UWAGA!

Teraz ja - Kim naprawdę był Jan Amos Komeński?

 Elbląg, Kim naprawdę był Jan Amos Komeński?
fot. Anna Dembińska

Wiele faktów historycznych podawanych jest nam jako prawda objawiona, z którą nie możemy polemizować. Z wieloma też półprawdami i przeinaczeniami musimy się zmierzyć. Publikacja Historia Elbląga sfinansowana przez mieszkańców (!) w ramach budżetu obywatelskiego, informuje nas między innymi o szpiegowskiej działalności Jana Amosa Komeńskiego.

„…Jan Amos Komeński, wypędzony z Moraw, który okazał się też szwedzkim szpiegiem”. Rozumiem, że przyjęta formuła posteru nie pozwoliła napisać o jego licznych knowaniach przeciwko królowi polskiemu. Niestety ów kolaborant stawiany jest na cokoły w Lesznie, a w Elblągu bezmyślnie czczony. Jakiś czas temu w Lesznie odbyła się publiczna dyskusja na temat działalności Komeńskiego, a raczej upamiętnienia jego pedagogicznej aktywności. Na razie wygrali, powiedzmy ostrożnie, ci niedoinformowani, ale do końca broni nie złożyli patrioci.
       Rajcy elbląscy, którzy przeczytali Historię Elbląga, wiedzą już, że patronem jednej z ulic w naszym mieście jest szpieg i zdrajca. Nawet zasady, przyznam sformułowanej dość niedawno, że nikt nie może usprawiedliwiać swoich działań lub zaniechań tym, że nie zna historii, w tym wypadku nie można zastosować dla usprawiedliwienia zaniechań. Wiem, że decyzja o zmianie nazwy ulicy popularności politykom nie przyniesie, wszak lubimy to, co znamy, ale właśnie z takich powodów zmieniono w ramach dekomunizacji nazwy pięciu ulic.
       W tym roku obchodzić będziemy stulecie odzyskania niepodległości. Chociaż co roku w naszym mieście świętujemy m. in. biało-czerwonym przemarszem, w którym pierwszoplanowe role odgrywają: Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski i Roman Dmowski, to poza tym dniem jeden z ojców niepodległej Polski jest zupełnie zapomniany. Dmowski w Elblągu nie ma nawet skweru, a cóż mówić o ulicy czy pomniku. Przez lata oczerniany a w najlepszym wypadku przemilczany.
       Dla radnych (części radnych, ale mam nadzieję, że tej większej) to świetna okazja jedną uchwałą pozbycia się z miejskiej przestrzeni kolaboranta a w jego miejsce upamiętnienia wielkiego Polaka - patrioty.
       Udowodnijcie Panie i Panowie Rajcy, że nie tylko słowa wypowiedziane w trakcie uroczystości i złożenie wiązanki, ale przede wszystkim śmiałe czyny świadczą o naszym patriotyzmie.
      
       Tytuł pochodzi od redakcji
      
Autor Teraz Ja
Liczba publikacji: 26
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
6.0 1 15

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Niestety ale to prawda. Komeński ma więcej w swoim życiorysie takich czarnych plam! Czas na zmiany!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  5
  korekta9(2018-01-05)
 • JaroSlawek Dobrze by było gdyby rajcy elbląscy znali historię miasta, ale w ogóle kraju, nie przypadkowo przeczytanej lektury. W naszym mieście jest więcej wtop, jeżeli chodzi o nazwy ulic. A zmiana deklaracji, dlaczego niepewnai dwuznaczna nazwa pozostanie, niewiele rozwiązuje. Gdy rozmawiam o nazwie Braterstwa Broni najczęściej słyszę pytanie, czy taka ulica w ogóle jest w Elblągu. A potem dezaprobatę, że miasto taką nazwę pragnoe zachować.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  4
  JaroSlawek(2018-01-05)
 • Ha ha, faktycznie, nawet Wikipedia pisze " wziął czynny udział w przygotowaniu najazdu szwedzkiego na Polskę " a tu patron ulicy wstyd !
 • Panie Zbrzeżny ! Pisze Pan półprawdę. Magnateria i szlachta odmówiły królowi pomocy. Groziła katastrofa państwa. Dlatego jako człowiek rozumny i patriota, podjął próbę rozmów ze Szwedami. Ostatecznie do tego nie doszło, a Szwedzi przejechali przez Polskę jak na wycieczce. Złupili co się dało. Doszli nawet do Pragi czeskiej ! Taki mały kraj a taki wstyd zgotowali nam ówcześnie panujący ! Od Potopu Polska nie może podżwignąć sie do dzisiaj ! A mogło być inaczej, gdyby udało sie Komeńskiemu wynegocjować korzystny traktat. Może dzisiaj byśmy mieli jedynego, ale prawdziwego sąsiada. A tak to sami nieprzyjaciele i państwa które nas łupią lepiej jak Szwedzi : USA, GB, Francja, Niemcy itp, gdzie młodzi Polacy muszą opanowywać zmywak albo roboty budowlane. .. Zbrzeżny. Jak się zabiera głos nt. historii to trzeba ważyć plusy u minusy. Amen.
 • tylko, że ustawa jest dekomunizacyjna, a nie stanowi o "dobrych Polakach". Ci w na Wiejskiej w Warszawie nie mają fobii co do zdrajców tylko do komunistów.
 • Traktaty i negocjacje z najeźdźcą ? Nie bądź człowieku śmieszny, jakie mogą być traktaty z najeźdźca który idzie rabować i mordować ? Co do jednego masz rację, cios był tak silny, że Polska nigdy się już nie podźwignęła co odczuwamy do dzisiaj, złupienie kraju i wyniszczenie siły żywej było jednym z pierwszych gwoździ do trumny Rzeczypospolitej a J. A. Komeński ma w tym niezaprzeczalny udział.
 • Upamiętnienie Komeńskiego to popłuczyny po komunistycznym uwielbieniu wszelkiej maści "rewolucjonistów". To, że ulica jego imienia widnieje na planie miasta to wina niedoedukowanych mieszkańców i - a jakże - włodarzy. Dlaczego nie zmienić patrona na jakiegoś dobrze zasłużonego w historii Elblążanina? Mój kandydat to John Prince-Smith, polityk i uczący w Elblągu anglista, działający w imieniu kooperacji między państwami w ramach wolnego handlu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  6
  Tadeuszek(2018-01-05)
 • Próba wytykania "półprawd", "przeinaczeń" i jednocześnie płacz nad Dmowskim a niezająknięcie się słowem o Wincentym Witosie, jeśli idzie o ojców niepodległej Polski.
 • @Etam - Może by tak o Piłsudzkim, który obalił legalny rząd polski w przewrocie majowym 1926 gdzie zginęło 379 osób, (zbrodnia przeciwko narodowi polskiemu), oraz obóz koncentracyjny w Berezie Kartuskiej.
 • Podpisz się człowieku, żeby wszyscy wiedzieli kto zacz. A Zbrzeźnym gęby sobie nie wycieraj, tylko zmień lektury! Wywal na makulaturę stare, bolszewickie śmierdziuchy i spraw sobie Patlewicza. Z Bogiem. Damian Marszał
 • Panie Zbrzeżny ! w 1990 r. 3 m-ce pracowałem w Szwecji, w Lund, jako imigrant zarobkowy u Irakijczyka w restauracji. .. zarobiłem na nowego " Poloneza". .. Czy był Pan w Szwecji kiedykolwiek i poznał ten kraj ? Graniczymy ze Szwecją przez morze, a rozmawiamy z bidą węgierską, głodną Litwą i Ukrainą która nas wykorzystała jak papier toaletowy ! No i co Ty na to "mistrzu " - pseudo historyku ? Amen.
 • O nawet głos zabrał tow. Damian - Marszał Sowietskogo Sajuza.
Reklama