UWAGA!

Teraz ja - Jubileusz KERiI w Suchaczu

 Elbląg, Jubileusz KERiI w Suchaczu

22 listopada obchodzono Jubileusz 40-lecia Koła Terenowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów – najstarszej organizacji społecznej w Suchaczu. Wśród zgromadzonych obecna była jedna z pionierek tej organizacji Adela Jeż – najstarsza członkini Koła Terenowego ERiI i najstarsza mieszkanka Suchacza!

Powołano ją w kwietniu 1973 roku przez grupę założycielską w składzie: Tadeusz Paliborek, Halina Podleżańska, Joanna Zofia Kefferstein, Andrzej Pluta, Franciszek Matuszak i Stanisław Weron.
       Piątkowa uroczystość zgromadziła kilkudziesięciu stałych członków oraz zaproszonych gości z elbląskiego Starostwa Powiatowego (Ryszard Zagalski), Urzędu Miasta i Gminy Tolkmicko (Maria Małysko, sekretarz gminy, Monika Wodzianicka, przewodnicząca Rady Miasta, Michał Beyer) oraz przedstawicieli KERiI w Elblągu. Nie zabrakło delegacji miejscowych organizacji pozarządowych: Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś (Barbara Meller, radna Aleksandra Gierasimiuk), Stowarzyszenia Miłośników Suchacza i Okolicy (Dorota Chamczyk) i Koła Gospodyń Wiejskich (Dorota Rynkiewicz, Barbara Iwko). W spotkaniu wzięły również udział delegacje miejscowej Szkoły Podstawowej (Janina Piotrowska), Rady Sołeckiej (sołtys Barbara Nowicka) oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
       Jak się nietrudno domyśleć, taka uroczystość musiała mieć swoich mówców, którzy w niezwykle serdecznych słowach komentowali swoje kontakty z Kołem Emerytów w Suchaczu. Na szczególną uwagę zasługiwało wystąpienie Ryszarda Zagalskiego, przewodniczącego Rady Powiatu, od wielu już lat emocjonalnie związanego z Suchaczem. Wszystkie inne wystąpienia były zresztą równie sympatyczne. Jubileusz 40-lecia ma bowiem szczególny wymiar historyczny.
      

 

Wśród zgromadzonych obecna była jedna z pionierek tej organizacji, 98-letnia już dziś Adela Jeż – najstarsza członkini Koła Terenowego ERiI i najstarsza mieszkanka Suchacza! Także ona powiedziała kilka słów o początkach Koła, przywołując z pamięci nieżyjących już innych założycieli tej organizacji. Były kwiaty i prezenty.
       Ciekawostką okazał się podarunek sadzonki klona i specjalnej Emeryckiej Ławki. Drzewko ma zostać posadzone w pobliżu pomnika upamiętniającego bitwę morską w Zatoce Świeżej z 1463 r. Pod nim staną dwie Emeryckie Ławki. Dwie, bo tę drugą zobowiązał się dostarczyć Ryszard Zagalski (już emeryt!) – kandydat na członka Koła w Suchaczu.
       Niezwykłą niespodziankę przygotowali też pod kierunkiem Moniki Wiewiórki pierwszoklasiści z miejscowej Szkoły Podstawowej im. Kaprów Polskich. Ich występ był porywający, a samo przedstawienie dwóch bajek – wzruszająco ciekawe. Dzieci tknęły nowego ducha w znane powszechnie utwory „Królewna Śnieżka” i „Kopciuszek”. Owacje emerytów były najlepszą oceną pokazu maluchów.
       Jak przystało na tego rodzaju uroczystość, był piękny tort i jubileuszowy szampan. Do tego cała masa słodkości w postaci kilku fantastycznych, domowych wypieków – palce lizać!
       Jubileusz był szczególną okazją do wręczenia specjalnych wyróżnień. I tak, okolicznościowe medale otrzymali Barbara Fabisiak (prezeska Koła) oraz Zygmunt Madera (były długoletni prezes Koła).
       Album z 80 fotografiami z uroczystości: www.suchacz.eu.
      
       Sylwester M. Jarkiewicz
      
      

Autor Teraz Ja
Liczba publikacji: 5
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
  0 2

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Ten materiał według mnie nie nadaje sie do rubryki " Teraz Ja" bo nie porusza istotnych rematów związanych z Elblągiem. Jest raczej materiałem " sponorowanym. ..
  • zgadzam się z przedmówcą - w dodatku artykuł ze sporą liczbą błędów: panią Adelę Jeż powołano w 1973 roku??? Od kogo "podarunek sadzonki klona (!) i ławki??? Dzieci "tknęły" nowego ducha??? Może i autor się stara coś przekazać ale składnia, leksyka i gramatyka są na niezbyt wysokim poziomie. ..
Reklama