UWAGA!

Gdzie są schrony z tamtych lat

 Elbląg, Jeden z elbląskich schronów
Jeden z elbląskich schronów (fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl.pl)

Gdzie może schować się mieszkaniec Elbląga przed np. bombardowaniem artyleryjskim? Wojna na Ukrainie sprawia, że to nie jest nieuzasadnione pytanie. Urzędnicy zalecają śledzenie środków masowego przekazu, bo tam będą zamieszczane informacje na ten temat w razie zagrożenia. Alternatywą są piwnice, parking pod CH Ogrody i przejście podziemne pod torami.

Wojna na Ukrainie może budzić obawy. Do naszej redakcji czasami dzwonią zaniepokojeni Czytelnicy pytając, gdzie w Elblągu są schrony i miejsca ukrycia na wypadek zagrożenia. Tymczasem - jak się okazuje, jest to informacja poufna.

„Na podstawie pisma Szefa Obrony Cywilnej Kraju (...) z 08.03.2022 r. dotyczącego nałożenia klauzuli niejawności w zakresie budowli ochronnych informacje dotyczące usytuowania, ilości oraz oznaczenia schronów i miejsc ukrycia w myśl przedmiotowego pisma stanowią informacje niejawne - napisał Witold Wróblewski, prezydent Elbląga w odpowiedzi na interpelację radnego Pawła Kowszyńskiego (PiS) w tej sprawie.

Jeszcze cztery lata temu informacje o schronach były dostępne. W 2018 r. nasza redakcja odwiedziła nawet jeden z takich schronów, „W mieście jest sześć schronów powstałych głównie w latach 50. ubiegłego wieku. Trzy z nich są w pełni wyposażone. Posiadają urządzenia filtrowo-wentylacyjne i prądotwórcze, zbiorniki na wodę, drzwi. Dodatkowo w Elblągu jest 49 ukryć, w tym 29 w pełni wyposażonych" - pisaliśmy wówczas.

- Różnica między schronem a ukryciem polega na jego wielkości i odporności na zniszczenia – wyjaśniał wtedy Rafał Czirson, podinsp. ds. obronnych Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. - Schrony, popularnie zwane również bunkrami, są odporne na zagruzowanie i osłabiają promieniowanie jonizujące na więcej niż stukrotne. Ukrycie z kolei zapewnia ochronę jedynie przed promieniowaniem“ - cytowaliśmy go w tekście „Schron - na wszelki wypadek“.

Wielu mieszkańców naszego miasta nie wie, gdzie w razie niebezpieczeństwa znajdują się schrony i miejsca ukrycia. Dowiedzą się o ich lokalizacji, kiedy... urzędnicy stwierdzą, że będzie taka potrzeba.

„Informacja o lokalizacji schronów i miejsc ukryć zostanie w razie konieczności podana z wyprzedzeniem poprzez środki masowego przekazu, umieszczenie odpowiednich informacji na plakatach, za pomocą aplikacji Ostrzegator oraz poprzez elektroniczne syreny umieszczone na terenie miasta Elbląg“ - informuje w odpowiedzi na nasze pytania Łukasz Mierzejewski z biura prasowego elbląskiego ratusza.

Znowu wracamy do naszego tekstu sprzed czterech lat: „W Elblągu obiekty ochronne zlokalizowane są zazwyczaj w zakładach pracy, w szkołach i budynkach ważnych z punktu widzenia strategicznego. U nas są to budynki gospodarcze i zakłady miejskie, których strata zachwieje podstawy produkcyjne miasta“ - mówił wówczas Rafał Czirson. Czy coś się od tego czasu zmieniło? Tego nie wiemy, bo to tajne przez poufne.

Administrator każdego schronu jest zobowiązany o dbanie o takie obiekty. Urząd Miejski poinformował nas, że w tych, którymi administruje ratusz, w 2020 r. dokonano przeglądu instalacji elektrycznej, w 2021 r. - odmalowano jeden schron. 29 marca obecnego roku urzędnicy dokonali przeglądu części schronów i ukryć.

Mamy nadzieję, że do tego nigdy nie dojdzie, ale co mają zrobić mieszkańcy, kiedy trzeba będzie się schować przed bombardowaniem?

- Mieszkańcy budynków w sytuacji zagrożenia mogą schować się również np.: w piwnicach. Do miejsc ochronnych można zaliczyć również tunele czy podziemne parkingi. W Elblągu jednymi z takich miejsc są np. przejście podziemne pod torami przy dworcu kolejowym czy parking podziemny w Centrum Handlowym Ogrody - informuje Łukasz Mierzejewski.

Od czterech lat nic się w tej kwestii nie zmieniło. W 2018 r. podinspektor ds. obronnych miał dla elblążan taką samą radę: „Mieszkańcy budynków miejskich mogą schować się np. w piwnicach – wskazywał wówczas urzędnik. - Do miejsc ochronnych należy zaliczyć także metro (to akurat Elbląga nie dotyczy) i tunele. W naszym mieście jednym z takich miejsc jest np. przejście podziemne pod torami przy dworcu kolejowym“.

 

Informacje Rządowego Centrum Bezpieczeństwa na temat bezpieczeństwa w przypadku wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń, w tym ewentualnego konfliktu zbrojnego znajdziesz tutaj.

SM

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Dobrze, że nikt nie wie bo ludzi by rodzinami na zmianę w kolejce stali.
 • No coś w tym jest :) Mało jest ludzi inteligentnych i zdrowo myślących na tej planecie. Może jakieś 10% ogółu. Gdyby gatunek ludzki w 99% był myślący nie byłoby wojen, religii, przestępstw, gwałtów, rabunków. Jedynie zdrowe życie, pełnia szczęścia, zgoda międzyludzka i mega postęp technologiczny.
 • Tunel pod torami to chyba najgorsze miejsce jakie można sobie wyobrazić na schron.
 • @Ultra - Taaaa, ze szczególnym naciskiem na ''mega''.
 • haha.... będą latały nad nami pociski, rakiety, ostrzał - a ktoś będzie biegał i rozklejał plakaty o miejscu schronienia?? serio?? teraz to jest śmieszne - za chwilę może być tragiczne. Bo chyba nie myślicie, że przyjdą zapukają i spytają " przepraszam, czy plakaty o schronach są już rozklejone na mieście, bo chcielibyśmy do was strzelać". Rozumiem że kto ma wiedzieć ten wie - czytaj władza się schowa, a szary człowieku karabin na ramię i walcz w obronie tych tchórzy w bunkrach.
 • oni czekają jak rakiety wystrzelą z Kaliningradu wtedy będzie za późno na przekaz informacji w panice, do tego infrastruktura i GSM mogą być doszczętnie zniszczone i żaden przekaz nie dotrze do mieszkańców na czas. Na co wy czekacie ? Na co wy liczycie że Rusek poczeka na wasze komunikaty ? Skandal !!! Ci odpowiedzialni za te schrony i informacje powinni dostać kubeł zimnej wody jak to Sikorski zrobił delegacji Ukrainy w Monachium 20.02.2022
 • To powiedzcie teraz, gdzie są te schrony. Bo w Elblągu to nawet nie znamy dnia ani godziny, kiedy to wyrzutnie Iskander, które już są wycelowane w Polskę, zostaną uruchomione z Obwodu Kaliningradzkiego. To może się stać z dnia na dzień... I co wtedy? Będziecie pukać od drzwi do drzwi i mówić, gdzie się ewakuować? Buehehe... Śmieszni jesteście. Elbląg nigdy nie miał szczęścia do urzędników.
 • Od szczęścia zależy, czy się przetrwa, a nie od schronu. Prędzej piwnica w domu będzie bezpieczniejsza niż schron, oczywiście zakładając, że nie byłyby użyte bomby atomowe, bo na takowe nic nie pomoże. Patrząc na to co dzieje się na Ukrainie, podczas wojny nie panują żadne zasady, bo bombardują teatry, szpitale i schrony.
 • Czy władze miasta mają jakś plan na wypadek W, schrony, ewakuacja ludności itp
 • Odpowiedni departament już dawno powinien być przewietrzony, odświeżony bo sorry kompletnie sobie nie radzą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29
  1
  Kat_Na_Idiotów(2022-04-14)
 • "przejście podziemne pod torami" z trzema wielkimi wlotami bez żadnej osłony, Parking pod kerfurem z kartonu to było widać jak rozbudowywali Ogrody, betonu minimum za to szajsu i ścianek działowych z kartongipsu 95 % i to ma być schron BUEEEEHEHEHE. Brak ELEMENTARNEGO myślenia, rozumu I WIEDZY w kwestii schronów jest porażający Zacznijcie działać, współpracować i słuchać wojska które wie coś na temat ochrony cywili w czasie wojny nieuki. Porażka jeżeli tak jesteście nieprzygotowani do zagrożenia to jest to podstawa żeby was natychmiast odwołać z urzędniczych stanowisk bo społeczeństwo nie ma żadnej konkretnej osłony ani obrony przed ruskimi atakami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  1
  Jack Strong(2022-04-14)
 • @Ultra - To Ty raj opisałeś nie świat rzeczywisty; -)
Reklama