UWAGA!

Jak ugryźć problem z dopalaczami

 Elbląg, Jak ugryźć problem z dopalaczami
(fot. AD)

Od początku roku w elbląskich szpitalach 90 razy udzielano pomocy medycznej osobom po zażyciu dopalaczy. Elbląski sanepid w ostatnich latach przeprowadził 23 kontrole w punktach sprzedaży tych substancji, wydał trzy zakazy prowadzenia działalności, nałożył kary w wysokości 430 tysięcy złotych, z których... nie udało się jeszcze wyegzekwować ani złotówki. Dopalacze to nadal nierozwiązany problem, który mogą zmniejszyć jedynie akcje edukacyjne.

Takie wnioski płyną z konferencji organizacji pozarządowych, która dzisiaj odbyła się w Ratuszu Staromiejskim z inicjatywy Ligi Kobiet Polskich. Uczestnicy dyskutowali o różnego rodzaju uzależnieniach, ale to właśnie dopalacze w ostatnim czasie spędzają sen z powiek specjalistom.
       Szczególnie niepokojące są tegoroczne statystyki. Jak wyjaśniał Marek Jarosz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu, od początku roku do końca sierpnia do elbląskich szpitali trafiło 90 osób po zażyciu dopalaczy. Co ciekawe, średnia ich wieku to niewiele ponad 24 lata, tymczasem rok temu było to 18 lat, a rok wcześniej – nawet 17. Dlaczego tak się dzieje? Specjaliści twierdzą, że młodsze osoby rzadziej sięgają po dopalacze wskutek prowadzonych akcji edukacyjnych w szkołach.
       - Na dzisiaj najważniejszym zadaniem jest właśnie edukacja i profilaktyka. Nie tylko dzieci i młodzieży, ale i osób dorosłych – uważa nadkomisarz Marek Cieślak z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu, który opowiadał o prawnych skutkach zażywania narkotyków i pokazał również próbki popularnych nielegalnych substancji psychoaktywnych oraz testery do wykrywania narkotyków.

  Elbląg, Konferencję zorganizowała Liga Kobiet Polskich
Konferencję zorganizowała Liga Kobiet Polskich (fot. AD)


       Prawdopodobnie na skutek zmian w prawie spada rola sklepów i internetu w handlu dopalaczami. Coraz więcej osób zaopatruje się w te produkty u dilerów. - Ogromnym problemem jest to, że jedna trzecia zażywających dopalacze zażywa je w samotności. A to w przypadku poważniejszych problemów ze zdrowiem może zakończyć się śmiercią, bo pomoc nie przyjdzie na czas – przestrzegali specjaliści obecni na wtorkowej konferencji.
      

Sebastian Malicki

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • wniosek jest następujący: łatwiej kupić dopalacze niż słodką bułkę w szkole, fikcyjna akcja na sklepiki szkolne, że niby dbamy o nasze dzieci, a w sklepach żywność nafaszerowana chemią i jest ok, chory kraj jak cały świat, gdzie rządzi pieniądz co doprowadzi do trzeciej wojny światowej, w której wrogiem będzie RAK.
 • To ciekawe ze nie udało się ściągnąć ani zł ja jak dastalem 100 za brak pasów to poborca za 3 misia w sam sobie wziął z wypłaty.
 • mamy wieksze problemy niz dopalacze, chcacemu nie dzieje sie krzywda.
 • Z dopalaczami nie ma żadnego problemu. Wystarczy pozwolić, by zadziałała selekcja naturalna.
 • Łepek na dworcu się mnie o szluge spytał to dając mu spytałem się czy do skruchy nie potrzebuje go. On do mnie ze do dopów mu potrzebny to się go zapytałem czy nie lepiej zioła nie jest zajarać? To mi odpowiedział, że dlatego dopy bo zioła nie ma skąd już załatwić. No smutek. Już tak jest, że człowiek chce sobie jakoś życie to parszywe w naszym kraju jakoś pokolorować jak mu już przyszło żyć w nim. Zalegalizujcie marihuanę to od razu przestali by ludzie umierać z powodu jarania jakiegoś chemicznego g. .. a, przestępczość by spadła bo już opłacało by się kupować w sklepie i żyć normalnie. Ale władzy/syjonowi zależy na otumanieniu tej części społeczeństwa która ma jakieś zapotrzebowania. Zioło leczy rany, a nie chemia.
 • Nie zesraj sie
 • cywilizowany świat legalizuje konopie. .. ostatnio stan Kolorado na przykład. .. kto chce się odurzyć to się odurzy. .. lepiej naturalną trawką niż chemikaliami. .. oczywiście najlepiej jest zdrowo żyć i się nie odurzać na przykład alkoholem, zdrowo odżywiać i sporty uprawiać. .. dbać o siebie. .. a krzywdę można sobie i internetem zrobić. .. stop dopalaczom start konopiom! :)
 • Mądrze żeczesz choc ja nie pale
 • a niech biorą te dopalacze aż się zasrają ale leczyć dlaczego, kto komu karze to gówno brać, a jak przez to gówno trafi do szpitala to nich płaci za leczenie a jak nie to do piachu i problem się sam rozwiąże
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ritaelb(2015-10-07)
 • "dopalacze" to efekt kultury "zachodu", któy z sacrum zrobił profanum, i tyle. Zerknijcie sobie na np. DMT - Di-Metylo-Tryptaminę, któa jest produkowana przez szyszynkę, lub ibogainę etc. .. gdyby w "bogatym" zachodzie (czyli też u nas o dziwo) traktować święte rośliny z szacunkiem - wówczas świat wyglądałby zupełnie inaczej i nie byłby pełen bezmózgiej konsumpcji czego popadnie i prania codziennie mózgów przez korpo-mass-media szukające taniej sensacji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  AspartamE951(2015-10-07)
 • PS. a z dopalaczami jest b. prosta sprawa: wyobraźcie sobie, że nasz wspaniały "rząd" delegalizuje ulubiony narkotyk prostej gawiedzi, czyli ALKOHOL. Jednocześnie w kiosku można kupić relatywnie tanią wodę brzozową. Ot co. "gieniusie" w tym rządzie panie. .. żal. PSS. dopalacze dopalaczami, ale nie sądzę, żeby bez uszczerbku dla wątroby i mózgu było wpi3rniczanie 0,5 kg aspartamu rocznie, dodawanego do coraz większej ilości produktów spożywczych. .. ale przecież pewnie o to chodzi, wraz z systematycznie obniżającym się poziomem edukacji w szkołach - przecież "rządzącym" potrzebne jest społeczeństwo składające się w większości z bezmózgich owiec.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  AspartamE951(2015-10-07)
 • starym to bym odpuścił, niech giną - przynajmniej będzie mniej emerytów. W szkołach jednak na lekcji religii pokazywałbym filmy jak giną konsumenci dopalaczy. W końcu kościół mógłby się w ten sposób w to włączyć. Na lekcji matematyki, czy fizyki, to nie ten temat!
Reklama