UWAGA!

Jak się zachowywać podczas burz

 
Elbląg, Jak się zachowywać podczas burz
fot. arch. WS

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dziś (28 lipca) ostrzeżenia przed silnymi burzami i gradobiciem dla całych Województw Pomorskiego i Warmińsko – Mazurskiego z uwzględnieniem Powiatu Elbląskiego, gdzie zjawiska te prognozowane są na najbliższe dni. Są sposoby, aby zminimalizować straty powodowane przez nagłe zjawiska pogodowe. Zobacz, co robić.

Wichury i gradobicie, które mogą towarzyszyć burzom przemieszczają się szybko, powodując zagrożenie dla życia oraz wielkie straty materialne. W naszym regionie spodziewane są w godzinach wieczornych i w nocy. Aby zabezpieczyć siebie i najbliższych oraz zminimalizować straty, jeżeli jesteśmy w domu należy:
       - sprawdzić, czy zamknięte są okna i drzwi oraz zabezpieczyć je przed nagłym otwarciem;
       - usunąć z tarasów i balkonów wszystkie przedmioty (donice, skrzynki z kwiatami, stołki itp.), które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć dodatkowe zagrożenie uderzając np. przechodniów w głowę;
       - wyłączyć urządzenia elektryczne i gazowe;
       - samochód stojący na zewnątrz możemy przykryć rozłożonym kartonem lub folią, pod którą na przedniej i tylnej szybie ułożymy np. stary sweter (to zabezpieczy przed gradem).
       Eksperci ze Straży Pożarnej radzą, aby podczas silnych wiatrów przebywać na najniższej kondygnacji domu, np. w piwnicy i pod ścianą nośną z daleka od przeszklonych drzwi i okien, aby nie ulec poranieniu; wcześniej umieszczając w tym miejscu latarkę, baterie, radio przenośne oraz lekarstwa (jeśli musimy jakieś regularnie zażywać).
       Co ważne - podczas burz i wyładowań atmosferycznych należy unikać używania telefonu komórkowego, a najlepiej go wyłączyć.
      
       Przebywając podczas burz w terenie należy:
       - unikać przebywania na otwartej przestrzeni i wejść jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekać burzę;
       - nie zatrzymywać się i nie parkować samochodów pod drzewami, słupami energetycznymi (jeśli linia ulegnie przerwaniu zostaniemy porażeni prądem), niestabilnymi konstrukcjami typu wiaty (gdyż często dochodzi do uderzenia pioruna lub złamania drzewa, które może nas ranić), balkonami oraz wysokimi elementami (gdyż przyciągają pioruny);
       - odsunąć się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykać;
       - jeśli przebywamy w kąpieliskach, natychmiast wyjść z wody;
       - unikać korzystania z telefonów komórkowych, a najlepiej je wyłączyć;
       - unikać przebywania na otwartej przestrzeni, gdzie człowiek jest „najwyższym punktem” – w takiej sytuacji jako schronienie należy wykorzystać budowle takie jak: most, wiadukt (stałe konstrukcje) lub zagłębienia terenu (rów, głęboki dół itp.).
       - prowadząc pojazd, należy też pamiętać o możliwych silniejszych podmuchach podczas wyjazdu z lasu lub terenu zabudowanego.
      
       Telefony alarmowe:
       - 112 i 998 do Straży Pożarnej
       - Pomoc Drogowa – 19 637
       - WOPR – 601 100 100
      
Źródło: IMiGW, PSP, oprac. mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama