UWAGA!

Ile lumenów do pokoju?

2019-09-17
10:07

Zgodnie z definicją lumen to jednostka strumienia świetlnego. Określa ona ilość światła emitowanego przez dane źródło oświetlenia. Im więcej lumenów, tym bardziej intensywny strumień. Ile lumenów potrzeba, aby precyzyjnie oświetlić pokój, łazienkę i kuchnię? Podpowiadamy.

Jeszcze jakiś czas temu moc większości żarówek wyrażano w watach. Dziś waty coraz częściej zastępują lumeny.

 

Czym są lumeny?

 Lumeny to jednostka strumienia świetlnego. W przeciwieństwie do watów nie wskazują, ile energii zużyje żarówka, ale ile światła wyemituje. Porównanie żarówek na podstawie wartości lumenów jest więc bardzo precyzyjne.

 

Ile lumenów na m2?

Wybierając żarówki, warto więc zwracać uwagę przede wszystkim nie na wartość wat, lecz na wartość lumenów. Dobrze dobrane precyzyjnie oświetlą wnętrze, znakomicie, spełniając swoją rolę.

 Warto wiedzieć: jeśli jedna żarówka będą świecić punktowo, a druga światłem rozproszonym, efekt oświetlenia może być inny. Nawet pomimo identycznej liczby lumenów. Wskaźnikiem, który pozwala określić, ile światła rzeczywiście dotarło do konkretnej powierzchni, są luksy.

 

 

Czym są luksy?

 Luksy to parametr, który określa ilość światła w konkretnym punkcie pomiarowym. Ilość luksów na danej płaszczyźnie (np. w konkretnym punkcie na stole czy biurku) powie nam, ile światła dotarło właśnie do tego miejsca.

 

Przeliczenie lumenów na luksy

 Precyzyjne przeliczenie lumenów na luksy będzie wymagać profesjonalnego oprogramowania. Wartość ta zależna jest bowiem nie tylko od określonej na żarówce jednostki strumienia świetlnego, ale również od kąta rozproszenia lampy, wysokości, a nawet… koloru ścian. Przybliżoną wartość możesz jednak obliczyć samodzielnie.

 

Pokój

Aby swobodnie czytać książką czy przeglądać prasę, w punkcie pomiarowym (czyli np. na stoliku czy biurku) powinno być 500 luksów. Aby uzyskać taki efekt, zastosuj 5W z lampy LED na 1m2. Jeśli salon ma 15 m2, umieść w nim 3 lampy LED o mocy 25W (3 x 25W = 75W).

 

Sypialnia

 

Oświetlenie w sypialni powinno być zdecydowanie mniej intensywne niż w salonie. Tutaj z powodzeniem wystarczy 250 luksów, czyli 2,5W z lampy LED na 1m2. Jeśli sypialnia ma 10m2, umieść w niej 2 lampy o mocy 12W (2 x 12W = 24W).

 

Łazienka

Do wykonania zabiegów pielęgnacyjnych takich jak golenie czy makijaż potrzebne jest intensywne światło. W łazience powinno być więc około 600 luksów. Chcąc uzyskać taki efekt, zastosuj 6W z lampy LED na 1m2. Jeśli łazienka ma 8m2, użyj 3 lamp LED o mocy 16W każda (3 x 16W = 48W).

źródło: https://www.unilight.com.pl/

 

---- materiał płatny ----

.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej