UWAGA!

Jeżeli sobota, to tylko z przewodnikiem PTTK

 Elbląg, Jeżeli sobota, to tylko z przewodnikiem PTTK
fot. Anna Dembińska (arch. portEl.pl)

Wakacje się już rozpoczęły. A jeżeli są wakacje, to przewodnicy elbląskiego oddziału PTTK w każdą sobotę zabiorą elblążan i turystów na spacer po mieście. A raz nawet poza miasto. Zaczynam w najbliższą sobotę (1 lipca).

Spacery z przewodnikiem PTTK rozpoczną się od... spaceru śladami PTTK, na który mieszkańców i turystów zabierze Karol Wyszyński. Elbląski oddział wpisał się w historię miasta. Jak? M . in. o tym będzie można dowiedzieć się na spacerze, który odbędzie się 1 lipca. Początek o godzinie 10 przy hotelu Sowa.

Tydzień później (7 lipca) spacerowicze pod kierunkiem Małgorzaty Światkowskiej podążą śladami Mikołaja Kopernika. Astronom, ekonomista, kanonik w Elblągu bywał stosunkowo rzadko, biorąc pod uwagę, że mieszkał niedaleko. Po co przyjeżdżał do Elbląga - to tylko jedno z pytań, na które odpowie przewodniczka PTTK. Start o godzinie 10 przy Bramie Targowej.

„Elbląg. Początek“ - to tytuł kolejnego spaceru, na który zabierze Adriana Strykowicz, a który odbędzie się 15 lipca. Tytuł zagadkowy, ale i przecież początki naszego miasta skrywają kilka zagadek, o który z pewnością będzie mowa na spacerze. Start o godzinie 10 przy Moście Niskim.

 

Czas leci, czas odmierzają zegary. I to właśnie elbląscy zegarmistrzowie i ich wyroby będą tematem kolejnego spaceru (22 lipca). W precyzyjny świat zegarów wprowadzi Brygida Gawron. Początek spaceru o godzinie 10 przy Bramie Targowej. Skąd już blisko do jednego z najbardziej słynnych zegarów na elewacji jednego z budynków na Starym Mieście.

W sobotnich spacerach z przewodnikiem nie może zabraknąć wyprawy do Bażantarni. Tam (29 lipca) zaprasza Jolanta Bulak i Jolanta Kałabun na wycieczkę „Tropem bażanta, elbląska Bażantarnia“. Początek o godzinie 10 przy Muszli Koncertowej w Bażantarni.

Sierpień rozpocznie się od spaceru w gotyckim klimacie. 5 sierpnia Joanna Chołodzińska zabierze spacerowiczów o godzinie 10 spod Muzeum Archeologiczno - Historycznego. I wtedy przekonamy się, co z gotyku pozostało w naszym mieście.

W następnym tygodniu Adriana Strukowicz i Leszek Marcinkowski zgłębią tajemnice Elbląga. Spacerowiczów, którzy są zainteresowani poznaniem choćby części tajemnic naszego miasta, zapraszamy 12 sierpnia o godzinie 10 na plac Słowiański. Stamtąd wystartuje wyprawa w tajemniczym kierunku.

19 sierpnia przewodnicy zapraszają za miasto. To nie będzie typowy spacer tylko rejs z Elbląga do Buczyńca śladami Georga Jacoba Steenke, na który zabierze Leszek Marcinkowski. George Jacob Steenke był twórca Kanału Elbląskiego, który dziś jest unikalnym zabytkiem techniki. Uwaga: na ten rejs obowiązują zapisy (tel. 55 641 12 96; biuro PTTK). Zbiórka o godzinie 9 na przystani Żeglugi Ostródzko - Elbląskiej przy ul. Wodnej 1b.

Tegoroczne spacery zakończą się 26 sierpnia, kiedy to Daniel Lewandowski przekaże Nowe spojrzenie na Nowy Elbląg. Jakie i dlaczego nowe? O tym będzie można się przekonać na spacerze, który rozpocznie się o godzinie 9 przy hotelu Arbiter.

SM

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • No zapowiada się ciekawie I obiecująco, żałuje že nie moge byč z wami, ale emigracja jest jak banicja - wracasz, ale świat uciekł Ci do przodu, - no dobra - przyjadę- ale Wyszyński nie będzie kardynałem, tylko dalej skromnym przewodnikim PTTK, - lubię te jego historie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  5
  Zaraz wracam(2023-06-29)
 • Dni Elbląga, dni Elbląga i po dniach Elbląga. Fajnie, że Elbląg ma swoje dobre dni, mniejsze miejscowości nie stać na taki rozmach. Razem można więcej i można zrobić dni nie tylko miasta, ale regionu. W lipcu kiedy jest większy ruch turystyczny nad wybrzeża przy morskie można obchodzić weekend Wysoczyzny Elbląskiej z koleją NafZalewową. Jeden dzień we Fromborku na przystani teatr nad wodą ze znanymi postaciami, z widownią na wynejętych jachtach, łodziach i kinowy wieczór w Tolkmicku, drugi dzień w Suchaczu w rekreacyjnej strefie plaży, ze sportowcami i Kadynach, a trzeci w Nabrzeżu i Elblągu. Na te cele ze środków unijnych można zbudować w Kadynach nowy dworzec kolei nadzalewowej bliżej brzegu wraz z torem objazdowym. Budynek pełniłby funkcje kulturalne, rzeźbiarstwa, instalacji i malarstwa z fotografiką komputerową, taras turystyczny na piętrze po schodach, stoliki, lunety obserwacyjne z widokiem na krajobraz mierzei. W Tolkmicku można zbudować park rekonstrukcjyjny lotu Polaka w kosmos im. Mirosława Hermaszewskiego Seanse filmowe pod wiatą. W Parku wyrzutnia i rakieta w skali 1:1 upamiętniająca pierwszego kosmonauty polskiego ale i nowe, roboty i projekty europejskiej branży astronautyki. Terminal portu kosmicznego w środku symulator lotu dla całej rodziny.
 • @Pekap - Hol księżycowy w którym można odbyć spacer w kombinezonie w scenerii przestrzenii kosmicznej podpięty do przesuwnych lin imitujących mikrograwitacje. Zapraszani goście ze świata nauki, konferencje. W Nadbrzeżu przy stacji replika Truso. Mury obronne z drzewa, wieża warowna, stocznia średniowieczna, jadłodajnia i dom rzemiosła starodawnego na ziemiach elbląskich, targi w plenerze wyrobów m. in. pamiątkarskich, pokazy turniejowe. W Elblągu koło zdroju scena koncertiwa, piosenkarki i projekcje świateł nad rzeką.
 • @Pekap - Rakieta w skali 1:2 raczej. Jakaś gwiazda zagraniczna chyba mogłaby być. Moze Pani Tove Styrke
 • Pan Karol jest Tee Beast. Ma dar opowiadania, szacunek! Czołem Panie Karolu!
 • @Pekap - Proszę nie pij więcej, a jak już musisz nie siadaj do klawiatury i nie dziel się swoimi wizjami
 • te wycieczki to powinny pokazywać wszystko co zniszczyli na radni i bezradni powinni pokazywac nieudolność rządzących basen amfiteatr i inne sprawy rozjeżdżony park na Agrykola przez samochody itp
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  Grażyna12(2023-06-29)
Reklama