UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Inne spojrzenie na Holocaust

W dzisiejszym społeczeństwie coraz częściej daje się zauważyć wzrost negatywnych postaw, jakimi są ksenofobia, nacjonalizm i antysemityzm. Rodzą się one najczęściej wśród młodzieży, która jest bardzo podatna na różne wpływy. Nierzadko stają się one niestety przyczyną niewłaściwych zachowań wobec przedstawicieli innych narodowości, zwłaszcza wobec Żydów.

Dlatego też postanowiono wdrożyć w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na terenie Warmii i Mazur projekt „Szoah – zbrodnia bez przedawnienia”. Projekt ten uzyskał grant Ministerstwa Spraw Zagranicznych USA za pośrednictwem Ambasady USA, w samym Elblągu realizowany będzie przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 – II Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Jagiellończyka oraz Polskie Towarzystwo Historyczne, oddział w Elblągu.
       W projekcie udział bierze jedenaście szkół z województwa warmińsko-mazurskiego – około 30 nauczycieli i 300 uczniów. Zadaniem nauczycieli jest wprowadzenie swoich podopiecznych w temat Holocaustu, przybliżenie tragedii ludzi, którzy stali się jego ofiarami. Pedagodzy, odpowiedzialni za realizację projektu, zostali zobowiązani do stworzenia własnego scenariusza zajęć, przeprowadzenia zgodnie z nim lekcji i zaprezentowania swoich działań na terenie szkoły podczas konferencji podsumowującej projekt (w kwietniu 2012 r.).
       Pod bacznym okiem autorki i koordynatorki projektu Marii Kubackiej współpracować ze sobą będą przedstawiciele takich placówek, jak Zespół Szkół w Pasłęku (Katarzyna Panimasz), Gimnazjum w Milejewie (Danuta Podgórska), Gimnazjum w Gronowie Górnym (Renata Perlińska), Gimnazjum nr 2 w Elblągu (Irena Bieniek), Zespół Szkół Ekonomicznych w Elblągu (Hanna Wielgolaska), II Liceum Ogólnokształcące w Elblągu (Anetta Sosnowska), Zespół Szkół Zawodowych w Braniewie (Małgorzata Roguszewska), Zespół Szkół im. Ireny Kosmowskiej w Suszu (Krystyna Ulatowska), Gimnazjum w Burkacie (Beata Czajkowska), Zespół Szkół nr 2 w Działdowie (Jolanta Jeznach, Iwona Malik), Zespół Szkół im. C. K. Norwida w Nowym Mieście Lubawskim (Bartłomiej Bartkowski). Swojego wsparcia w realizacji projektu udzielą również dyrektorki II Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu – Agnieszka Jurewicz i Renata Świąder.
       Ale nie tylko nauczyciele będą mieli pole do popisu podczas realizacji tego edukacyjnego przedsięwzięcia. Nie zapominajmy także o uczniach, którzy biorąc czynny udział w zajęciach, będą musieli samodzielnie sprostać zadaniom realizującym cele projektu. Wyniki swojej pracy zaprezentują na spotkaniach międzyklasowych, konferencjach szkolnych itp.
       Projekt ma na celu walkę ze stereotypami, które funkcjonują w naszym społeczeństwie. Ma uświadomić, do czego mogą doprowadzić rasizm, nietolerancja religijna, nacjonalizm, które przecież stanowiły fundament Holocaustu. Wypracowanie u młodzieży postawy zaangażowanej, aktywnej i refleksyjnej jest celem, a zarazem warunkiem powodzenia tego przedsięwzięcia. To uczniowie muszą unaocznić swoim rówieśnikom, jak wielką zbrodnią było uśmiercenie tylu tysięcy Żydów tylko ze względu na ich pochodzenie. Należy zrobić wszystko, by w przyszłości podobne sytuacje nie miały miejsca, by człowiek nie bał się być tym, kim jest...
      
Joanna Cebula, uczennica II LO w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • a moze zydzi z usa zasponsoruja program o przesladowaniach i zabijaniu palestynczykow, przez izraelskiego okupanta? w koncu to ten sam temat.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  sexo z arbaita(2011-12-19)
 • O żydach przed wojną i w czasie wspomina pan Suski też w wydanych teraz wspomnieniach- bardzo ciekawy materiał, młodzi ludzie powinni to przeczytać !!!!!
 • Zwykła bezczelność.
 • Jak nazwac zbrodnie dokonywanie w Palestynie, przez tak kochajacych wolnosc, tolerancję Żydów?przeciez to co tam sie dzieje to eksterminacja. NIkt nie zaprzecza ze podczas II WŚ ginęli Żydzi ale czemu chcecie wmówic że tylko oni cierpieli? Może przypomnijcie młodzieży o takich przyjemniaczkach jak Jakub Berman, Mieczysław MIetkowski, Hilary Minc, Józef Światło, czy może w imie politycznej poprawnośi trzeba udawać że tysiące zamordowanych ludzi walczących o wolną Polskę nie jest wartych pisania i pamięci?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  nie tu holibussines(2011-12-19)
 • Tylko niech na tych lekcjach nauczyciele opowiedzą co teraz izraelczycy robią z palestyńczykami. Ich działania niewiele różnia się od tego co robiło z nimi SS. Eksterminacja jak nic. Wiedzą najlepiej jak to robić, bo trochę żydków wojnę przeżyło.
 • po Palestyńczykach Polacy?????
 • Skąd tu tylu wielbicieli islamistów? Zapraszamy do Pakistanu na poderżnięcie gardła.
 • zbik, dlaczego zaczynasz mieszac religie do tego? my mowimy o tym, ze narod ktory przezyl wiele, bo nie twierdze, ze nie, sam morduje inny narod. a za co? za to samo co niemcy nas, okupant niszczy narod, ktorego ziemie okupuje. nie bylo slowa o religi, tradycji itp.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  sexo z arbaita(2011-12-20)
 • Wolna Palestyna musi powstać. Obecni okupanci cały czas trąbią na cały świat jakoby byli tacy pokrzywdzeni.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  STARYDINO(2011-12-20)
 • Pięknie.. Propaganda w szkole w ramach projektu. Tak jak jeden z przedmówców wspomniał, nie neguje tego że żydzi doznali wielu cierpień w czasie IIWŚ, ale starajmy się by nasza młodzież miała obiektywne spojrzenie na całą sytuację. NKWD w ogromnej części składała się z żydzów, którzy bez żadnych oporów dokonywali egzekucji na Polakach a także skazywali Polaków na lata pobytu w Łagrach (także po zakończeniu IIWŚ) Poza tym żydzi mają bardzo dużo innych grzechów wzglądem ludności Polskiej np: bojówki braci Bielskich na Litwie. Dzięki takim projektom syjonisci chcą wzbudzić poczucie winy w Polakach, co jest elementem większej całości zwanej "Przedsiebiorstwem Holocaust". Ale przecież jak powiedział to Izrael Singer w Buenos Aires na Światowym Kongresie Żydów: "Ponad trzy miliony Żydów zginęło w Polsce i Polacy nie będą spadkobiercami polskich Żydów. Nigdy na to nie pozwolimy (...) Będą słyszeli o tym od nas tak długo, jak Polska będzie istnieć. Jeżeli Polska nie spełni roszczeń Żydów, będzie „publicznie atakowana i upokarzana” na forum międzynarodowym." [źródło: www.wikipedia.pl]
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Mojsze(2012-05-25)
Reklama