UWAGA!

Jak uczyć się języka, żeby się go nauczyć?

 Jak uczyć się języka, żeby się go nauczyć?

Jeśli po latach prób nadal nie udaje Ci się nauczyć angielskiego i za każdym razem, gdy ktoś zwraca się do Ciebie w innym języku, masz ochotę uciekać to wiedz, że ma to swoje przyczyny. Jak to jest, że wszystkiego, łącznie z własnym językiem, potrafiłeś się jakoś nauczyć?

Zawsze fascynował nas ten temat, bo jesteśmy specjalistami od języka. Mamy w tej dziedzinie spore doświadczenie. Od 2009 roku nauczyliśmy angielskiego blisko 10 tys. osób, w tym w ciągu 8 tygodni pierwszą polską Top Model Paulinę Papierską, oraz szerokie grono najbardziej wymagających i zapracowanych klientów. Wśród nich są gwiazdy mediów i showbiznesu, oficerowie Komendy Głównej Policji i Biura Ochrony Rządu, a także zarządy i pracownicy największych polskich przedsiębiorstw. Umiejętność swobodnej rozmowy po angielsku uczestnicy uzyskują w ciągu sześciu miesięcy, zaś wskaźnik rezygnacji od lat utrzymuje się poniżej 3 proc., podczas gdy w branży językowej normą jest 75-80 proc. rezygnacji.
       Doświadczenia te pozwalają nam z całą odpowiedzialnością potwierdzić trafność poniższej listy, która przedstawia to, co sprawia, że tak trudno jest opanować obcy język. Dlaczego więc jest tak źle skoro przecież na co dzień posługujemy się jednym z najtrudniejszych języków świata? Co robimy nie tak?
      
       Co robić, żeby NIE nauczyć się angielskiego?

       - Jeśli coś nie przynosi rezultatu, nic nie zmieniaj, próbuj w nieskończoność
       - Ucz się zawsze w ten sam sposób – najlepiej słówek z listy, które wkuwasz jedno po drugim
       - Odkładaj naukę na bardziej odpowiedni moment – na pewno kiedyś nadejdzie
       - Nie próbuj mówić. Poczekaj, aż nauczysz się języka tak, że na pewno nie zrobisz żadnego błędu
       - Ucz się przede wszystkim gramatyki. W londyńskiej restauracji na pewno przetestują Cię z czasów przeszłych
       - Nie ucz się wymowy – mamrotanie pod nosem słówek z listy wystarczy
       - Zaplanuj sobie, że będziesz się uczył codziennie przez trzy godziny i wykręcaj się mnóstwem obowiązków
       - Gdy ktoś odezwie się do Ciebie po angielsku - natychmiast uciekaj
       - Nie szukaj żadnych innowacyjnych metod. Wszystko, co się dało wymyślić, zostało już na pewno wymyślone
       - Nie zapisuj się na kurs. Przerwa dobrze Ci zrobi
      
       Chociaż powyższa lista brzmi jak żart, trafnie opisuje powszechną praktykę nauki języka u większości dorosłych. To dlatego 7 na 10 osób rezygnuje z nauki języka przed upływem roku. Prawdziwy powód jest zawsze ten sam: nikłe rezultaty, niewspółmierne do wkładanego wysiłku.
      
       Dlaczego nie udaje mi się nauczyć języka, chociaż bez trudu potrafiłem nauczyć się wszystkiego innego?

       To nie do końca Twoja wina. Obowiązujący dziś powszechnie system edukacji, także językowej, niewiele zmienił się od czasów Bismarcka. Wtedy też powstał system kształcenia, oparty na dyscyplinie, wszechwładzy nauczyciela nad uczniem i ujednolicenia wszystkiego, co się da – od ławek i ubiorów uczniów przez podręczniki oraz programy nauczania. Dziś edukacja, także językowa, nadal polega na tym, że od ucznia oczekuje się:
       - tego samego
       - w tym samym czasie
       - w ten sam sposób
       - z tymi samymi rezultatami
       To tak jakbyśmy chcieli przygotować do zawodów sportowych 20 biegaczy oczekując, że po wykonaniu dokładnie tych samych ćwiczeń, w takiej samej liczbie, w tym samym czasie, wszyscy osiągną te same rezultaty. Gdyby to było takie proste…

 


       Jak - mając mało czasu, pracę, dom i mnóstwo obowiązków - mogę szybko nauczyć się języka?

       Ucząc się w podobny sposób, w jaki nauczyłaś się własnego. Mark Twain powiedział, że gdyby języka ojczystego uczono nas tak, jak uczy się języków obcych, nikt nigdy nie nauczyłby się mówić.
       Prof. Howard Gardner z Uniwersytetu Harvarda dowodzi, że nie ma jednego rodzaju inteligencji, ale jest kilka różnych form. Gardner wyróżnia ich aż osiem, w tym także inteligencję matematyczno-logiczną i językową, na których oparta jest cała tradycyjna edukacja, w tym nauka języków. Jeśli aby coś opanować, musisz to zrobić – masz silną inteligencję ruchową, zaś wkuwanie odmian to dla Ciebie obcy świat. A co, jeśli Twoją najsilniejszą stroną jest inteligencja muzyczna, interpersonalna albo wizualno-przestrzenna?
       Z najsilniejszej formy naszej inteligencji korzystamy na codzień, odruchowo, tak samo, jak po ciężką torbę sięgamy silniejszą ręką. Dopiero teraz wiadomo, że nauka, dostosowana do indywidualnych typów inteligencji, przynosi nieporównanie szybsze efekty. Wg. Raportu IBM „5 in 5” z 2013 roku, obecnie cała edukacja gwałtownie skręca w stronę indywidualizacji nauczania.
       Języka możesz już uczyć się tak, jak akurat Twój mózg lubi najbardziej. Właśnie teraz, odruchowo, gromadzisz informacje dotyczące np. Twojego hobby. W ten sam sposób uczymy na naszych szybkich kursach angielskiego Metodą Colina Rose. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak możesz szybko zacząć swobodnie rozmawiać po angielsku i wreszcie być sobą w tym języku, umów się na spotkanie informacyjne w jednej z kilkudziesięciu placówek Instytutu Colina Rose w kraju. To nic nie kosztuje. Nasi najlepsi trenerzy wyjaśnią Ci dokładnie, jak wygląda nauka języka dostosowana do Ciebie, jak i dlaczego działa i czym najbardziej różni się od tego, co dotąd nie sprawdziło się w Twoim przypadku. 
      
      

Szkoła Językowa Nowoczesny Angielski
       www.nowoczesnyangielski.pl
       Ul. Garbary 1/2A, 
       Tel.: 789 100 288

      
-------------Art. sponsorowany-------------
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie