UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ich życie w ogrodach

 
Elbląg, W sobotę (23 września) świętowali działkowcy
W sobotę (23 września) świętowali działkowcy (fot. SW)

- W tym roku marnie: owoce pomarzły, przeszła inwazja ślimaków, a jabłka gniją. Jednak można wytrzymać, bo działki są piękne - zapewniali działkowcy, którzy w sobotę (23 września) zebrali się przy ul. Chrobrego, by świętować Okręgowe Dni Działkowca Elbląg 2017 oraz jubileusz 120-lecia ogrodów działkowych na ziemiach polskich.

- Jako Okręg Elbląski mamy generalnie ogrody w Elblągu, gdzie jest ich najwięcej, bo 56. W Pasłęku jest 7, w Braniewie są 3, we Fromborku, Tolkmicku, Rychlikach, Pieniężnie, Młynarach, Gronowie Górnym, Gronowie Elbląskim, Rychlikach oraz w Jagodnie po jednym - wskazywał I wiceprezes OZ PZD Zygmunt Wójcik. -  Staramy się propagować uprawianie działek, ostatnio np. braliśmy udział projekcie „Jak nabyć działkę” podczas dożynek parafialnych, gdzie zostaliśmy zaproszeni oraz prowadziliśmy punkt informacyjny na ten temat. Rozdaliśmy wiele materiałów promujących zasady nabywania działek. Zachęcamy ludzi do uprawiania działek gdzie się da, mamy wolne tereny do zagospodarowania, zapraszamy wszystkich chętnych.
       - W tym roku plony nie są takie tragiczne, ale nie są też rewelacyjne - mówił również. -  Na pewno jest słabiej, jeśli chodzi o poprzedni rok. W okresie ostatnich 4 tygodni, a najbardziej podczas poniedziałkowej powodzi. 14 ogrodów zostało zalanych, w tym 4 prawie dosłownie, woda sięgała do poziomu blisko metra, no i są spore straty dla infrastruktury ogrodowej oraz działkowców. Zwracamy się do wszystkich o pomoc m.in.: do naszej centrali w Warszawie oraz do samorządów lokalnych, Jak widać próbujemy pomóc wszystkim poszkodowanym i zarządom ogrodów oraz działkowcom. Niestety, związek nie ma wielu środków do rozdysponowania, możemy wspomóc głównie podstawową infrastrukturę ogrodową (świetlice, podmyte ogrodzenia główne, itp.), ale też w ograniczonym zakresie. Natomiast żeby działkowiec uzyskał środki to wiadomo trzeba być raczej ubezpieczonym albo pisać o poniesionych stratach w mieniu osobistym (altany, nasadzenia) do samorządu jak każdy mieszkaniec. O to też ciągle zabiegamy - podkreślał Zygmunt Wójcik.
       Próśb działkowców wysłuchał prezydent Elbląga Witold Wróblewski, który był gościem wczorajszej uroczystości.
       - Wszystko jest świetnie przygotowane, prezes uhonorował wszystkich długoletnich prezesów ROD nagrodami, dyplomami za ich społeczną działalność - zachwalał Zenon Magoń, działkowiec z Elbląga, prezes ROD "Słoneczne Wzgórze". -  Staramy się przecież, jak możemy udzielając się dla ludzi, dla ogrodów, żeby zieleń była w naszym mieście, żeby miasto zyskało na wyglądzie i świeżym powietrzu. Jeśli chodzi o plony - dodał - to oprócz wiśni i czereśni, wszystko dopisało. To był też wyjątkowy rok dla borówki amerykańskiej, która bardzo pięknie obrodziła.
      
Sebastian Wiśniewski
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama