UWAGA!

I LO odkrywcą talentów

 Elbląg, Ubiegłoroczna edycja konkursu,
Ubiegłoroczna edycja konkursu, fot. AD (arch. portEl.pl)

W środę, 21 stycznia o godz. 10 w sali kina „Światowid” rozpocznie się VI edycja „Festiwalu Talentów”, konkursu organizowanego przez Zespół Szkół Ogólnokształcących w Elblągu. Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum Nr 8 będą mogli zaprezentować swoje umiejętności: wokalne, taneczne i plastyczne.

W przeddzień imprezy prezentujemy rozmowę z pomysłodawczyniami i organizatorkami Festiwalu – Moniką Andrzejczyk i Izabelą Świerżewską.
       - W piątek na scenie kina „Światowid” odbyła się próba generalna, jakie są pierwsze wrażenia związane z tegoroczną edycją?
       - Festiwal, jak zwykle, cieszy się ogromną popularnością. W tym roku do konkursu przystąpi ponad trzydzieścioro uczestników. Niektórzy biorą udział po raz… szósty. Wcześniej jako uczniowie Gimnazjum Nr 8, a obecnie jako tegoroczni maturzyści. Wprowadziliśmy też pewne novum, chcemy zmobilizować do interakcji publiczność. Młodzież przygotowała zagadki, filmiki, które mają urozmaicić publiczności poszczególne występy.
       - Jak zrodził się pomysł na zorganizowanie Festiwalu?
       - Inicjatywą wykazała się Iza, która zaproponowała dyrekcji, aby na grunt naszej szkoły przenieść koncert uczniów organizowany przez nią w poprzedniej szkole, w której pracowała.
       - Tak. Rzeczywiście, patrząc z perspektywy czasu w porównaniu z obecną formułą Festiwalu, początki były niezwykle skromne. Impreza odbywała się w szkole. Uczestnikiem mógł zostać każdy uczeń szkoły, ale nie każda klasa mogła być obecna w trakcie. Nagrodami były słodycze i tzw. „Listy żelazne”, zwalniające klasę laureata z ustnych odpowiedzi i klasówek wybranego dnia.
       - Kto obecnie może wziąć udział w Festiwalu? Jakie są kryteria doboru uczestników?
       - Zgłosić może się każdy uczeń. Następnie odbywa się casting, w trakcie którego oceniam zdolności wokalne, sprawdzam umiejętności taneczne i wybieram najlepsze prace plastyczne. – wyjaśnia pani Iza, nauczycielka muzyki, plastyki i zajęć artystycznych w ZSO.
       - Czy pamiętają Panie szczególnie, któregoś z laureatów? Kto z biorących udział najbardziej zapadł w Pań pamięci?
       - Dla mnie, bez wątpienia jest to Marta Burdynowicz. Niezwykły talent wokalny, nieprzeciętny głos, cudowna osobowość. – bez chwili wątpliwości odpowiada pani Iza.
       - Pracujemy z utalentowaną młodzieżą i takich osób można wymienić wiele. W pamięci pozostał mi duet – Magdalena Folwarczna i Paulina „Wirus” Wirkus. Na pewno na kartach historii szkoły złotymi zgłoskami zapisała się postać Karola Bagnowskiego, multi-utalentowanego chłopca. Od dziecka zafascynowany był Michaelem Jacksonem i początkowo występował, prezentując „księżycowy krok” artysty, z czasem doszło granie na instrumentach i śpiew – dodaje pani Monika.
       - Czy wiemy coś o dalszych artystycznych losach uczestników?
       - Wspomniana Marta Burdynowicz studiuje w klasie musicalu w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Anna Adamska, również laureatka, w Studium Wokalno-Aktorskim im. D. Baduszkowej w Gdyni. Dla większości osób biorących udział, jeżeli śpiew taniec, sztuka nie stają się głównym celem w życiu, to pozostają pasją.
       - Kto ocenia występy uczniów? Kim są jurorzy?
       - Każdego roku staramy się dobrać profesjonalne jury. W jego skład zasiadają specjaliści z dziedziny: muzyki, tańca i sztuki. W poprzednich latach byli to, m.in.: Paulina Czyżyk, wiceprezes Stowarzyszenia „Jantar”, tancerka, dyrektor Galerii El – Jarosław Denisiuk. Co roku jurorem z ramienia szkoły jest polonistka, Lucyna Murawska. W tym roku udział potwierdzili dyrektor Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym – Krystyna Brinkiewicz, właściciel Klubu Muzycznego „Mjazzga” – Wojciech Minkiewicz.
       - Z jakich środków finansowany jest Festiwal?
       - Z każdym rokiem jest nam coraz trudniej pozyskać sponsorów. Głównym sponsorem pozostaje Rada Rodziców przy ZSO. Stąd też, po raz pierwszy, musieliśmy ograniczyć pulę nagród. Smutne jest to, że zdolnej młodzieży nam przybywa, jednak mamy coraz większe problemy, by należycie ją wynagrodzić. Dziękujemy również CSE „Światowid” za to, że kolejny raz udostępnił nam swoje progi.
       - Czy mają Panie swoich faworytów w tegorocznej edycji?
       - Jako nauczyciel pomagający w rozwijaniu talentów, nie odpowiem na to pytanie. Chcę pozostać bezstronna. – uśmiecha się pani Iza.
       - Ja stawiam na tegorocznych maturzystów, są to Paweł Marchel i Karolina Piejdak, ubiegłoroczna zwyciężczyni w kategorii śpiew.
       - Dziękuję za rozmowę. Uczestnikom i publiczności życzę dobrej zabawy.
      
Anna Luiza Górecka, rzecznik prasowy ZSO

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama