UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Jak rozwiązać problemy młodego pokolenia?

 
Elbląg, Jak rozwiązać problemy młodego pokolenia?
(fot. WS, archiwum portEl.pl)
Reklama

Jakie są problemy młodego pokolenia? Jak można je rozwiązać? Elbląski senator Witold Gintowt-Dziewałtowski chce poznać opinię czytelników portEl.pl – Może jeszcze w tej kadencji parlamentu uda się niektóre problemy rozwiązać - mówi senator. Zapraszamy do dyskusji.

Senator Witold Gintowt-Dziewałtowski zebrał tematy do konsultacji, które dotyczą problemów młodego pokolenia w takich sprawach jak praca, mieszkanie dla młodych rodzin, opieka nad dziećmi i partycypacja młodych ludzi w decydowaniu o sprawach publicznych. Poniżej przedstawiamy zebrane problemy i pomysły na ich rozwiązanie. Zachęcamy do dyskusji, zgłaszania własnych pomysłów. Państwa konstruktywne komentarze mogą być wykorzystane do tworzenia prawa przyjaznego młodemu pokoleniu i nie tylko.
      
       1. Praca:
       a) dominujące umowy śmieciowe; postulat: likwidacja umów śmieciowych, ozusowanie, obowiązek podatkowy, surowe karanie za naruszanie praw pracowniczych, trwałość zatrudnienia
       b) zatrudnienie na umowach zapewniających wynagrodzenie na poziomie płacy minimalnej; postulat: podniesienie płacy minimalnej o ok. 200 zł
       c) wprowadzenie ulg podatkowych dla pracodawców w firmach, których wynagrodzenie pracownicze (średnie, bez płac osób zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych) rosną szybciej niż wskaźnik inflacji razy 1,5;
       d) dostosowanie struktury kształcenia na studiach wyższych i w szkołach zawodowych do realnych potrzeb rynku pracy;
       e) uruchomienie w Urzędzie Pracy nowego modelu obsługi osób poszukujących pracy „Patron- bezrobotny” polegającego na bezpośredniej obsłudze interesanta. Wyspecjalizowany pracownik Urzędu Pracy (patron) dokonuje oceny kwalifikacji i walorów pozaformalnych poszukującego pracy, odnosi je do kryteriów lokalnego i sąsiednich rynków pracy, alternatywnie wskazuje i pomaga zrealizować niezbędne uzupełnienie wykształcenia i wskazuje ścieżkę poszukiwania pracy dostosowaną do aspiracji i realiów rynku pracy. Każdy z „patronów” prowadzi ograniczoną ilość spraw indywidualnych.
       Niezbędne przepisy wykonawcze.
      
       2. Mieszkanie dla młodych rodzin:
      
a) ułatwienia w dostępie do kredytów mieszkaniowych na zakup mieszkań o wielkości do 70 m2;
       b) niskie oprocentowanie, na poziomie wskaźnika inflacji;
       c) bankowe koszty obsługi negocjowane z budżetem państwa i sponsorowane w części przez państwo;
       d) możliwość zabezpieczenia udzielanego kredytu przez osoby trzecie (fizyczne i prawne)
       e) wprowadzenie preferencji dla mieszkań budowanych na wynajem: mieszkania komunalne, mieszkania Towarzystwa Budownictwa Społecznego, mieszkania spółdzielni mieszkaniowych i spółdzielni socjalnych
       f) częściowo umorzony kredyt,
       g) niskie oprocentowanie kredytu oraz negocjowane koszty obsługi bankowej,
      
       3. Opieka nad małym dzieckiem:
      
a) zmierzać do pełnego zabezpieczenia miejsc w żłobkach i przedszkolach dla wszystkich dzieci,
       b) wprowadzić jako alternatywę wypłatę ekwiwalentu dla rodziców mających dziecko w wieku „żłobkowo-przedszkolnym” (w przypadku trudności ze znalezieniem miejsca w żłobku lub przedszkola) w wysokości stanowiącej średnia dopłatę z budżetu jednostki samorządu terytorialnego do miejsca w przedszkolu – żłobku na terenie województwa będącego miejscem zamieszkania rodziców dziecka.
      
       4. Problem partycypacji ludzi młodych w decydowaniu o sprawach publicznych:
      
a) obowiązek prowadzenia strony internetowej przez jednostki samorządu terytorialnego, agendy administracji rządowej, Sejm, Senat z publikacją projektów aktów prawa państwowego, prawa miejscowego, decyzji administracyjnych dotyczących zbiorowości
       b) obowiązek gromadzenia, agregowania, oceniania i rozważania zastosowania w praktyce opinii, ocen, wniosków i propozycji zgłaszanych przez internautów. Wskazane wyłącznie rozpatrywanie korespondencji nieanonimowych,
       c) kierowanie przez jednostki samorządu terytorialnego, pozostałe organy państwa próśb o ocenę i opinie projektów rozwiązań legislacyjnych i decyzji adm. do organizacji pozarządowych zainteresowanych statutowo daną sferą rozstrzygnięć.
      
       Co sądzicie o takich pomysłach? A może macie własne? Zapraszamy do dyskusji.
      
      
      
opracował Witold Gintowt Dziewałtowski, Senator RP
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • wybory idą. .. .. mumie powstają ze swych katakumb
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  48 0
  clea(2015-06-18)
 • A gdzie niby ta dyskusja ma się odbyć? W komentarzach??? Niepoważne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23 0
  byłaelblążanka(2015-06-18)
 • O proszę kto się znów przed wyborami obudził
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  35 0
  (2015-06-18)
 • Zaraz po prostu zejdę. Facet po czterech latach przypomniał sobie o mieszkańcach 4 miesiące przed wyborami i od razu rzuca pomysłami, które urągają ludzkiej inteligencji i godzą w ludzką godność. Tylko dam wam, dam wam, dam. Państwo zapłaci, państwo dopłaci, państwo załatwi. Nie wspomina tylko, że Wam da, jak najpierw Wam zabierze, bo państwo nie ma swoich pieniędzy, tylko to co weźmie od swoich obywateli. Państwo nie wie co będzie dobre dla każdego, bo nie jest w stanie poznać potrzeb każdego. Wszyscy wiedzą, jakie są problemy, to że praca jest opodatkowana jak wódka i przez to młodzi nie mogą znaleźć pracy, a Wy chcecie dodatkowo wszystko opodatkować (ozusować), żeby pracy było mniej. To, że niema tanich mieszkań dla najbiedniejszych i dla młodych to wina ustawy o "ochronie lokatora" która uniemożliwia najem po niskich kosztach, a wy chcecie z opodatkowanej pracy ładować pieniądze w budownictwo socjalne i dalej skazywać ludzi na życie na rachunek państwa. I na dodatek z nich drwicie takimi tekstami. Wstyd. Jedyne co można życzyć młodym to to, żeby Was nie wybrali Panie senatorze. Młodzi na pewno sobie dadzą radę jak im nie będziecie przeszkadzać, a nie jak to Wy im pomożecie za ich pieniądze. Chyba, że dadzą sobie radę za granicą. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  41 0
  bigi(2015-06-18)
 • A skąd się on urwał. .. Przez 4 lata nic nie zrobił a z tymi deklaracjami to przez 20 lat sięnie wyrobi!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  30 0
  (2015-06-18)
 • spieprzaj dziadu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  37 0
  (2015-06-18)
 • Szansa dla mlodych sa znajomosci, nie panie gwint
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22 0
  ciociazuzia(2015-06-18)
 • Jednym z tych problemów jest sam Dziewiałtowski !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26 0
  (2015-06-18)
 • Oto mamy współautora likwidacji województwa elbląskiego, pirata drogowego i spadochroniarza z SLD w całej okazałości. Temu Panu mówimy zdecydowane nie!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  37 0
  pamięć-cash(2015-06-18)
 • Wszyscy tu bijecie pianę, a przyjdą wybory i tak na tych samych głosujecie, bo. .. , bo zawsze jest jakieś bo. Wybierajcie rozsądnie!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 4
  H200(2015-06-18)
 • Pytanie 1 : do kiedy jest sie mlodym? Po 2 naprawde mnie to smieszy. Co to za kraj????? Ciagle tylko pytania jak wejsc w tylek mlodym, jak wejsc w tylek biedakom i nierobom. Mamy XXI wiek, wszystko na wyciagniecie reki, ludzie niby madrzy, wyksztalceni a nie potrafia sobie poradzic? Niech sami zorganizuja sobe mejsce pracy i dadza prace innym. Ale za trudne miec pomysl, zorganizowac, pilnowac tego. Najlepiej isc na gotowe, odwalic swoje i wrocic do domu. Jak bede musieli zaplacic pracownikowi, utrzymac jego miejsce pracy, martwic sie o lokal, zbyt to moze uszanuja pracodawce. Niech sami zrobia rachunek sumienia i zastanowia sie co daja z siebie, jakimi sa pracownikami a nie tylko wymagaja. Ja wchodzac w dorosle zycie nie mialem nic, nie zalapalem sie na zadna program mieszkaniowy, mam kredyt ktory urosl do 220.000 a mieszkanie aktulanie 140.000.A mi kto pomoze??? Poza tym nic co latwo przychodziie jest szanowane. I zawsze ten co dostanie za free wezmie, ucieszy sie moze ale jak bedzie chcial to i tak wyjedzie. Ile jest takich ze bierze kase z PUP i Mopsu a dorabia za granica i tylko listy przylatuje podpisywac? Nie wiem o co miasto i panstwo chce zatrzymywac nieudacznikow.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 3
  ZszokowanyGlupimiPomyslami(2015-06-18)
 • kto to mówi on który przepędza dzieci koło swojego domu bo za głośno się bawią na podwórku!!! co na to powiesz człowieku
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 0
  cudzy(2015-06-18)
Reklama