UWAGA!

Harcerze ZHP niosą pomoc w czasie pandemii

 Elbląg, Harcerze ZHP niosą pomoc w czasie pandemii
(fot. nadesłana)

To już miesiąc, od kiedy harcerki i harcerze Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP pełnią służbę na terenie województwa. Każdego dnia ponad 100 pełnoletnich wolontariuszy w 21 miejscowościach wspiera walkę z pandemią koronawirusa.

Dokładnie miesiąc temu Chorągiew Warmińsko-Mazurska ZHP uruchomiła numer alarmowy (535 056 768), na który mogą zgłaszać się seniorzy oraz osoby niepełnosprawne i potrzebujące. Dotychczas przyjęto ponad 100 zgłoszeń, na które systematycznie odpowiadają wolontariusze z 21 hufców działających na terenie Warmii i Mazur.

Pozostając w stałym kontakcie z placówkami opieki społecznej na terenie województwa, harcerki i harcerze niosą pomoc tam, gdzie zajdzie taka potrzeba. Pomiędzy pracą zdalną, lekcjami, zbiórkami oraz służbą - szyją maseczki. Tych udało się uszyć już ponad 15 000. Komenda chorągwi koordynuje działania wolontariuszy, pozyskuje środki ostrożności, szkoli oraz przygotowuje do bezpiecznej służby. Uruchomiono również wsparcie psychologiczne dla członków chorągwi z pomocą jednej z instruktorek, która na co dzień pracuje jako psycholog. Ponadto, z inicjatywy władz chorągwi, powstał pomysł na akcję „Harcerskie czytanki”, w ramach której instruktorki i instruktorzy codziennie o stałej porze czytają na żywo książkę Zbigniewa Nienackiego „Pan Samochodzik i zagadki Fromborka”. Wszystko po to, by zapewnić rozrywkę przebywający w domach dzieciom.

Jakie działania podejmują hufce ZHP w regionie elbląskim?

 

Braniewo

Kadra Hufca ZHP Braniewo im. Mikołaja Kopernika wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Braniewie przygotowuje i rozwozi paczki żywnościowe dla potrzebujących. Wolontariusze wspierają seniorów w codziennych czynnościach, takich jak chociażby zakupy. Zaprzyjaźniony szkolny psycholog służy wsparciem psychologicznym dla członków hufca. Rozpoczęta została akcja szycia maseczek. Na razie udało się ich wyprodukować około 200 sztuk. Zuchmistrzowie wraz z przedszkolakami przygotowali kartki świąteczne dla seniorów, którym potrzebna jest otucha i wsparcie. Na prośbę Urzędu Miasta, we współpracy z Wojskami Obrony Terytorialnej, harcerscy wolontariusze w ramach Braniewskiej Poczty Maseczkowej dystrybuowali wielorazowe maseczki ochronne dla mieszkańców miasta.

 

Elbląg

Pełnoletni wolontariusze z Hufca ZHP Elbląg przyłączyli się do działań „Oddam obiad Elbląg”. Samodzielnie przygotowują ciepłe posiłki, które następnie rozwożą potrzebującym. Jednocześnie pomagają seniorom w robieniu zakupów czy realizacji recept. Szyte są również maseczki - dotychczas przygotowano około 300 sztuk, które trafiły do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.

 

Orneta

Kadra Hufca ZHP Orneta w ramach pomocy w nauce prowadzi harcerskie korepetycje. Harcerze z Lidzbarka Warmińskiego pomagają lokalnej grupie Joannitów roznosić maseczki ochronne dla mieszkańców.
        

 

hm. Dorota Limontas, rzeczniczka prasowa Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • .. .no i wszyscy dali się nabrać na plandemię, która istnieje przede wszystkim w mediach - polecam stary holiłódzki film na wymuszoną kwarantannę - "Fakty i Akty". .. :(
 • A w Tolkmicku cisza, jakby nie było Włodarza. Czyżby Pani Burmistrz jeszcze urlopowała?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  azenob(2020-04-17)
 • pani burmistrz w pokrzywach
 • A ,gdzie jest harcmistrz Witold i jego harcerzyki ? Rado Miejska brak działań, jak już zatrybicie to wyskakujecie jak Witold z konopii ,z działaniami rozmontowawczymi,destrukcyjnymi ! A może demontaż !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  SamorządzieRadoMiejska(2020-04-17)
 • Ciągle czekam i czekam na maseczkę od włodarzy Elbląga, a moja skrytka pocztowa pusta i pusta. Chyba zabrali maseczki i wywieźli do Olsztyna, może Pasłęka etc. Chyba, że Pan Wróblewski sam szyje, może w tym życiu coś otrzymam obiecanego do ochrony zdrowia, a nie tylko kwitki do zapłaty podatków i karty do głosowania. Wczoraj zaczęłam szyć sama, ale mój wiek 80 lat zrobił to, że nie widzę dobrze i przyszyłam kawałek materiału do palca. Nawet nie bolało. Dzięki Panie Wróblewski.
 • @babcia - kup sobie. stać cie
 • A gdzie elbląski harcerzyk, pan Krause? Dolinka nieczynna, więc powinien chyba coś robić, będąc na cieplutkiej (czytaj - OPŁACANEJ W CAŁOŚCI)posadzie w MOSiR-rze, czyli spółce UM Elbląg?! Ale po co, kasy z tego nie będzie. .. Może przy następnej pandemii. ..
 • @Mamtogdzies - Mamtogdzies - mnie na wszystko stać, ale ty już rozumu nie zdobędziesz. Nie wyczuwasz blusa.
 • A skąd Pan / Pani wie że nic nie robi?
Reklama