UWAGA!

Jesteśmy bardziej świadomi społecznie

Elbląg, Jesteśmy bardziej świadomi społecznie
Fot. AD.

Zdecydowanie wzrosła liczba mieszkańców Warmii i Mazur przekazujących swój 1 procent z podatku – ze 146 tys. w roku 2008 do 280 tys. w roku 2009. W 2008 roku przekazaliśmy łącznie nieco ponad 7 mln zł, w roku ubiegłym już blisko 9,5 mln zł. Obdarowaliśmy 1851 organizacji, czyli o 270 więcej niż w roku 2008.

Rośnie liczba organizacji pozarządowych działających na Warmii i Mazurach, wzrasta także prospołeczna świadomość mieszkańców województwa – wynika ze sprawozdania z monitoringu współpracy Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego z organizacjami pozarządowymi i podmiotami pożytku publicznego. Taki program współpracy został uchwalony przez Sejmik Województwa w październiku 2008 r. Sprawozdanie z jego wykonania zostanie przedstawione radnym na kwietniowej sesji Sejmiku.
       – W 2005 roku na Warmii i Mazurach działało nieco ponad 3 tysiące organizacji pozarządowych, na koniec 2009 roku było ich ponad 3900 – mówi Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. – Około 7 proc. z nich ma status organizacji pożytku publicznego. Zdecydowanie wzrosła liczba mieszkańców Warmii i Mazur przekazujących swój 1 procent z podatku. Rośnie nasza świadomość społeczna i wiedza dotycząca istnienia realnego, bezpośredniego wspierania działalności obywatelskiej. To dobre wiadomości i chcę je podkreślić, tym bardziej, że zostało jeszcze trochę czasu na rozliczenia podatkowe, a tym samym na podjęcie decyzji, kogo chcemy obdarować, czyją działalność wesprzeć.
       Szczegółowe informacje na temat takiego wsparcia można znaleźć na naszych stronach internetowych wrota.warmia.mazury.pl – baner „Przekaż 1% organizacjom z Warmii i Mazur” lub na stronie www.1procent.warmia.mazury.pl.
       Co roku zwiększa się także ilość umów, zawieranych z partnerami społecznymi na realizację zadań własnych Samorządu Województwa, zleconych organizacjom pozarządowym. Rośnie także wysokość środków przeznaczanych na dotacje. W roku 2008 kwota ta wynosiła 4,8 mln zł, a w roku 2009 - 6,6 mln zł. Priorytety Samorządu Województwa w takiej współpracy to edukacja i zdrowie publiczne, promocja zatrudnienia i aktywizacja osób pozostających bez pracy, rozwój kultury fizycznej i sportu, integracja europejska, współpraca międzynarodowa, promocja regionu, upowszechnianie i ochrona praw konsumenta, kultura i ochrona dziedzictwa kulturowego, ekologia i dziedzictwo przyrodnicze, rozwój turystyki, zapewnienie bezpieczeństwa publicznego, aktywizacja społeczności lokalnych na obszarach wiejskich, aktywizowanie środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym, wsparcie rozwoju sektora pozarządowego województwa warmińsko-mazurskiego.
      
      
      
Gabinet Marszałka
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • florek Elbląg to NIE Warmia i Mazury ! ELBLĄG to ŻUŁAWY WIŚLANE. Jak już chcemy byc dokladni co do połozenia geograficznego miasta i okolic. Stawiam SPECJALa temu kto mi pokaże w Elblagu choć jedno jezioro (oprócz naszego jeziora Drużno ).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  florek(2010-04-07)
 • Hehe. .. ja też powtarzam to do znudzenia pod każdym artykułem, który zawiera to KŁAMSTWO. Tak tak - bo to jest kłamstwo - i to jeszcze sam gabinet marszałka to popełnia! Wstyd. ..
 • Niech 1% zostanie w Elblągu!!! cop.elblag.pl
Reklama