UWAGA!

Jak dobrze mieć sąsiada

 Elbląg, Jak dobrze mieć sąsiada
(fot. AD)

Bardzo ważne jest posiadanie kogoś, na kogo możemy liczyć. Gdy zabraknie partnera do rozmów, gdy jesteśmy sami, gdy chcemy się z kimś czymś podzielić, ważne jest, by gdzieś za ścianą, obok nas mieszkał ktoś nam życzliwy, dobry sąsiad, który nas wysłucha i nam pomoże.

– Mam bardzo fajnych sąsiadów, pomagamy sobie wzajemnie, możemy na siebie liczyć. Mieszkam w jednym z wieżowców i w mojej klatce mieszka aż jedenaście kobiet samotnych, dlatego się wspieramy. W takim wieżowcu mieszka wiele ludzi i z większością znam się pobieżnie. Wiele rodzin się wyprowadza i wprowadzają się nowe rodziny. Mieszkam tu już 30 lat. Młodych nie zawsze się zna, ale tych starszych sąsiadów znam dobrze, szczególnie sąsiadów z sąsiednich pięter. Chwilę porozmawia się o swoich sprawach, problemach i jest lepiej na sercu. Ważne jest żeby mieć dobrego sąsiada – mówi mieszkanka jednego z bloków na osiedlu Zawada.
       W sobotę (29 maja) od godz. 16 mieszkańcy osiedla Zawada mieli okazję w ramach Europejskiego Dnia Sąsiada spotkać się ze swoimi sąsiadami, porozmawiać, pobawić się, potańczyć i wziąć udział w konkursach. Organizatorem festynu była Spółdzielnia Mieszkaniowa „Zakrzewo”.
       Ideą Europejskiego Dnia Sąsiada, którego pierwsze obchody sięgają 2000 roku, jest stworzenie trwałych relacji międzyludzkich i otworzenie się na drugiego człowieka.
       Festyn to radosne wydarzenie, mające na celu odwrócić naszą uwagę od codziennych smutków. Mieszkańcy Zawady borykają się jednak z wieloma problemami i nie każdy może liczyć na sąsiedzką pomoc: – Kontakt utrzymuję tylko z jedną sąsiadką. Ludzie mieszkający w tak wielkim wieżowcu raczej słabo się znają. Czasami jedynie tylko z widzenia. Na pomoc sąsiedzką raczej rzadko można liczyć, każdy żyje swoim życiem. Lepiej mieszkało mi się na wsi. Generalnie, żyje się coraz gorzej, czynsze są bardzo wysokie. Wielu ludzi jest zadłużonych. W naszym bloku są w dwa puste mieszkania, ale nie ma chętnych, żeby je kupić, ze względu na wysokie czynsze. Nikt nie chce tu mieszkać – mówi inna wieloletnia mieszkanka Zawady.
      

 


       Większość zebranych na festynie mieszkańców Zawady bardzo chętnie brała udział w przygotowanych konkursach. Na początku odbyło się wręczenie statuetek i nagród dla zwycięzców turnieju tenisa stołowego. Czołowe miejsca zajęli: 1. Adam Zdun, 2. Henryk Kirol, 3. Karol Radecki, 4. Kazimierz Pniewski, 5. Waldemar Lelukiewicz. Podczas festynu odbył się również turniej szachowy, w którym udział wzięły dzieci, konkurs ekologiczny, program artystyczny w wykonaniu dzieci. Były również tańce w takt biesiadnej muzyki wygrywanej przez zespół. Odbył się pokaz samochodów sterowanych. Obecna na spotkaniu policja udzielała porad, jak np. radzić sobie w momencie zagrożenia. Można było także oznakować rowery. Zbierano również pieniądze dla powodzian.
       Festyn okazał się miłą odskocznią dla dorosłych i doskonałą zabawą dla najmłodszych. Oby więcej takich okazji do radości i spotkań z życzliwymi ludźmi.
      
       Zobacz, jak przebiegał Dzień Sąsiada w spółdzielni Sielanka
      
      
      


Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Pewnie żę dobrze mieć sąsiada ale z prawdziwego zdarzenia ale jak się trafi jędza to ci tak umili życie że wszystkiego ci się odechce a mam taką w bloku która myśli że mieszka tylko sama kompletne bezgłowie
 • florek A jeszcze lepiej -miec sąsiadke, i to mlodą. .. hehe
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  florek(2010-05-30)
 • e tam florek a która by na ciebie spojrzeć chciała tofiku jeden
 • To mój kochany Mężulek zdobył I miejsce. Gratulacje!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Żonka(2010-05-30)
 • florek Do niepodpisanego-Czemu TY czlowieku nie odczepisz się ode mnie ?!Ostrzegam, aż sie prosisz bym za obrazę postawil cie przed sądem. A wtedy zabulisz i to slono. .. więc mjeśli jeszcze raz mnie obrazisz tu na tym portalu i innym, to gwarantuje Ci, ze spotkamy sie w sadzie. Zadowolony ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  florek(2010-05-31)
 • postawic to ty mozesz, ale oczy w slup
 • place czynsz 600 zl zeby dziadki mogly sie pobawic. .. paranoja
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kolo z zawady(2010-05-31)
 • FLOREK sie napina jeszcze peknie hihhi przed sad za napinke
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  qwertyuiop(2010-06-01)
 • Apel do mieszkańców Zawady!! Czy Wy wiecie że w następnym roku nie będzie na naszym osiedlu żadnej imprezy. Podobno my mieszkańcy osiedla Zawada chcemy zlikwidować Dom Kultury???!!!!! Ja protestuję!!! Jestem mieszkańcem tego osiedla i chcę aby dalej działała ta osiedlowa instytucja!!!! Co Wy na to?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zadowolona matka ze SDK(2010-06-01)
 • jak bede placil czynsz 400 zl zamiast 600 zl to zorganizuje Tobie "zadowolona matko ze SDK" dom kultury; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kolo z zawady(2010-06-01)
 • Tylko że w czynszu na działalność domu kultury płacisz dokładnie 6 zł 80 gr. Te 200 to technicy, elektrycy i pensje biura. Czytaj ze zrozumieniem pisma ze spółdzielni!!! A likwidujemy to co naprawdę fajne dla wszystkich od dzieci po seniorów. W domu kultury pracują 3 osoby a w biurze. .. ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zadowolona matka(2010-06-01)
 • komuno wróć, kiedyś to filmy puszczali, gry, zabawy, koncerty, a teraz szkoda gadać
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  szlewa(2010-06-02)
Reklama