UWAGA!

II LO zacznie świętować

 
Elbląg, II LO zacznie świętować
(fot. archiwum portEl.pl)

Trwają zapisy na zjazd absolwentów II Liceum Ogólnokształcącego. Szkoła będzie świętować 70. rocznicę istnienia w październiku. Już jednak teraz przypominamy krótko jej historię, a od przyszłej niedzieli co tydzień będziemy publikować rozmowy ze znanymi absolwentami szkoły.

II LO to szkoła z historią. Jest spadkobierczynią Gimnazjum Elbląskiego, powstałego w 1535 roku, w którym nauczali m.in. Wilhelm Gnepheus, bracia Jan i Michał Myliusowie czy Jan Amos Komeński. Do obecnego gmachu ówczesne gimnazjum przeniesiono w latach 1808-1809. Działało tu do 1945 roku, po wojnie zniszczony budynek odbudowano, w 1954 roku przeniosło się do niego Państwowe Gimnazjum i Liceum im. Kazimierza Jagiellończyka, założone w Elblągu 4 października 1945 roku. To właśnie do tej ostatniej daty nawiązują uroczystości jubileuszowe, które odbędą się za kilka miesięcy.
       "To była i jest naprawdę dobra szkoła. Wychowała mnie i zaopatrzyła w porządny zapas wiedzy na całe życie" - wspomina Andrzej J. Wiśniewski, uczeń szkoły w latach 1945-51. - Mam jednak zastrzeżenia do prezentacji historii Szkoły na jej stronie internetowej. Wydaje mi się, ze w kontekście obszernego opisania dziejów Szkoły w poprzednich wiekach i podkreślenia kontynuacji niemieckiego gimnazjum w budynku wybudowanym w 1882 r., należało uwypuklić znaczenie zorganizowania Szkoły w polskim Elblągu w 1945 r. To była przecież pierwsza średnia szkoła z polskim językiem nauczania w historii Elbląga! Zorganizowali ją ludzie wracający z frontów wielkiej wojny, z obozów koncentracyjnych, przesiedlani ze wschodu. Ich wysiłek i determinacja w dążeniu do przywrócenia normalności po wojennej makabrze godne są najwyższego szacunku."
       Już wkrótce absolwenci będą mieć okazję do spotkania z kolegami ze szkolnej ławy. Jubileuszowy zjazd zaplanowano na 10 października. Obchody rozpoczną się o godz. 9 mszą świętą w Katedrze św. Mikołaja w Elblągu w intencji uczniów, rodziców, pracowników i absolwentów szkoły. Zaraz po niej o godz. 11 w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu odbędzie się gala z udziałem gości honorowych, uczniów, rodziców, pracowników i absolwentów szkoły (w programie m.in. uroczyste przekazanie nowego sztandaru szkoły). O godz. 13 w budynku II Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu zaplanowano spotkania absolwentów z nauczycielami i wychowawcami, a o godz. 19 bal absolwenta.
       - W czasie uroczystości 53-letni sztandar przejdzie na zasłużoną „emeryturę” i zastąpi go nowy – informuje Agnieszka Jurewicz, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego. – Jednocześnie pragniemy poinformować, że na zjazd absolwentów nadal można się zgłaszać.
       Osoby zainteresowane uczestnictwem w zjeździe absolwentów mogą zgłaszać się przez formularz zgłoszeniowy na stronie www.zso2.elblag.pl, drogą mailową na adres: 70lecie@2lo.elblag.pl lub osobiście w sekretariacie szkoły. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem 55 625-88-85.
      

      
Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym jubileuszu szkoły.
      
       Od przyszłego tygodnia, co niedzielę, będziemy publikować na naszej stronie rozmowy ze znanymi absolwentami II LO. 
mg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Szkola taka sama jak inna. .. niewazne do jakiej czlowiek chodzil, zawsze i tak chodzil z przymusu i z niechecia
 • niech policzą ilu absolwentów jest już poza Elblągiem. Obstawiam, że jakieś 60%, podobnie zresztą jak w przypadku innych szkół
 • po co ktoś starałby się dostać do II LO(co do najłatwiejszych rzeczy nie należy) gdyby potem chodził tam z niechęcią i z przymusu
 • Szkoła nie taka sama jak inne. Moje dziecko ma szczęście w niej się uczyć. Dobra, życzliwa kadra nauczycieli
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  6
  xxxvvvv(2015-07-19)
 • Szkola taka sama jak inna. .. niewazne do jakiej czlowiek chodzil, zawsze i tak chodzil z przymusu i z niechecia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  7
  Miasto(2015-07-20)
 • No i po co się chwalisz swoją abnegacją? Nie to jest najważniejsze, przecież oprócz tłumoków byli tacy co z radością i wdzięcznością wspominają szkołę, a i także II LO. Troche ludzi jednak pokończyło studia i to nie koniecznie, ,w Wyższej Szkole Gotowania na Gazie, ,. .. Gratulacje dla Kadry tej wcześniejszej i tej obecnej. .. ciągłość szkoły się liczy. Pozdrawiam Wszystkich Absolwentów tych z usmiechem i tych, ,męczących się z życiem, ,. .. .Nie srebro, nie złoto. .. młodość to ptęga!
 • A ja bardzo miło wspominam 4 lata spędzone w II LO :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  3
  absolwentka(2015-07-20)
 • II LO to wyjątkowa szkoła. Bardzo przyjazna atmosfera, świetni ludzie i wysoki poziom.
 • 3 lata w gimnazjum nr 3, teraz rok w II LO i nadal z przyjemnością czekam na następne 2 lata, bo wiem, że się opłaci
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  3
  uczeń(2015-07-20)
 • intryguje nas bal absolwenta, może kilka słow na ten temat? Bo szkołe tradycyjnie obejrzymy na pewno, tyle się w niej zmienia i unowocześnia. Brawo i Gratulacje. Czy zobaczymy naszych dawnych profesorów, bardzo byśmy chcieli.
 • Nie można znależć telefonu aktualnego do tej szkoły - podawany jest w internecie błędny !!!!! Czemu ktoś tego nie sprostuje !!!!!
 • Portalu El! Jako żywo nie przypominam sobie, abym mówił to, co włożyliście w moje usta. Ale chętnie coś powiem o "Jagiellończyku", dobrze go wspominam. AJW
Reklama