-26)
 • Wyżej był błąd. Martwi mnie, że tak mało ludzi bierze udział w tej dyskusji. Czyżbyśmy się przyzwyczaili do bezrobocia? A Zarząd miasta - czas odejść. Może zaczęlibyśmy pracować bez udziału kogokolwiek z Urzędu Miasta? Bo na nich, nie ma co liczyć. Potrafią tylko powtarzać zasłyszane od kobiet z Ligi Kobiet Polskich - "bezrobocie dziedziczne". Powtarzało to 4 członków Zarządu Miasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Andrzej L.(2002-02-26)
 • Szybko uciekł z wizji ten artykuł i opinie. Ktoś temu "zaradził", nie uważacie Państwo?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Maria L.(2002-02-26)
 • Zniechęcenie, brak perspektyw, ukształtowanie się wizerunku urzędnika, polityka, że oni potrafią jedynie sięgać po kasę - to wszystko powoduje, że ludzie już mają dość kolejnych akcji na rzecz czegokolwiek, które za kazdym razem nic nie przynoszą. Dlatego nie ma się czemu dziwić, że tak niewiele osób zabrało tutaj głos. Coraz ciężej zachęcić ludzi do wspólnego uczestnictwa w życiu społecznym miasta. To stwarza dodatkowe korzyści paniom i panom u władzy. NIkt sę ich nie czepia, bo opinia publiczna jest zniechęcona obecną sytuacją. Dlatego też powinniśmy tym bardziej działać, zacząć wspólnie dyskutować o problemach w naszym mieście i szczególnie uważnie nadzorować prace w Ratuszu. Niech czują presję!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Pan NIkt(2002-02-26)
 • O co chodzi z tym „bezrobociem dziedzicznym”? Czy to jest podobnie jak za czasów niewolniczych? Czyli niewolnicy mogli płodzić i rodzić tylko niewolników, natomiast dzisiaj, w dobie postępu cywilizacyjnego, bezrobotni tylko bezrobotnych? Mam na myśli zasadę dziedziczenia nadanych uprawnień rodowych:)))
 • Jeżeli władza w osobie jej rzecznika wyprzsza dziennikarza ,to albo pie...szą tam farmazony nie nadające się do prasy, albo mają tajemnice przed przypadkowym społeczeństwem. I ile kosztuje społeczeństwo utrzymanie pana Zielińskiego wraz z ZUS-em biurkiem ,ogrzewaniem itp i po co prezydentowi etatowa papuga?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ciekawy(2002-02-27)
 • Wilk miał rację, ale go próbowano z obu stron zakrzyczeć. Forum jest potrzebne zarówno Słoninie, jak i Kozłowskiemu. Kozłowski pod koniec maja 2002 ma wybory w Solidarności i bedzie się mógł ,,zasłonić", że coś robił, żeby zmniejszyc bezrobocie. Natomiast Słonina chce wytrącić wszystkim, którzy biorą w tym udział ( a biorą prawie wszyscy, oprócz wspomnianego J. Wilka) próbę krytyki swojej działalności przed wyborami, wg zasady - zaakceptowałeś - to siedż cicho.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zatroskany(2002-03-05)
 • UWAGA !!! JEST JUŻ RAPORT FORUM. Miałem okazję mieć go w ręku, a ten co mi go dał - prosił, aby przed przeczytaniem go podrzeć. Rzeczywiście KNOT nie z tej ziemi, same ogólniki i slogany. Składa się z TRZECH części i załącznika w postaci wykazu inwestycji miejskich. Z raportu wynika, że wszystko jest O,kej, a bezrobociu winni są ludzie, bo się nie uczą !. Prawdą jest to co napisano w komentarzach, że bezrobocie opisano oddzielnie niż inwestycje, a podzespoły nie spotkały się wspólnie ani razu. TO SIĘ NIE TRZYMA KUPY !. Muszę przyznać ,że p.J. Wilk miał rację przewidując jak to się skończy. Brawo Profesor(zlustrowany), brawo Prezydent i brawo p. Przewodniczący.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zatroskany(2002-03-07)
 • PANI JOANNO !, jeśli to co napisał ZATROSKANY jest prawdą to niech pani w portalu i Vectrze przepyta wszystkich co sądzą o tym dokumencie. Warto poznać treść i wyniki tak szumnie rozoczętych prac przez Forum.
Reklama