UWAGA!

Historia pędzlem i węglem pisana

Elbląg, W poszukiwaniu piękna
W poszukiwaniu piękna (fot. nadesłane).

Pod takim hasłem odbywa się pierwszy klasowy plener malarski uczniów Liceum Plastycznego z Gronowa Górnego. Plener rozpoczął się 11 czerwca w Tolkmicku i potrwa do 18 czerwca. Zobacz fotoreportaż.

- Łyk historii, zachwyt nad pięknem architektonicznym, który niestety stracił wiele poprzez ingerencję człowieka. Bądź co bądź tematów do rysowania jest wiele – od detali architektonicznych aż do całościowego rysunku Kościoła Świętego Jakuba Apostoła – mówi Dominika Lewicka-Klucznik. - Czasami właśnie ten moment „zjawiskowości” pewnej rzeczy jest bardzo krótki – ta chwila światła, klimatu, koloru potrafi być bardzo ulotna.
       Motywy architektoniczne, zabytkowe i krajoznawcze miasta są głównymi, jakie pojawią się w pracach uczniów. A począwszy od Kościoła Świętego Jakuba Apostoła, pozostałości gotyckiej baszty, Kościoła Narodowego, cmentarz z kapliczkami czy nawet budynek dworca, port i plaża dają duże pole do popisu młodym artystom.

 


       - Przedstawienie uroków tego miejsca poprzez pryzmat wyobraźni młodzieży jest szczególnie cenne. Zrywa z przeświadczeniem, iż nie interesują się oni tym, co już było, że historia, zabytki, piękno krajobrazu nie jest już inspirujące – mówi Dominika Lewicka-Klucznik.
       Pod okiem pedagogów – artystów uczniowie kształcą swoje umiejętności z zakresu malarstwa rysunku i fotografii.
       W piątek (12 czerwca) zwiedzali kościół i robili szkice w świątyni. Dodatkowe zajęcia z Panią Anną Panek pozwolą młodzieży spojrzeć na sztukę z trochę innej perspektywy. W weekend czekają regaty, w tygodniu wycieczka do Kadyn.
      
      
       - Taka dawka sztuki jest z pewnością męcząca, wymaga samodyscypliny i koncentracji. Myślę jednak, że ten wysiłek się opłaca, zaowocuje efektami w pracach uczniów. Żaden trud tak nie kształtuje talentu jak systematyczna ciężka praca. Połączona oczywiście z realizacją pasji – podsumowuje Dominika Lewicka-Klucznik.
      
       Tygodniowy plener artystyczny klasy I Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym w Tolkmicku „Historia pędzlem i węglem pisana” współfinansowany jest przez Powiat Elbląski, Gminę Tolkmicko i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Szkoły.
      
      
      

oprac. Anieze
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama